Nieprzyjemny zapach stóp – jakie są jego przyczyny?
Brzydki zapach stóp to bardzo wstydliwy problem, który może dosięgnąć każdego z nas. Często towarzyszą mu jeszcze inne objawy – m.in. świąd, nadmierna potliwość, nadmierne złuszczanie naskórka. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać, a tym samym stają się bardzo uciążliwe. Dlatego ważne jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii podologicznej. Sprawdź, jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp i jak poradzić sobie z problemem.
Nieprzyjemny zapach stóp
Brzydki zapach stóp zawsze jest nieprawidłowym objawem, który świadczy o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem organizmu lub codziennymi nawykami. Jest to uciążliwy problem nie tylko dla pacjenta, ale również jego otoczenia. Trzeba też pamiętać, że prowadzi on do innych zaburzeń. Razem z nieprzyjemnym zapachem pojawiają się pieczenie, świąd, nadmierna potliwość, nadmierne złuszczanie naskórka, pęknięcia naskórka, zmiany skórne.
Brzydki zapach stóp odbija się też na sferze psychicznej. Osoba dotknięta problemem wstydzi się, ma niską samoocenę, a nawet unika kontaktów społecznych.
Za nieprzyjemny zapach stóp odpowiadają drobnoustroje, które są obecne na skórze fizjologicznie lub na skutek nadmiernej kolonizacji. Żywią się one potem i martwym naskórkiem. Produktem ich metabolizmu są kwasy, które są źródłem brzydkiego, drażniącego zapachu.
Przyczyny brzydkiego zapachu stóp
Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp jest nadpotliwość. Jest ona związana z nieprawidłową pracą gruczołów potowych. Na stopach znajduje się ich bardzo dużo i są one bardzo wrażliwe na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Sam pot – nawet produkowany w dużych ilościach – jest bezwonny. Jednak jego obecność sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, które go spożywają i metabolizują.
Nadpotliwość może być wynikiem:
- działania czynników genetycznych,
- zaburzeń hormonalnych,
- zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego,
- chorób przewlekłych (m.in. cukrzycy, otyłości),
- stresu i napięcia emocjonalnego,
- nieprawidłowego stylu życia (głównie diety).
Przyczyna brzydkiego zapachu stóp to również grzybica. Jest to choroba spowodowana obecnością dermatofitów. Przenoszą się one z osoby zakażonej na zdrową przez bezpośredni kontakt ze skórą lub używanym przez nią przedmiotem (m.in. ręczniki, obcinaczki, buty, kafelki). Grzybica może obejmować skórę stóp i/lub paznokcie.
Brzydki zapach stóp może wynikać także z zaniedbań higienicznych. Mowa o zbyt rzadkim myciu i zmienianiu skarpet. Również nieprawidłowe suszenie – zwłaszcza między palcami – może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnej woni, ponieważ wilgoć stwarza dobre środowisko do namnażania się drobnoustrojów.
Za nieprzyjemny zapach stóp odpowiada też nieodpowiednie obuwie i skarpetki. Mowa o butach, które są wykonane z materiałów sztucznych i nieprzepuszczających powietrza. W takich warunkach stopy szybko i dużo się pocą. Dodatkowo tanie i sztuczne materiały same w sobie mają drażniący zapach, który przenika na stopy.
Brzydki zapach stóp – konsultacja podologiczna
Co robić, gdy pojawia się brzydki zapach stóp? Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do gabinetu podologicznego. Konsultacja z podologiem pozwoli ustalić przyczynę problemu, a tym samym wdrożyć odpowiednią i skuteczną terapię. Warto pamiętać, że podejmowanie leczenia na własną rękę nie tylko nie przynosi oczekiwanych efektów, ale też może nasilić objawy.
Konsultacja podologiczna w Instytucie Podologii w Poznaniu zawsze składa się z dwóch etapów:
- dokładnego wywiadu podologicznego,
- badania podologicznego.
Nasi specjaliści dopasowują rodzaj terapii indywidualnie dla każdego pacjenta. Omówiony zostaje każdy jej etap, a efekt terapeutyczny jest monitorowany na bieżąco.
Nieprzyjemny zapach stóp – jak się go pozbyć?
Terapia podologiczna przy nieprzyjemnym zapachu stóp może składać się z:
- stosowania preparatów miejscowych na grzybicę stóp,
- naświetlania laserem Lunula, który ma działanie grzybobójcze,
- stosowania dobrze dopasowanych preparatów do codziennej pielęgnacji stóp,
- jonoforezy (przepływ prądu galwanicznego) zmniejszającej aktywność gruczołów potowych.
Terapia podologiczna może łączyć kilka metod. Ponadto niezwykle ważne są działania podejmowane przez pacjentów w domu. Podolog zawsze udziela praktycznych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji i nawyków. Aby zlikwidować brzydki zapach stóp, pacjent powinien:
- kupować obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów,
- przebywać w domu na boso,
- myć stopy codziennie i codziennie zmieniać skarpetki,
- dokładnie osuszać stopy po kąpieli,
- nawilżać skórę stóp,
- unikać chodzenia boso w miejscach publicznych,
- stosować się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia chorób przewlekłych.
W Instytucie Podologii w Poznaniu oferujemy także dezynfekcję obuwia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ponownego pojawienia się problemu nieprzyjemnego zapachu stóp.