Ciekawostki o stopach
Stopy – chociaż są jedną z mniejszych części naszego ciała – potrafią udźwignąć naprawdę duży ciężar. Ponadto każdego dnia potrafią przejść nawet kilkanaście kilometrów. Do tego pozwalają nam skakać, biegać, wspinać się, tańczyć. Niepozorne, a kryją w sobie wiele tajemnic. Przedstawiamy ciekawostki o stopach.
Stopa ma bardzo złożoną strukturę
Kiedy patrzysz na swoją stopę, może ci się wydawać, że nie ma ona zbyt skomplikowanej budowy. Nic bardziej mylnego. Jej struktura jest bardzo złożona. Czy wiedziałeś, że stopa:
- składa się z 26 kości,
- 21 mięśni,
- 33 stawów,
- ponad 100 ścięgien.
Dzięki temu można wykonywać nią różne ruchy, a także bardziej skomplikowane czynności. Potrafi się także rozciągać (nie odczuwasz tego), aby dopasować się do rodzaju podłoża i podejmowanej aktywności (inaczej układa się podczas siedzenia, a inaczej w czasie biegania).
Stopy potrafią przejść naprawdę duża odległość
Szacuje się, że jednego dnia dorosła osoba może przejść nawet 6 tysięcy kroków o przeciętnej długości 70 cm. W ciągu całego życia może to dać ponad 120 tysięcy kilometrów. To tak, jakby przejść kulę ziemską. I to aż 3 razy. Pamiętaj jednak, że stopy mogą dziennie przejść znacznie więcej.
Kilka tysięcy zakończeń nerwowych
Na stopach mieści się ponad 8 tysięcy zakończeń nerwowych. To z tego powodu są one tak czułe na temperaturę, dotyk i wszelkiego rodzaju nierówności podłoża. To tłumaczy także fakt, że stopy są miejscem, w którym odczuwasz najwięcej łaskotek.
Wyróżnia się różne rodzaje stóp
Stopy każdego człowieka wyglądają inaczej. Są jednak cechy, które sprawiają, że można dostrzec między nimi pewne podobieństwa. Na tej podstawie wyróżniono kilka rodzajów stóp. Są to:
- stopa grecka – drugi palec jest najdłuższy,
- stopa egipska – paluch jest najdłuższym palcem,
- stopa rzymska – pierwsze 3 palce są równej długości.
Najczęściej spotykanym rodzajem jest stopa egipska (70% populacji). Na drugim miejscu uplasowała się stopa grecka (20% populacji).
Pierwsze zabiegi podologiczne wykonywano już w starożytności
Podologia jest dziedziną, która dopiero się rozwija. Zawód podologa jest dość młody, dlatego w wielu krajach europejskich nie jest on jeszcze uregulowany prawnie. Tymczasem okazuje się, że pierwsze zabiegi podologiczne były wykonywane już w starożytności.
Pierwsze wzmianki o leczeniu i profilaktyce odcisków pochodzą już z XV wieku p.n.e. Natomiast specjalnych narzędzi do ich usuwania oraz dokładny algorytm zabiegu został zapisany w VII wieku n.e. przez Paulusa z Eginy. Z czasem powstawało coraz więcej zawodów, które można by dzisiaj określić mianem podologa. Na dworach spotykani byli kąpielowi, których zadaniem było dbanie o stopy. Swojego własnego “pediciurzystę” miał Napoleon Wielki i Ludwik XVI.