Zapytaj podologa o: znaczenie ortopedycznych wkładek do butów dla zdrowia stóp
Wkładki ortopedyczne są wsparciem dla stopy, zwiększają biomechaniczną efektywność organizmu i poprawiają komfort chodzenia. Można stosować je m.in. przy deformacjach stóp i dolegliwościach bólowych ze strony układu ruchu, ale sprawdzają się także w ramach profilaktyki. Ponieważ każdy z nas ma inne stopy, wkładki do butów powinny być dopasowane indywidualnie z uwzględnieniem m.in. anatomii, miejsc największego przeciążenia, siły nacisku stóp na podłoże.
Jakie są korzyści z noszenia indywidualnych wkładek ortopedycznych?
Indywidualne wkładki ortopedyczne wykonywane przez podologa charakteryzują się dynamicznym mostkiem wspierającym łuki stopy, dzięki czemu stopy są stymulowane do prawidłowej pracy oraz zostaje poprawiona ich funkcjonalność. Przy ich formowaniu pod uwagę brane są m.in.:
- uwarunkowania anatomiczne stopy,
- postawa ciała,
- rodzaj noszonego obuwia,
- rodzaj i poziom aktywności fizycznej,
- obecność deformacji i schorzeń przewlekłych.
Każda wkładka ma indywidualnie dobierany materiał, grubość i miękkość, podatność na odkształcenia, długość i szerokość oraz stopień amortyzacji.
Indywidualne wkładki ortopedyczne:
- dają wsparcie stopie,
- rozluźniają rozcięgno podeszwowe,
- zapobiegają nadmiernemu koślawieniu lub poprawieniu pięty,
- redukują pronację lub supinację,
- zapewniają odpowiednie podparcie i stabilizację,
- poprawiają biomechanikę stopy,
- redukują nadmierne napięcia powięziowe,
- odciążają przeciążone miejsca,
- dociążają miejsca, które tego wymagają,
- podtrzymują struktury stopy,
Indywidualne wkładki ortopedyczne wykonane przez podologa dają wsparcie przy różnego rodzaju wadach, schorzeniach i urazach. Stanowią także element profilaktyki przed kontuzjami.
Kiedy nosić wkładki do butów?
Główne wskazania do indywidualnych wkładek do butów to:
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- ostroga piętowa,
- nerwiak Mortona,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- koślawość pięty,
- koślawość stopy,
- atrofia tkanki tłuszczowej,
- bolesność stóp,
- stopa cukrzycowa.
Często indywidualne wkładki ortopedyczne stanowią element terapii podologicznej po zabiegach podochirurgicznych, takich jak plastyka opuszka palca czy plastyka wałów okołopaznokciowych.
Indywidualne wkładki do butów można stosować również w ramach profilaktyki, ponieważ przyczyniają się do poprawy komfortu chodzenia oraz zapewniają prawidłowe ułożenie i amortyzację stopy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko deformacji czy niektórych schorzeń podologicznych. Z korzyści płynących z indywidualnych wkładek ortopedycznych mogą w szczególności skorzystać sportowcy oraz osoby, które spędzają dużo czasu na stojąco lub w ruchu.
Jak wykonywane są wkładki do butów u podologa?
Wykonanie wkładek do butów u podologa składa się z dwóch etapów:
- Analiza stóp podoskopem
Stopy badane są skanerem 3D, który mierzy stopy (szerokość, długość, wysokość łuku i wysklepienia) oraz analizuje m.in. ułożenie stóp i Achillesa w różnych płaszczyznach, nacisk stóp na podłoże, pronację i supinację. Wynik przedstawiany jest na ekranie komputera w formie modelu 3D oraz raportu, który pacjent może otrzymać na e-mail.
- Wykonanie i dopasowanie wkładek
Po badaniu stóp podolog wybiera rozmiar i model wkładek. Następnie są one wygrzewane w specjalnym piecyku wbudowanym w podoskop oraz formowane na poduszeczce, dzięki czemu są dobrze dopasowane do stopy pacjenta.
Czy dzieci mogą nosić indywidualne wkładki do butów?
Indywidualne wkładki do butów można wykonać już od 5. roku życia. Ważne jest, aby były to wkładki dynamiczne, które pracują wraz z rozwijającą się stopą dziecka, pomaga się stopie wydrążyć i stabilizuje aparat mięśniowo-więzadłowy. Są specjalnie zaprojektowane tak, aby dawać komfort i odpowiednią amortyzację dziecięcym stopom. Wykonanie indywidualnych wkładek do butów dla dzieci jest poprzedzone komputerową analizą stóp podoskopem 3D.
Ile godzin dziennie nosić wkładki ortopedyczne?
Stopa powinna przyzwyczaić się do wkładek ortopedycznych. Dlatego przez około 2 tygodnie należy nosić je przez około 1–2 godziny dziennie. Następnie można stopniowo wydłużać ten czas.
W przypadku sportowców zaleca się, aby przez pierwsze 2 tygodnie nie używać indywidualnych wkładek podczas treningów, a jedynie na co dzień. Gdy stopa się przyzwyczai, można korzystać z nich również podczas aktywności fizycznej.
Indywidualne wkładki do butów – Poznań
Indywidualne wkładki do butów w Poznaniu można wykonać w Instytucie Podologii/Wielkopolskim Centrum Podologii. Specjaliści pracują na skanerze 3D wyposażonym w 4 kamery, co umożliwia analizę stopy pod różnymi kątami. Badanie wraz z uformowaniem wkładek trwa około 10 minut.