Profilaktyka schorzeń w obrębie stóp
Nasze stopy mają bardzo ważne, ale też trudne zadanie. Utrzymują ciężar ciała, umożliwiają poruszanie się – dostosowując się przy tym do podłoża i różnego rodzaju obciążeń. Nic dziwnego, że są szczególnie narażone na urazy i choroby. Poznaj zalecenia podologa dotyczące tego, jak powinna wyglądać profilaktyka schorzeń w obrębie stóp.
Dlaczego profilaktyka schorzeń w obrębie stóp jest ważna?
Profilaktyka schorzeń w obrębie stóp pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienną aktywność, uniemożliwiają poruszanie się, a przy tym prowadzą do obniżenia jakości życia. Zalicza się do nich m.in. ból, obrzęk, rany, świąd, nadmierne łuszczenie się naskórka oraz zmiany skórne (np. brodawki wirusowe lub odciski).
Schorzenia w obrębie stóp mogą prowadzić do poważnych powikłań. Zwykle są one trudne w leczeniu i znacznie wydłużają czas terapii. Niektórych zmian nie można cofnąć.
Dzięki stosowaniu się do zaleceń podologa dotyczących profilaktyki schorzeń w obrębie stóp można zachować pełnię zdrowia przez długi czas – pozostać aktywnym i wolnym od dolegliwości.
Profilaktyka schorzeń w obrębie stóp – zalecenia podologa
Zalecenia profilaktyczne skierowane są do wszystkich osób. Jeżeli chcesz zachować zdrowie stóp:
Noś odpowiednie obuwie
Dobre buty to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki schorzeń w obrębie stóp. Dzięki nim można uniknąć wielu nieprawidłowości. Dlatego dobrze jest zainwestować w jedną parę porządnego obuwia, niż mieć kilka takich, które powodują ucisk, otarcia i nadmierne pocenie się stóp.
Buty powinny:
- być wygodne i komfortowe,
- mieć odpowiednio dopasowany rozmiar (należy mierzyć je w godzinach popołudniowych),
- być wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze,
- mieć szersze noski,
- mieć płaską podeszwę.
Stopa w bucie powinna być stabilna. W czasie chodzenia nie mogą pojawiać się żadne dolegliwości. W razie potrzeby podolog może wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne.
Wykonuj ćwiczenia i masaże stóp
Ćwiczenia i masaże stóp wzmacniają mięśnie oraz poprawiają krążenie. Jest to niezwykle ważne dla zachowania prawidłowej biomechaniki chodu oraz równomiernego rozłożenia obciążeń. Zarówno masaże, jak i ćwiczenia są proste, dlatego można wykonywać je samodzielnie w domu.
Przykłady ćwiczeń:
- chwytanie przedmiotów palcami stóp,
- turlanie piłki (tenisowej lub sensorycznej) stopą,
- rozsuwanie palców stóp na boki,
- wspinanie się na palce.
Dbaj o prawidłową masę ciała
Nasze stopy dźwigają nasze ciało. Zbyt duży przyrost masy ciała powoduje ich nadmierne obciążenie, co może skutkować osłabieniem mięśni i zaburzeniem biomechaniki chodu. Cierpi na tym cały układ ruchu. W wielu przypadkach nadwaga i otyłość są przyczyną niepełnosprawności. Aby zachować prawidłową masę ciała, należy dbać o regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Dobrze jest skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj o zasadach prawidłowej pielęgnacji stóp
Profilaktyka obejmuje także codzienną higienę i pielęgnację stóp. Do najważniejszych zasad zalicza się:
- codzienne mycie stóp,
- unikanie długotrwałego moczenia stóp,
- zrezygnowanie ze stosowania skarpetek złuszczających,
- codzienne nawilżanie stóp kremem z mocznikiem i naturalnymi substancjami,
- prawidłowe obcinanie płytki paznokciowej,
- zaprzestanie wycinania skórek,
- regularne złuszczanie martwego naskórka przy pomocy peelingu.
Stopy należy myć w ciepłej wodzie, której temperatura nie przekracza 37℃. Po kąpieli konieczne jest dokładne, ale delikatne, wytarcie stóp ręcznikiem.
Minimalizuj ryzyko chorób zakaźnych
Niektóre schorzenia w obrębie stóp są skutkiem infekcji. Do najczęstszych należą brodawki wirusowe (tzw. kurzajki) i grzybica. Za pierwsze odpowiadają wirusy, za drugie grzyby (dermatofity).
Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażonym przedmiotem. Patogeny przez pewien czas mogą bytować na różnych powierzchniach. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy:
- unikać chodzenia boso w miejscach publicznych (dotyczy to głównie basenów, saun, przebieralni),
- używać własnych ręczników i przyborów higienicznych,
- nie pożyczać butów i skarpetek,
- dokładnie osuszać stopy po umyciu (zwłaszcza między palcami),
- codziennie myć stopy i zmieniać skarpetki,
- nosić skarpetki i buty z naturalnych materiałów,
- korzystać z gabinetów kosmetycznych, w których narzędzia są dezynfekowane lub jednorazowe.
W razie potrzeby można skorzystać z usługi dezynfekcji obuwia, którą prowadzimy w Instytucie Podologii w Poznaniu.
Zgłaszaj się na regularne wizyty u podologa
Wizyty w gabinecie podologicznym nie muszą odbywać się tylko wtedy, gdy ze stopami lub paznokciami dzieje się coś niedobrego. Podolog prowadzi również profilaktykę oraz pielęgnację. Jednym z jej elementów jest pedicure podologiczny, w czasie którego zostają opracowane wały paznokciowe, podeszwy stóp oraz paznokcie. Ponadto specjalista udziela wskazówek dotyczących prawidłowej higieny, pielęgnacji, a także przygotowania stóp na duży wysiłek i obciążenia (np. na zawody sportowe, długą wędrówkę). W czasie wizyty kontrolnej mogą zostać zaobserwowane ewentualne nieprawidłowości na ich wczesnym etapie.
Co robić, gdy pojawią się dolegliwości ze strony stóp?
Pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości ze strony stóp lub paznokci należy skonsultować z podologiem. Konsultacja podologiczna powinna odbyć w możliwie jak najszybszym terminie. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia prowadzi do nasilenia dolegliwości oraz zwiększa ryzyko powikłań. Nie jest wskazane podejmowanie próby samodzielnego leczenia – zastosowanie nieodpowiedniej terapii może pogorszyć problem.