Zapytaj podologa o: rogowiec stóp
Zmiany na podeszwach stóp to nie tylko modzele i bolesne odciski. Schorzeniem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego, jest także rogowiec stóp. To choroba spowodowana zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka. Charakteryzuje się występowaniem żółtych zgrubień na skórze, które są narażone na pękanie i infekcje. Co to jest rogowiec stóp? Jakie są jego przyczyny? Jak wygląda pomoc podologiczna? Na te i inne pytania odpowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk – podolog z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Co to jest i jakie są przyczyny rogowca stóp?
Rogowiec stóp jest chorobą skóry, czyli dermatozą. Jej charakterystyczną cechą jest nadmierne rogowacenie, co powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka.
W większości przypadków rogowiec stóp jest uwarunkowany genetycznie. Powodują go wrodzone zaburzenia procesu rogowacenia naskórka. W zależności od tego, w których genach doszło do mutacji, choroba może ujawnić się w wieku niemowlęcym lub dopiero w dorosłym życiu.
Zdarza się także, że rogowiec na stopach może być nabyty. Choroba rozwija się pod wpływem wielu czynników. Wśród nich można wymienić m.in. niedobór witaminy A, wyniszczenie organizmu, wyprysk kontaktowy, łuszczycę.
Jakie są objawy rogowca stóp?
Objawy rogowca stóp to:
- pogrubienie warstwy rogowej naskórka,
- pogrubienie naskórka,
- stwardnienie naskórka,
- zmiana zabarwienia naskórka na żółty.
W obrębie zmian chorobowych mogą tworzyć się bruzdy, pęknięcia, a nawet bardzo bolesne rozpadliny. Wzrasta także ryzyko infekcji.
Rogowiec stóp może przypominać modzele, nagniotki, a niekiedy także brodawki wirusowe. Konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy, aby rozpocząć właściwą terapię.
Jakie są rodzaje rogowca stóp?
Istnieje kilka rodzajów rogowca stóp. Od nich zależy obraz kliniczny choroby. W podologii znaczenie ma przede wszystkim podział na:
- rogowiec rozlany – pogrubieniu ulega cały naskórek na podeszwach stóp,
- rogowiec rozsiany – pogrubieniu nie ulega cały naskórek na podeszwach stóp, a zmiany chorobowe występują w różnych miejscach.
Rogowiec stóp – jak może pomóc podolog?
Osoby zmagające się z rogowcem stóp powinny udać się do podologa. Profesjonalna pomoc pozwala złagodzić dokuczliwe objawy oraz kontrolować chorobę. Często zdarza się także, że pacjenci mylą rogowca z inną dermatozą stóp. W efekcie podejmują działania terapeutyczne na własną rękę, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób przyczyniają się do nasilenia zaburzeń procesów rogowacenia naskórka.
Rogowiec stóp jest bardzo trudny do wyleczenia, a w przypadku chorób o podłożu genetycznym jest to niemożliwe. Rolą podologa jest dopasowanie odpowiednich zabiegów i pielęgnacji, dzięki czemu schorzenie przestaje być uciążliwe dla pacjenta i pozwala na normalne funkcjonowanie.
Podstawą terapii podologicznej przy rogowcu stóp jest usuwanie nadmiernego naskórka. Służy do tego pedicure podologiczny. Bardzo ważne jest, aby nie używać przy tym frezów. Powodują one przegrzanie skóry, co skutkuje nasileniem nieprawidłowych procesów rogowacenia naskórka. Frezy służą jedynie do wyrównania struktury skóry.
Spotkania z podologiem muszą być regularne. Tylko w ten sposób można osiągnąć oczekiwane efekty. Początkowo konsultacje odbywają się często – minimum raz w tygodniu. Z czasem częstotliwość konsultacji maleje.
Poza regularnym pedicure podologicznym podolog zleca stosowanie specjalistycznych preparatów na skórę o działaniu miejscowym. Ich rodzaj jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta. Ponadto może być konieczne zastosowanie zabiegów na objawy towarzyszące – np. na nadpotliwość lub odciążenie stóp przy pomocy indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Czego unikać przy rogowcu na stopach?
Niewłaściwe postępowanie przy rogowcu na stopach powoduje nasilenie objawów. Dlatego ważnym elementem terapii podologicznej jest edukacja pacjenta dotycząca codziennej pielęgnacji stóp – a w szczególności działań, których należy unikać. Należą do nich:
- stosowanie tarek i pumeksów,
- stosowanie skarpetek złuszczających,
- nadmierne moczenie stóp,
- stosowanie kremów z bardzo wysokim stężeniem mocznika,
- stosowanie preparatów nieprzeznaczonych ściśle do pielęgnacji stóp.
Powyższe działania przyczyniają się do zaburzeń procesów rogowacenia naskórka. Podczas konsultacji podologicznej każda osoba otrzymuje indywidualne zalecenia. Dzięki takiemu podejściu terapia rogowca stóp może być bardziej skuteczna.