Pielęgnacja stóp podczas podróży. Jak dbać o zdrowie stóp na wyjazdach?
Ferie, wakacje, delegacja, nieplanowany urlop? Kilkudniowy wyjazd nie powinien oznaczać rezygnacji z codziennej pielęgnacji stóp! Wystarczą małe odstępstwa, aby pojawiły się oznaki przesuszenia skóry, zgrubienie naskórka czy nadmierna potliwość. Brak odpowiedniego przygotowania może mieć także poważniejsze następstwa – otarcia, bolesne odciski czy urazy. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja stóp podczas podróży.
Codzienne mycie i nawilżanie stóp to podstawa
To podstawowy zabieg higieniczno-pielęgnacyjny, który pozwoli zachować skórę w dobrej kondycji. Stopy należy myć pod bieżącą wodą, która ma temperaturę ok. 37℃. Długotrwałe moczenie prowadzi do nadmiernego zmiękczenia naskórka, przez co staje się on podatny na urazy.
Po każdym umyciu stopy należy dokładnie osuszyć. Zalecane jest, aby robić to poprzez przykładanie ręcznika do skóry, a nie pocieranie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na przestrzenie między palcami.
Po osuszeniu skóry konieczne jest jej nawilżenie. Należy stosować preparaty dedykowane stopom. Ważne, aby znalazł się w nich mocznik, a także substancje pochodzenia naturalnego. Nie można zapomnieć o nawilżeniu również płytki paznokciowej.
Nie wyjeżdżaj bez odpowiednich butów!
Dotyczy to wszystkich osób, ale w szczególności tych, które zamierzają dużo chodzić, wędrować po nierównym terenie lub uprawiać sport. Nieodpowiednie obuwie przyczynia się do wielu problemów podologicznych (m.in. wrastania paznokci, odcisków, modzeli), a także powoduje dyskomfort i ból.
Obuwie należy dopasować do rodzaju aktywności. Warto udać się do specjalistycznego sklepu i dokonać zakupu butów, które będą miały odpowiedni rozmiar (długość i szerokość) oraz zapewnią dobrą amortyzację. Pomocne mogą okazać się również indywidualne wkładki ortopedyczne, które wykona podolog po badaniu stóp skanerem 3D.
Daj stopom odpocząć
Podczas wyjazdów zwykle cały dzień spędzamy na nogach i w butach, co nie jest dobre dla zdrowia stóp. Dlatego ważne jest, aby wygospodarować czas na odpoczynek. Warto zdjąć buty i skarpetki, a stopy ułożyć nieco wyżej niż resztę ciała. Nie zaszkodzi także delikatny masaż na poprawę krążenia.
Pamiętaj o regularnym peelingu
Złuszczanie się naskórka to naturalny proces odnowy skóry. Jednak w przypadku stóp nie zawsze zachodzi on prawidłowo ze względu na specyficzną budowę i funkcję tej części ciała. Usuwanie zrogowaciałych komórek warto wesprzeć poprzez regularne wykonywanie peelingu. Wystarczy 1–2 razy w tygodniu, aby cieszyć się gładką i miękką skórą.
Jednocześnie należy pamiętać, że nie jest wskazane usuwanie zrogowaciałego naskórka przy pomocy pumeksu, tarek czy skarpet złuszczających. W ten sposób można doprowadzić do uszkodzenia skóry. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na cukrzycę.
Zabierz ze sobą apteczkę
Otarcia naskórka, bolesne odciski i urazy to częste problemy podczas podróży – szczególnie gdy są one związane z długotrwałym chodzeniem i uprawianiem sportów. Dlatego warto się na nie przygotować. Do torby należy spakować podstawową apteczkę, w której znajdą się:
- kilka plastrów z opatrunkiem,
- kilka plastrów bez opatrunku,
- bandaż,
- jałowe gaziki,
- 0,9% sól fizjologiczna,
- preparat do odkażania ran,
- pęseta,
- nożyczki.
Do apteczki można włożyć także specjalistyczny opatrunek na odciski. Natomiast nie jest wskazane używanie wody utlenionej do odkażania ran oraz maści z antybiotykiem. Mogą one zaburzać proces gojenia.
Tak wyposażona apteczka umożliwi udzielenie pierwszej pomocy, gdy dojdzie do otarcia lub uszkodzenia naskórka, odcisku, a nawet wrastania paznokci.
Profilaktyka podologiczna przed wyjazdem
Przed wyjazdem warto skonsultować się z podologiem. Specjalista dopasuje pielęgnację do indywidualnych potrzeb skóry, co pozwoli zachować ją w dobrej kondycji przez długi czas. Dodatkowo wykona pedicure podologiczny, podczas którego usunie hiperkeratozy, opracuje wały okołopaznokciowe oraz skróci płytkę paznokciową, zmniejszając ryzyko jej wrastania.
Przed wyjazdem można przeprowadzić komputerowe badanie stóp skanerem 3D i na jego podstawie wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Dzięki nim zostaje zachowana prawidłowa biomechanika chodu i amortyzacja. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sportowców lub osób uprawiających długie wędrówki.