Zapytaj podologa o: onycholiza paznokci
Niektóre choroby paznokci mogą prowadzić do odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska. Jednym z nich jest onycholiza paznokci. To dość częsta przypadłość, która dotyczy zarówno stóp, jak i paznokci. Niezwykle ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie specjalistycznego leczenia, aby zapobiec postępowi schorzenia. Dowiedz się, jak wygląda terapia onycholizy u podologa.
Jak rozpoznać onycholizę paznokci?
Onycholiza paznokci jest schorzeniem, w którym dochodzi do utraty połączenia płytki paznokciowej z łożyskiem paznokcia. Pustą przestrzeń między nimi wypełniają pęcherzyki powietrza. Objawem, który powinien zaniepokoić jest pojawienie się białego zabarwienia paznokcia, które z czasem się pogłębia.
Pozostałe objawy onycholizy to:
- pogrubienie się łożyska,
- osłabienie paznokcia,
- zwiększona podatność na urazy płytki paznokciowej,
- zmiana zabarwienia paznokcia na żółty lub zielony (jeżeli dojdzie do infekcji).
Po zaobserwowaniu objawów onycholizy należy skonsultować się z podologiem.
Od czego robi się onycholiza?
Możliwe przyczyny onycholizy to:
- noszenie ciasnego obuwia,
- urazy mechaniczne paznokci,
- częste i długotrwałe moczenie paznokci,
- powtarzający się kontakt ze środkami chemicznymi,
- zaburzenia biomechaniki chodu,
- stosowanie lakierów do paznokci zawierających szkodliwe substancje,
- nieprawidłowe ściąganie lakieru hybrydowego,
- nieprawidłowo wykonany manicure lub pedicure.
Do czynników sprzyjających onycholizie zalicza się także predyspozycje genetyczne, wady anatomiczne stopy, schorzenia dermatologiczne (np. łuszczycę) i schorzenia ogólnoustrojowe.
Jak wyleczyć onycholizę paznokcia?
Terapia onycholizy u podologa dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zwykle obejmuje:
- usunięcie fragmentu płytki paznokciowej w miejscu jej odklejenia się od łożyska,
- oczyszczenie łożyska specjalnym frezem,
- pobudzenie łożyska do regeneracji,
- zabezpieczenie łożyska opatrunkiem hydrokoloidowym lub hydrożelowym.
Zdarza się konieczność zastosowania antybiotykoterapii lub preparatów podologicznych. Nieodłącznym elementem leczenia jest wyeliminowanie lub zminimalizowanie czynników, które są przyczyną onycholizy.
Terapia onycholizy zwykle trwa kilka lub kilkanaście miesięcy. W tym czasie bardzo ważna jest współpraca Pacjenta z podologiem i stosowanie się do zaleceń specjalisty.
Onycholiza paznokci – laseroterapia
Terapia onycholizy u podologa może przebiegać z użyciem laseroterapii. Zastosowanie znajduje laser o długości fali 635 nm. Ma ona zdolność do przenikania przez płytkę paznokciową. Pobudza procesy immunologiczne oraz wspiera regenerację i odbudowę paznokcia i okolicznych tkanek. Laseroterapia przy onycholizie jest bezbolesna i bezinwazyjna.
Czy paznokcie po onycholizie odrastają?
Paznokcie po wyleczeniu onycholizy odrastają i zwykle nie dochodzi do zmian w ich kształcie lub strukturze. Czas zależy od stopnia uszkodzenia. Jeżeli miało miejsce całkowite zejście płytki paznokciowej, może to potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego jednym z etapów leczenia onycholizy jest pobudzanie łożyska do regeneracji.
Czy onycholiza się pogłębia?
Tak. Nieleczona onycholiza paznokci pogłębia się. Może to skutkować całkowitym odklejeniem się płytki paznokciowej od łożyska. Ponadto schorzenie może sprzyjać zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym.
Czy onycholiza paznokci to grzybica?
Onycholiza paznokci jest zupełnie innym schorzeniem niż grzybica. Przede wszystkim nie jest ona spowodowana przez czynnik zakaźny. Oznacza to, że do jej rozwoju nie przyczyniają się bakterie, wirusy lub grzyby chorobotwórcze. Zupełnie inaczej jest z grzybicą. Choroba jest wynikiem zakażenia – najczęściej dermatofitami.Onycholizę i grzybicę łatwo pomylić ze względu na pewne podobieństwa w objawach. Należą do nich przede wszystkim zmiana zabarwienia płytki paznokciowej, osłabienie paznokci, zwiększona podatność na urazy oraz zniekształcenie lub zmiana struktury płytki paznokciowej. Z tego powodu nigdy nie należy diagnozować się samodzielnie. Zamiast tego zalecane jest udanie się na konsultację podologiczną i rozpoczęcie specjalistycznej terapii.