Pacjenci z niepełnosprawnością w gabinecie podologicznym. Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Szczególną grupą pacjentów gabinetów podologicznych są osoby z niepełnosprawnością. Dlatego bardzo ważne jest, aby miejsca te były dostosowane do ich szczególnych potrzeb. Mowa nie tylko o różnego rodzaju ułatwieniach i infrastrukturze, ale także o podejściu personelu. Na tym polu szczególnie wyróżnia się Instytut Podologii w Poznaniu. O pacjentach z niepełnosprawnością w gabinecie podologicznym opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk, podolog z wieloletnim doświadczeniem.
Angelika Janowicz: Czy osoby z niepełnosprawnością są częstymi pacjentami Instytutu Podologii?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Tak. Osoby z niepełnosprawnością są częstymi pacjentami Instytutu Podologii, ponieważ wiele zaburzeń w obrębie stóp i paznokci wynika z problemów, z którymi się zmagają. Dla mnie osobiście jest to szczególna grupa, którą darzę sympatią. Wyjątkowe dzieci i młodzież, ale też osoby dorosłe, mające specjalne miejsce w moim sercu.
Naszymi pacjentami są osoby z porażeniem mózgowym, poruszające się na wózkach, osoby niewidome. Wyjątkowe dzieci z zespołem Downa, spektrum autyzmu lub zaburzeniami intelektualnymi.
Z jakimi problemami w obrębie stóp się borykają ?
Są to typowe problemy podologiczne. Z tą różnicą, że ryzyko ich pojawienia się i nawrotu jest większe ze względu na problem, z którym się zmagają – dzieci z porażeniem mózgowym ustawiają palce u stóp naciskając – co sprzyja powstawaniu odcisków, ponieważ kończyny są w tym miejscu stale obciążone.
Konsultacje podologiczne dotyczą także zwykłego podcięcia paznokci i pedicure podologicznego. Często osoby z niepełnosprawnością nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy ze względu na różnego rodzaju ograniczenia. My im w tym pomagamy.
Czy u pacjentów z niepełnosprawnością stosowane są inne, specjalne metody leczenia?
Jak w każdym przypadku, metody terapeutyczne i plan terapii dostosowuję indywidualnie do każdego pacjenta. Zakres usług w przypadku tych osób jest bardzo szeroki. Musimy jedynie pamiętać o dostosowaniu leczenia do współistniejących zaburzeń .
Zdarza się, że zabieg Podochirurgii nie może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, a pacjent musi być znieczulony przez anestezjologa. Staramy się sprostać zadaniu i organizujemy najlepsze rozwiązania dotyczące zabiegu oraz dalszych kontroli pozabiegowych.
Jak Instytut Podologii jest przystosowany do tej grupy pacjentów ?
W Instytucie Podologii w Poznaniu mamy odpowiednie warunki dostosowane do potrzeb osób na wózku inwalidzkim. Łatwo wjechać do gabinetu, a pacjent ma swobodę ruchu. Dysponujemy także szerokimi drzwiami wejściowymi, wejściem z parteru i specjalnym podjazdem przed gabinetem. Dodatkowo staramy się rozpoznać potrzeby danej osoby i szybko na nie reagować.
Dbamy o to, aby każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo w Instytucie Podologii w Poznaniu. Nasz personel cechuje się dużą empatią i serdecznością. Natomiast ja – specjalnie dla moich pacjentów – ukończyłam studia podyplomowe “Kompleksowy system wsparcia rozwoju dziecka w zaburzeniach spektrum autyzmu”. Dało mi to ogromną wiedzę i podejście psychologiczne do tych wyjątkowych dzieci. Dzięki temu wiem, jak rozmawiać podczas konsultacji z nimi i ich rodzicami, a także planować terapię tak, aby każdy czuł się dobrze zaopiekowany.
Kiedy przeprowadzam konsultację, staram się wybrać dla moich pacjentów najlepsze rozwiązania, aby chętnie do nas wracali – również na wizyty profilaktyczne. Zależy mi na tym, aby czuli, że jest to miejsce dla nich.
Pacjentami Instytutu Podologii są również osoby w spektrum autyzmu. Jak wiemy, to bardzo szczególna grupa.
Tak. To osoby bardzo wrażliwe na bodźce. Dlatego staramy się stworzyć odpowiednią atmosferę – zawsze dostosowaną do konkretnego pacjenta. Wyciszamy muzykę lub wręcz przeciwnie – działamy muzykoterapią. Musimy też pamiętać o odpowiednim doborze słów. Pacjenci w spektrum dokładnie analizują to, co mówimy i zawsze dopytują. Nasza odpowiedź powinna być dostosowana do ich wieku i możliwości zrozumienia.
Często młodzież w spektrum autyzmu zmaga się z problemem wrastających paznokci. Czasami kończy się to plastyką wałów okołopaznokciowych, czyli zabiegiem chirurgicznym. Dlatego nasz personel i zespół podochirurgii musi mieć odpowiednie podejście, nie tylko do pacjenta, ale też jego rodziców. Zapewniamy ich, że dziecko będzie dobrze zaopiekowane, bezpieczne i spokojne, ponieważ stworzymy do tego odpowiednie warunki.
Wiem, że ci wyjątkowi pacjenci bardzo chętnie wracają do Instytutu Podologii…
To prawda. Często zaprzyjaźniam się z moimi pacjentami i ich rodzinami. W pewien sposób uczestniczę w ich życiu, ponieważ znam ich historie, wiem jak spędzają święta czy wakacje. Poznaję też innych członków rodziny, ponieważ polecają im nasz Instytut Podologii. Uwielbiam kontakt z nimi i staram się dać dużo mojego uśmiechu i dobrego słowa. Wiem też, że wielu z nich niecierpliwie czeka na kolejną wizytę.
To daje mi ogromną satysfakcję i sprawia, że każdy etap z moich 25 lat pracy był wyjątkowy. Zaczynałam od zera i kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń. Ale ciężka praca i nieustanny rozwój doprowadziły mnie do dojrzałości zawodowej wśród różnych pacjentów. Cenię w sobie to, że dziś potrafię stanąć przed każdym wyzwaniem podologicznym i rozwiązywać problemy najlepiej, jak potrafię.
A moje wyjątkowe dzieci i młodzież uwielbiam. Dla nich mogłabym każdego dnia stawać przed kolejnym wyzwaniem podologicznym.