Zapytaj podologa o: odciski
Odciski na stopach to inaczej nagniotki. Są to obszary dobrze odgraniczonej hiperkeratozy. Należy pamiętać, że nie wpływają one wyłącznie na wygląd. Jest to problem, który powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. O tym, jak podolog może pomóc przy odciskach i jakie są ich sposoby leczenia, opowiada magister Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Dlaczego powstają odciski?
Odciski na stopach są skutkiem długotrwałego i nawracającego ucisku na tkanki. Trzy główne przyczyny to noszenie zbyt ciasnego obuwia, przebywanie w pozycji stojącej przez długi czas oraz intensywny wysiłek fizyczny. Niektóre osoby są bardziej narażone na powstawanie odcisków. Do czynników ryzyka zalicza się:
- nieprawidłowości w budowie anatomicznej (np. deformacje palców, wady wysklepienia stopy),
- nieprawidłowa biomechanika chodu,
- otyłość.
Odciski mogą powstać na każdej części stopy. Najczęściej obserwuje się je na podeszwie, między palcami, lub na boczno-grzbietowej powierzchni małego palca stopy.
Czym różnią się odciski miękkie od odcisków twardych?
Oba rodzaje odcisków na stopach są okrągłe, kopulaste i mogą mieć różną wielkość. Ich średnica waha się od 1 milimetra do nawet 2 centymetrów. Ich kolor jest żółty. Oba posiadają też rdzeń (centralny czop). Z tą różnicą, że odciski miękkie są giętkie i elastyczne.
Odciski mogą powodować dolegliwości bólowe. Dzieje się to po ich uciśnięciu. Dodatkowo obserwuje się nadmierne rogowacenie naskórka. Co ważne, odciski mogą zostać pomylone z modzelami lub brodawkami wirusowymi. Dlatego każdą zmianę na stopie należy skonsultować z podologiem. Nie zalecam stosowania domowych sposobów, ponieważ mogą one wyrządzić szkody – zwłaszcza gdy zostanie postawiona błędna “diagnoza”.
Jak podolog leczy odciski?
Leczenie odcisków u podologa zawsze jest poprzedzone badaniem stóp. W ten sposób możemy postawić prawidłową diagnozę, ustalić przyczynę dolegliwości, a tym samym zaplanować skuteczną terapię i profilaktykę. Uczulam, aby zgłosić się do specjalisty niezwłocznie po zaobserwowaniu odcisku. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym trwa ona krócej.
Usuwanie odcisków podolog może przeprowadzić mechanicznie. W tym celu używamy specjalnych narzędzi – frezarek i dłutka. Gdy jest taka potrzeba zalecamy stosowanie specjalistycznych preparatów leczniczych lub odciążenia stopy. Dobre efekty przynosi laserowe usuwanie odcisków.
Na czym polega laserowe leczenie odcisków?
Usuwanie odcisków laserem jest metodą nowoczesną i bardzo skuteczną. W Instytucie Podologii w Poznaniu dysponujemy laserem chirurgicznym CO2. Urządzenie emituje światło podczerwone, które powoduje podgrzanie zmiany chorobowej i jej odparowanie. Naświetlanie trwa kilka minut. Powstaje niewielka rana, która goi się szybko. Rana goi się szybko. Po zabiegu można wrócić do swoich aktywności, jednak należy unikać sportu przez 2 dni.
Laserowe usuwanie odcisków jest metodą bezpieczną. Wiązka lasera ma kontakt tylko z tkankami zmienionymi chorobowo. Jeżeli istnieje taka potrzeba, możemy znieczulić miejsce poddawane naświetlaniu.
Jakie ma Pani rady odnośnie profilaktyki odcisków?
Podstawą profilaktyki odcisków jest noszenie dobrze dopasowanego obuwia. Buty:
- powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów,
- nie mogą mieć wąskich czubków,
- muszą mieć dobrze dobrany rozmiar.
Jeżeli jest taka potrzeba, pacjent powinien stosować indywidualne wkładki ortopedyczne. Dzięki nim stopa jest prawidłowo ułożona, a ciężar ciała odpowiednio rozłożony.
Częścią profilaktyki jest też codzienna pielęgnacja. Należy unikać nadmiernego zmiękczenia naskórka – np. poprzez długotrwałe moczenie stóp. Po kąpieli skóra – zwłaszcza między palcami – musi zostać dobrze osuszona. Trzeba też ją nawilżać kremami przeznaczonymi do stóp. Zalecam regularne wykonywanie pedicure podologicznego, w celu usuwania nadmiernie zrogowaciałego naskórka.
____
Źródła:
- P. Nockowski, Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 5, s. 223-229.
- K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 7, s. 43-48.