Zapytaj podologa o: osteoartropatia Charcota
Osteoartropatia Charcota jest zaburzeniem, które występuje przede wszystkim u osób z wieloletnią cukrzycą. Polega na postępującym niszczeniu kości i stawów stopy. Skutkiem jest deformacja kończyny, czemu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jakie są przyczyny osteoartropatii Charcota i jak ją leczyć.
Co to jest osteoartropatia Charcota i jakie są przyczyny?
Osteoartropatia Charcota jest powikłaniem wieloletniej i nieprawidłowo prowadzonej cukrzycy. Szacuje się, że rozwija się średnio po 10 latach od zachorowania. Jest to jedna z postaci stopy cukrzycowej. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi powoduje uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych. To z kolei prowadzi do zaniku czucia, co skutkuje nieprawidłową ruchomością stawów.
Osteoartropatia Charcota charakteryzuje się stopniową destrukcją nasad kości i chrząstki stawowej. Tkanki miękkie otaczające staw ulegają zwapnieniu. Efektem są deformacje w obrębie stóp. Sprzyjają one powstawaniu owrzodzeń. Osteoartropatia Charcota może obejmować stawy śródstopno-paliczkowe, międzypaliczkowe, stępowo-śródstopne, stępu, a także kość piętową.
Jakie są objawy osteoartropatii Charcota?
Objawy osteoartropatii Charcota w fazie ostrej to:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- ucieplenie skóry na stopie.
Jest to etap, który wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia natychmiastowego leczenia. W przeciwnym razie zmiany chorobowe będą postępować i doprowadzą do zniszczenia układu kostno-stawowego. Właściwa terapia powoduje, że osteoartropatia Charcota stabilizuje się i przechodzi w fazę przewlekłą.
W fazie przewlekłej osteoartropatii Charcota znikają obrzęk i zaczerwienienie. Jednak destrukcja układu kostno-stawowego stopy jest nieodwracalna.
Osteoartropatia Charcota – jak rozpoznać o leczyć?
Rozpoznanie osteoartropatii Charcota stawiane jest na podstawie zdjęcia RTG. Wykonuje się je w dwóch projekcjach: przednio-tylnej i bocznej. Ponadto lekarz ocenia ruchomość i stabilność układu kostno-stawowego stopy i polineuropatię. Niekiedy Pacjent kierowany jest na dodatkowe badania obrazowe – m.in. rezonans magnetyczny, USG.
Osteoartropatia Charcota charakteryzuje się:
- rozdęciem stawów,
- przemieszczeniem stawów,
- zwiększoną gęstością masy kostnej,
- rumowiskiem kostnym,
- dezorganizacją struktury kostnej.
Leczenie osteoartropatii Charcota zależy od fazy choroby. W ostrej fazie kluczowym elementem jest całkowite odciążenie stopy – np. przy pomocy kul ortopedycznych. Niezwykle ważna jest również kontrola glikemii. Lekarz może zdecydować o włączeniu antybiotykoterapii.
Leczenie osteoartropatii Charcota w fazie przewlekłej nadal wymaga ścisłej kontroli glikemii. Ponadto konieczne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia. Jest ono dostosowywane indywidualnie do każdej osoby. Zdarza się, że oba buty różnią się od siebie rozmiarem czy szerokością. Należy także zadbać o odciążenie stopy, aby zapobiec powikłaniom. Niezwykle ważna jest edukacja dotycząca pielęgnacji stopy cukrzycowej.
Zdarza się, że konieczne jest leczenie operacyjne osteoartropatii Charcota. Polega ono na odtworzeniu anatomicznej funkcji stopy. Do zabiegu kwalifikuje lekarz ortopeda.
Jak podolog pomaga przy osteoartropatii Charcota?
Osteoartropatia Charcota powoduje, że zmniejsza się ruchomość stawu. Tym samym zostaje zaburzona biomechanika chodu, co z kolei nie tylko utrudnia poruszanie się, ale przyczynia się także do bolesnych dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Przy osteoartropatii Charcota podolog może wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne.
Indywidualne wkładki do butów dynamicznie wspierają stopę, pobudzają mięśnie i korygują łańcuch kinematyczny ciała. Stabilizują, amortyzują, poprawiają komfort chodzenia i są jednym z elementów profilaktyki powikłań i schorzeń w obrębie stóp.
Wykonanie indywidualnych wkładek do butów poprzedzone jest komputerowym badaniem stóp skanerem 3D. Pozwala ono na dokładne zmierzenie szerokości i długości stopy, nacisku na podłoże, wysokości wysklepienia, a także na zbadanie pronacji, supinacji i ułożenia stóp. Na podstawie tych informacji podolog wybiera odpowiednie parametry wkładki, a następnie dopasowuje ją do stopy Pacjenta.
Rola podologa w leczeniu osteoartropatii Charcota polega również na prowadzeniu terapii powikłań deformacji i stopy cukrzycowej. Zalicza się do nich m.in. bolesne odciski, wrastające paznokcie. Specjalista wykonuje także pedicure podologiczny, w czasie którego m.in. usuwa hiperkeratozy i prawidłowo skraca paznokcie.