Jak dbać o paznokcie u stóp?
Dbać należy nie tylko o skórę stóp, ale także o płytkę paznokciową. Dzięki temu jest ona mocna, gładka i wygląda estetycznie, a przede wszystkim jest wolna od nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń podologicznych. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci u stóp.
Jakie są najczęstsze problemy w obrębie paznokci u stóp?
Wiele schorzeń podologicznych obejmuje głównie płytkę paznokciową. Jest to przyczyną wielu dolegliwości, które nie tylko psują estetykę, ale są też nieprzyjemne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mowa m.in. o:
- tkliwości i bólu,
- stanie zapalnym,
- kruszeniu się paznokcia,
- zmianie zabarwienia paznokcia,
- zgrubieniu płytki paznokciowej,
- nieprzyjemnym zapachu,
- wrastaniu płytki paznokciowej w okoliczne tkanki.
Niektóre schorzenia mogą powodować deformacje płytki paznokciowej, a nawet zatrzymanie jej wzrostu. Wszystkie objawy, powinny być zawsze skonsultowane z podologiem, który dopasuje indywidualną terapię. Nie jest zalecane podejmowanie leczenia na własną rękę, ponieważ w ten sposób można nieświadomie doprowadzić do powikłań.
Aby zachować piękne i zdrowe paznokcie u stóp, należy odpowiednio o nie dbać. Największe znaczenie mają:
Nawilżanie i natłuszczanie paznokci
Nie tylko skóra stóp wymaga nawilżenia – płytka paznokciowa również! Dzięki temu zachowa odpowiednią elastyczność i będzie mniej podatna na łamanie. Dlatego po każdym umyciu należy nakładać na nią dedykowany preparat nawilżający i natłuszczający. Dobrym sposobem jest również olejowanie paznokci – np. olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem migdałowym.
Prawidłowe obcinanie paznokci
Prawidłowe skracanie płytki paznokciowej ma fundamentalne znaczenie w profilaktyce wielu schorzeń podologicznych – szczególnie wrastania paznokci i wkręcania się paznokci.
Podstawową zasadą jest to, aby paznokieć skracać na prosto. Nie wolno zaokrąglać brzegów, ponieważ płytka paznokciowa rośnie w kierunku cięcia. Takie działanie sprzyja wrastaniu paznokci w wały okołopaznokciowe.
Noszenie dobrze dopasowanego obuwia
Zbyt ciasne obuwie powoduje uciskanie płytki paznokciowej, co skutkuje jej wrastaniem, wkręcaniem się lub innymi nieprawidłowościami. Podobnie działają wąskie czubki oraz noszenie wysokich obcasów. Przy wyborze obuwia powinniśmy kierować się wygodą. But powinien mieć odpowiedni rozmiar i szerokość, a także być wykonany z naturalnych materiałów.
W razie potrzeby podolog może zalecić indywidualne wkładki ortopedyczne. Wspierają one biomechanikę stopy, amortyzują, odpowiednio rozkładają ciężar ciała oraz zapobiegają kontuzjom. Są one wykonywane na podstawie komputerowej analizy stóp skanerem 3D.
Ochrona paznokci przed urazami
Ochrona paznokci przed urazami zapobiega nie tylko bolesnym urazom i krwiakom podpaznokciowym, ale także wielu innym schorzeniom – m.in. przeroście guzowatości paliczka, który wymaga interwencji podochirurgicznej. Osoby narażone na uszkodzenia płytki paznokciowej (np. sportowcy lub osoby wykonujące określoną pracę) powinny zadbać o odpowiednie obuwie ochronne.
Zdrowa dieta
To, co jemy, przekłada się na stan całego organizmu – w tym płytki paznokciowej. Osoby, które chcą mieć zdrowe, mocne i ładne paznokcie u stóp, powinny zadbać o swoją dietę. Konieczne jest dostarczenie witamin A, D, E, B i minerałów: cynku, krzemu, wapnia, żelaza. Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej podaży białka.
Dbanie o ogólny stan zdrowia
Do pogorszenia kondycji paznokci przyczyniają się również choroby ogólnoustrojowe. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania kontrolne, aby wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i rozpocząć odpowiednią terapię. Osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Regularne wizyty u podologa
O dobrą kondycję paznokci u stóp można zadbać dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym. Podolog wykona pedicure podologiczny, dopasuje odpowiednie preparaty i pielęgnację domową, a także zaproponuje terapię podologiczną, gdy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie paznokci lub skóry stóp.