Zapytaj podologa o: paznokcie wkręcające
Silny ból, zwijanie się płytki paznokciowej i trudności z chodzeniem to objawy wkręcającego się paznokcia. Jest to problem, z którym podolog często spotyka się w swoim gabinecie. Odpowiednia terapia pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości oraz przywrócić prawidłowy wygląd płytki paznokciowej. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Dowiedz się, czym są paznokcie wkręcające i jakie są ich przyczyny.
Co to jest paznokieć wkręcający się?
Paznokieć wkręcający charakteryzuje się zawinięciem bocznych krawędzi. Z tego powodu przybiera kształt rurki. Boki ściskają łożysko i wbijają się w wał paznokciowy. Jest to przyczyną pojawienia się bólu – z początku łagodnego, jednak z czasem dolegliwości przybierają na sile. Niekiedy na tyle, że utrudniają chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Często towarzyszy im stan zapalny.
Przy paznokciach wkręcających się zwykle obserwuje się silne rogowacenie wałów paznokciowych i łożyska. Płytka paznokciowa staje się gruba i twarda, co utrudnia lub uniemożliwia jej skrócenie w warunkach domowych. Natomiast pod paznokciem mogą tworzyć się bolesne odciski.
Najczęściej paznokcie wkręcające się dotyczą palucha (dużego palca stopy). Niekiedy jednak schorzenie obserwuje się też na pozostałych palcach. Problem może występować jednostronnie lub dwustronnie.
Paznokcie wkręcające – przyczyny powstawania
Przyczyny wkręcających się paznokci mogą być wrodzone lub nabyte. W pierwszym przypadku istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Predyspozycje do tej przypadłości można odziedziczyć. Paznokcie wkręcające mogą pojawić się również w podeszłym wieku. Na skutek zmian zachodzących w organizmie pod wpływem naturalnych procesów starzenia zmienia się kształt płytki paznokciowej.
Inne przyczyny paznokci wkręcających się to:
- nieodpowiednie obuwie (z wąskimi noskami, zbyt ciasne, wysokie obcasy),
- deformacje w obrębie stopy (np. paluch koślawy),
- nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej,
- urazy mechaniczne stóp.
Czy podolog może pomóc przy wkręcających się paznokciach?
Pojawienie się objawów wkręcających paznokci nigdy nie powinno być ignorowane. Jest to schorzenie, które wymaga specjalistycznej interwencji. Próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem mogą nie przynieść oczekiwanego efektu lub nasilić dolegliwości. Podolog jest odpowiednim specjalistą do przeprowadzenia terapii paznokci wkręcających się.
Konsultacja z podologiem rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu dotyczącego zdrowia i odczuwanych dolegliwości. Następnie specjalista przeprowadza badanie podologiczne. Na jego podstawie stawia diagnozę i planuje indywidualną terapię.
Wkręcające się paznokcie – jak wygląda terapia podologiczna?
W pierwszej kolejności podolog opracowuje płytkę paznokciową – skraca ją i usuwa zrogowacenia. Następnie zakłada klamrę ortonyksyjną (dostosowaną do grubości paznokcia). Na wały paznokciowe aplikuje preparaty zmiękczające i pielęgnujące. Pełna terapia podologiczna przy paznokciach wkręcających trwa kilka miesięcy. W tym czasie konieczne są regularne kontrole u podologa.
Jak zapobiegać wkręcaniu się paznokci?
Część przyczyn wkręcających paznokci zależy od codziennych nawyków. Dlatego można je modyfikować, a tym samym zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom. Zasady profilaktyki obejmują:
- Noszenie odpowiedniego, dobrze dopasowanego obuwia. Buty powinny mieć odpowiedni rozmiar (najlepiej mierzyć je w godzinach popołudniowych). Nie mogą mieć wąskich czubków. Na co dzień należy unikać noszenia wysokich obcasów. Dobrze jest kupować obuwie wykonane z naturalnych materiałów, które zapewnia stopom dostęp powietrza.
- Odpowiednie przycinanie płytki paznokciowej. Paznokieć należy skracać na prosto, bez wycinania jego boków. Ostre krawędzie trzeba delikatnie spiłować pilniczkiem.
- Unikanie używania ostrych przyborów do pielęgnacji. Mogą one w łatwy sposób uszkodzić wały paznokciowe.
- Podjęcie się terapii deformacji w obrębie stóp, które zaburzają biomechanikę chodu i są przyczyną różnego rodzaju dolegliwości – w tym wkręcających się paznokci.
W ramach profilaktyki wkręcających paznokci warto regularnie korzystać z usług podologa – m.in. w zakresie pielęgnacji (pedicure podologiczny).