Usunięcie fibromy u podologa
Niektóre zmiany skórne w obrębie stóp lub paznokci wymagają przeprowadzenia zabiegu podochirurgicznego. Tak jest w przypadku fibromy – guzka, który pojawia się w okolicy wału proksymalnego i rosnąc, przyczynia się do zniekształcenia płytki paznokciowej. Dowiedz się, jak wygląda usunięcie fibromy u podologa.
Fibroma – objawy i przyczyny powstawania
Fibroma to łagodna zmiana skórna. Powstaje z tkanki łącznej, na skutek proliferacji (namnażania się) fibroblastów.
Fibroma to guzek w kolorze skóry, który najczęściej przyjmuje kształt pręcika lub kopuły, jednak może być też rozgałęziony. Jest miękki i gładki. Najczęściej zmiana powiększa się, ale wzrost jest powolny. Dolegliwości pojawiają się, gdy fibroma przybierze większy rozmiar – wówczas może dochodzić do jej uszkodzenia, co skutkuje bólem i krwawieniem.
Najczęstszą lokalizacją fibromy jest wał proksymalny. Zmiana może być umiejscowiona również pod płytką paznokciową. Guzek powoduje ucisk na macierz, co skutkuje deformacją paznokcia.
Czy fibroma wymaga usunięcia?
Warto pamiętać, że fibroma nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jej usunięcie jest konieczne głównie ze względów estetycznych i praktycznych. Guzek wygląda nieestetycznie oraz prowadzi do deformacji płytki paznokciowej. Dodatkowo może dochodzić do jego uszkodzenia podczas codziennych czynności. Warto zgłosić się do podologa, gdy fibroma nie osiągnęła jeszcze dużych rozmiarów.
Fibroma – usuwanie u podologa
Usunięcie fibromy odbywa się podczas zabiegu podochirurgicznego. Jest on przeprowadzany przez chirurga w asyście doświadczonego i uprawnionego do tego podologa.
Fibroma usuwana jest przy pomocy małoinwazyjnych metod chirurgicznych. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że nie jest wymagana hospitalizacja. Rana goi się szybko, dzięki czemu rekonwalescencja jest krótka. Pacjent nie musi rezygnować na długi czas ze swoich codziennych aktywności. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnych metod, ryzyko powikłań po usunięciu fibromy jest niskie.
Zabieg usunięcia fibromy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zmiana jest wycinana w całości. Na koniec zakładane są szwy i opatrunek zabezpieczający. Usunięty guzek może zostać przekazany do badania histopatologicznego.
Kwalifikacja do zabiegu podochirurgicznego
Kwalifikacja do usunięcia fibromy jest przeprowadzana przez podologa w trakcie konsultacji podologicznej. Specjalista przeprowadza badanie stóp, a także zbiera wywiad medyczny w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu podochirurgicznego.
Po usunięciu fibromy może być konieczna dalsza terapia podologiczna, której celem jest regeneracja i odbudowa zniszczonej płytki paznokciowej. Jest ona dopasowywana indywidualnie do każdej osoby.