Zapytaj podologa o: kostka krawca
Częstymi Pacjentami gabinetów podologicznych są osoby z deformacjami w obrębie stóp. Jedną z nich jest tzw. kostka krawca, czyli koślawość V kości śródstopia. Rodzaj terapii zależy od stopnia zaawansowania deformacji. Jednak jednym z niezbędnych elementów leczenia jest współpraca z podologiem. Dowiedz się, co to jest kostka krawca, jakie są jej przyczyny i objawy.
Co to jest kostka krawca?
Kostka krawca to inaczej koślawość V kości śródstopia (lub deformacja Bunionette). To deformacja związana z poszerzeniem stawu śródstopno-paliczkowego V kości śródstopia.
Koślawość V kości śródstopia jest określana mianem “kostka krawca”, ponieważ dawniej była to przypadłość charakterystyczna dla krawców. Podczas pracy przez długie godziny pozostawali oni w siadzie skrzyżnym, co powodowało obciążenie bocznej części stopy, a z czasem jej deformację.
Wyróżnia się 3 rodzaje kostki krawca:
- typ I – poszerzenie V kości śródstopia,
- typ II – skrzywienie V palca stopy z zachowaniem prawidłowego kąta między kośćmi śródstopia,
- typ III – powiększenie kąta między IV i V kością śródstopia.
Jakie są przyczyny deformacji kostka krawca?
Częstą przyczyną kostki krawca jest noszenie butów ze zwężanymi noskami. Ucisk na przednią część stopy powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie stawów, a tym samym deformację stopy. Koślawości sprzyja także częste i długotrwałe siedzenie w siadzie skrzyżnym lub z podkurczoną nogą. Kostka krawca może być wynikiem wrodzonego bocznego odchylenia V kości śródstopia lub poszerzenia całego przodostopia (tzw. stopy spłaszczonej).
Jakie są objawy kostki krawca?
Głównym objawem kostki krawca jest dyskomfort, a niekiedy ból bocznej części stopy podczas noszenia obuwia. Dolegliwości ustępują po zdjęciu butów. Oprócz tego obserwuje się odgięcie V palca stopy i przesunięcie kości, które skutkuje pojawieniem się wypukłości na bocznej zewnętrznej części stopy. Zdarza się, że w miejscu deformacji rozwija się stan zapalny.
Kostka krawca może prowadzić do innych schorzeń podologicznych. Zalicza się do nich bolesne odciski i modzele. Ponadto Pacjenci często odczuwają ból z innych części układu ruchu – m.in. bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Jak wygląda terapia kostki krawca u podologa?
Rozpoznanie kostki krawca może postawić podolog na podstawie badania stopy oraz zdjęcia RTG. W zależności od stopnia zaawansowania deformacji specjalista decyduje o włączeniu indywidualnie dopasowanej terapii podologicznej.
Terapia podologiczna przy koślawości V kości śródstopia obejmuje m.in. indywidualne wkładki ortopedyczne. W Instytucie Podologii w Poznaniu są one wykonywane na podstawie komputerowego badania stóp skanerem 3D. Dzięki temu podolog może dopasować odpowiedni rozmiar, materiał i parametry wkładki.
Indywidualne wkładki ortopedyczne dynamicznie wspierają stopę i zapewniają jej odpowiednią amortyzację. Dodatkowo pobudzają mięśnie, stabilizują piętę, a tym samym wspierają łańcuch kinematyczny ciała. Wkładki zmniejszają także ryzyko wystąpienia innych schorzeń podologicznych – np. tych spowodowanych nieprawidłowym uciskiem na tkanki.
Osoby z koślawością V kości śródstopia powinny zadbać także o odpowiednie obuwie. Buty powinny być szerokie i mieć elastyczny nosek. Nie jest wskazane noszenie wysokich obcasów.
Terapia podologiczna przy kostce krawca powinna być wspierana zabiegami fizjoterapeutycznymi.
Czy kostka krawca wymaga leczenia operacyjnego?
Zdarza się, że kostka krawca wymaga leczenia operacyjnego. Do zabiegu kwalifikowani są Pacjenci z zaawansowaną deformacją, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest przyczyną uciążliwych dolegliwości.
Wyróżnia się 2 rodzaje zabiegów na kostkę krawca:
- ścięcie bocznej części głowy V kości śródstopia,
- osteotomia V kości śródstopia (przecięcie V kości śródstopia i przesunięcie jej głowy w kierunku IV kości śródstopia).
Kwalifikacja do operacji koślawości V kości śródstopia odbywa się w poradni ortopedycznej.