Zapalenie ścięgna Achillesa – rola podologa
Podolog pomaga pacjentom nie tylko ze schorzeniami w obrębie stóp, ale także przy dolegliwościach ze strony innych elementów układu ruchu. Do gabinetu podologicznego mogą zgłosić się osoby, które zmagają się m.in. z zapaleniem ścięgna Achillesa. Zobacz, czym się ono charakteryzuje i jaka jest rola podologa w jego terapii.
Ścięgno Achillesa
Jest to największe ścięgno u człowieka. Budują go włókna kolagenowe. Wyróżniają się one wysoką odpornością na różnego rodzaju siły mechaniczne, które działają na nie podczas wykonywania ruchów. W górnej części ścięgno Achillesa jest płaskie i szerokie, a przechodząc w dół, stopniowo się zwęża.
Ścięgno Achillesa tworzą łączące się ścięgna mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego. Struktura ta przyczepia się do guza piętowego. Jej zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśnia na elementy układu kostnego.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Jest to stan zapalny spowodowany przeciążeniem ścięgna Achillesa. Uszkodzenie może mieć różną rozległość. Przekłada się to na stopień nasilenia dolegliwości, a także postępowanie terapeutyczne.
Nie udało się ustalić, jakie są dokładne przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa. Wiadomo, że szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie – zwłaszcza uprawiające biegi oraz skoki. Do czynników ryzyka powstania urazu zalicza się:
- intensywny trening niedostosowany do umiejętności i możliwości organizmu,
- brak odpowiedniej rozgrzewki przed przystąpieniem do ćwiczeń,
- nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń,
- wykonywanie powtarzalnych ćwiczeń będących obciążeniem dla ścięgna Achillesa.
Zapalenie ścięgna Achillesa często pojawia się u osób, które biegają po trudnym i wymagającym terenie. Do uszkodzenia tej struktury przyczynia się też nadmierna masa ciała oraz noszenie (zwłaszcza w czasie treningu) nieodpowiedniego obuwia. Czynnikiem ryzyka są też deformacje stóp i niektóre choroby przewlekłe – szczególnie te dotyczące układu ruchu.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa objawia się głównie bólem. Jest on zlokalizowany w tylnej części pięty. Przybiera na sile w czasie wykonywania niektórych ruchów (np. wspinania się na palce). Ponadto okolica ścięgna jest tkliwa, obrzęknięta, nadmiernie ucieplona i często też zaczerwieniona. W czasie dotykania ścięgna można wyczuć zgrubienie w jego przebiegu (często przyjmuje ono postać guzka). Objawy zapalenia ścięgna Achillesa utrudniają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie.
Pomoc podologa przy zapaleniu ścięgna Achillesa
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest dostosowane do stopnia nasilenia problemu. Postępowanie terapeutyczne może obejmować unieruchomienie, masaże, ćwiczenia wzmacniające, laseroterapię, ultradźwięki, kinesiotaping. Zdarza się też, że jedynym sposobem na wyleczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest operacja.
Przy zapaleniu ścięgna Achillesa można również skorzystać w pomocy podologa. Specjalista zadba o prawidłowe ułożenie kończyny poprzez wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych do butów. Wcześniej przeprowadzane jest dokładne badanie stóp przy pomocy komputera.
Wkładki ortopedyczne przy zapaleniu ścięgna Achillesa zapewniają odpowiednie odciążenie kończyny dolnej. Tym samym zmniejsza się nasilenie dolegliwości bólowych. Tkanki mają też odpowiednie warunki do regeneracji.
Nie można zapomnieć, że wkładki ortopedyczne stanowią też element profilaktyki zapalenia ścięgna Achillesa. Zapobiegają nadmiernemu obciążeniu tkanek w czasie wysiłku fizycznego, poprawiają sprawność funkcjonalną stopy i stanowią zabezpieczenie przed kontuzjami.
___
Źródła:
- A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
K. Strojek i in., Etiologia i patomechanizm uszkodzenia ścięgna Achillesa, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 11, s. 147–160.