Oficjalny podcast Instytutu Podologii. Odcinek 2. „Stopy Biegacza”
Przeciętny człowiek wykonuje każdego dnia kilka tysięcy kroków. To duże obciążenie dla stóp. Jednak to nic w porównaniu z tym, ile muszą znosić stopy biegacza. W rozmowie mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk – podolog-praktyk z 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak przygotować stopy do maratonu, w jaki sposób poprawić komfort biegania i kiedy trzeba zgłosić się do podologa. Zapraszamy do odsłuchania:
Czy biegacze często korzystają z usług podologa?
Z całą pewnością można stwierdzić, że wzrasta świadomość biegaczy na temat podologii i odpowiedniego dbania o stopy. Coraz częściej osoby aktywne fizycznie korzystają z usług podologa – nie tylko po wystąpieniu dolegliwości, ale także w ramach profilaktyki i zachowania zdrowych stóp.
Jeżeli ktoś trafia do Instytutu Podologii pierwszy raz, zawsze zadaję pytanie, czy jest jakaś aktywność fizyczna. Osobom, które biegają – zarówno rekreacyjnie, jak i profesjonalnie – zawsze sugeruję, aby raz na jakiś czas odwiedzić gabinet podologiczny i mieć taką profilaktykę w dbaniu o stopy. Podobnie przed większymi biegami lub maratonami wizyta jest zalecana, aby te stopy odpowiednio przygotować. Błędne jest myślenie, że nie trzeba korzystać z usług podologa, gdy nic się nie dzieje – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
W jaki sposób podolog może poprawić komfort biegania?
Osoby, które mają już jakieś doświadczenie doskonale zdają sobie sprawę, że za dobrym biegiem stoją:
- odpowiednie buty,
- odpowiednio dobrane skarpetki (ze specjalnymi strefami wentylacyjnymi, z niskim szwem lub bezszwowe, odpowiednio chłonne),
- wkładki indywidualne.
Oczywiście ważne jest też przygotowanie stóp poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów o działaniu nawilżającym, aby odpowiednio wzmocnić skórę. To zapobiega powstawaniu bolesnych otarć i pęcherzy.
Ważne jest też przygotowanie paznokci, aby nie przeszkadzały w trakcie biegu. Przynajmniej na tydzień przed maratonem trzeba przyciąć odpowiednio płytkę paznokciową: na prosto z lekko zaokrąglonymi narożnikami. Dzięki temu paznokcie nie są za długie i nie uwierają. W trakcie biegu to opuszek palca powinien uderzać o but. W przeciwnym razie powstaje krwiak podpaznokciowy – tłumaczy mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Biegacze mogą też wykonać profesjonalne zabiegi w gabinecie podologicznym, które poprawiają komfort biegania. Jest to m.in. jonoforeza, która wycisza nadpotliwość – jedną z najważniejszych przyczyn schorzeń w obrębie stóp u osób aktywnych fizycznie. Terapia polega na zanurzeniu stóp w specjalnym roztworze pod wpływem prądu galwanicznego. Trwa ona miesiąc, a zabiegi są wykonywane 2 razy w tygodniu.
Jeżeli mamy osobę aktywną sportowo, prosimy, aby na wizytę przyniosła obuwie, w którym biega. Wyjmujemy wkładki oryginalne i dopasowujemy wkładki ortopedyczne – uformowane indywidualnie dla pacjenta. Pomaga w tym podoskop komputerowy. Umożliwia on zeskanowanie podstawy stopy. Dzięki temu wiemy, jaki jest nacisk i w którym miejscu trzeba odciążyć stopę. Komfort jest wyczuwalny od razu, ponieważ wszystkie struktury stopy są odpowiednio wsparte – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jakie są najczęstsze dolegliwości stóp u biegaczy?
Najczęstsze problemy biegaczy to:
- grzybica stóp i paznokci,
- otarcia naskórka,
- bolesne odciski i otarcia naskórka,
- modzele,
- krwiaki podpaznokciowe,
- wrastające paznokcie.
Do gabinetu podologicznego należy zgłosić się od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Nieleczony stan zawsze się pogłębia, co skutkuje nasileniem dolegliwości i powikłaniami.