Zabieg hybrydowy – plastyka opuszka palca i plastyka wałów okołopaznokciowych
Zdarza się, że podczas jednego zabiegu podochirurgicznego rozwiązywane są dwa problemy podologiczne – wrastające paznokcie i przerost guzowatości paliczka dystalnego. Wówczas mowa o tzw. zabiegu hybrydowym. Dowiedz się, co to jest i jakie są wskazania do jego wykonania.
Czym w podochirurgii jest zabieg hybrydowy?
Zabieg hybrydowy w podochirurgii to połączenie dwóch zabiegów:
- plastyki opuszka palca,
- plastyki wałów okołopaznokciowych.
Plastyka opuszka palca polega na nacięciu opuszka palca w celu dostania się do wyniosłości kostnej. Jest ona usuwana, a następnie wygładzana specjalnym frezem. Pozwala to na przywrócenie prawidłowego kształtu palca, wzrostu płytki paznokciowej i zregenerowanie łożyska.
Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu tkanek wokół płytki paznokciowej. W przeciwieństwie do popularnej resekcji klinowej, paznokieć zostaje nienaruszony.
Jakie są wskazania do zabiegu hybrydowego w chirurgii palca?
Zabieg hybrydowy wykonywany jest u osób z jednoczesnym przerostem guzowatości paliczka dystalnego i przerostem wałów okołopaznokciowych. Pierwsze schorzenie powoduje deformację palca i zatrzymanie wzrostu paznokcia. Natomiast drugie jest przyczyną nawracającego wrastania paznokci. Kwalifikację do hybrydowego zabiegu podochirurgicznego przeprowadza doświadczony podolog po wcześniejszym wykluczeniu przeciwwskazań.
Jak przygotować się do zabiegu hybrydowego?
Do zabiegu hybrydowego konieczne są odpowiednie przygotowania. Pozwalają one zminimalizować ryzyko powikłań – a w szczególności infekcji.
Przygotowanie do zabiegu hybrydowego palca obejmuje antybiotykoterapię. Konieczne jest jej rozpoczęcie na dobę przed terminem plastyki opuszka palca i wałów okołopaznokciowych oraz kontynuowanie przez kolejne 5 dni. Preparat dopasowywany jest przez lekarza.
Dzień przed zabiegiem i w jego dniu zalecane jest także moczenie stóp w roztworze nadmanganianu potasu. Taka kąpiel powinna trwać 10 minut.
Osoby chorujące na cukrzycę, które zostały zakwalifikowane do zabiegu, powinny dostarczyć aktualne wyniki poziomu glukozy we krwi. W przypadku Pacjentów ze stanem zapalnym konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego.
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg hybrydowy w podochirurgii palca kończy się założeniem szwów i opatrunku. Na ściągnięcie szwów należy zgłosić się po 14 dniach do gabinetu podologicznego. Natomiast opatrunek trzeba zmieniać samodzielnie według schematu i instrukcji podologa. Szwów i opatrunku nie wolno moczyć.
Przez około 2 miesiące po zabiegu hybrydowym należy unikać:
- nadmiernego obciążania operowanej kończyny,
- intensywnej aktywności fizycznej,
- noszenia butów na wysokim obcasie i ze zwężanymi noskami,
- wędrówek po nierównym terenie.
Terapia podologiczna po zabiegu hybrydowym
Podochirurgiczny zabieg hybrydowy jest tylko jednym z elementów leczenia. Po jego wykonaniu konieczne jest rozpoczęcie terapii podologicznej, która ma na celu uzyskanie pełnego i prawidłowego odrostu płytki paznokciowej.
Terapia podologiczna po zabiegu hybrydowym jest dopasowywana indywidualnie do każdego Pacjenta. Może obejmować:
- stosowanie preparatów podologicznych,
- noszenie klamer tytanowych,
- tejpowanie opuszka palca,
- pobudzanie łożyska,
- regularne oszlifowywanie płytki paznokciowej,
- wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Terapia podologiczna trwa od kilku miesięcy nawet do roku.