Zapytaj podologa o: liszaj płaski
Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry i błon śluzowych, charakteryzująca się pojawieniem się swędzących, purpurowych grudek. Schorzenie może dotyczyć różnych obszarów ciała, w tym skóry stóp, błon śluzowych, a nawet paznokci. Szacuje się, że choruje nawet 1% populacji. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy oraz jak wygląda terapia podologiczna przy liszaju płaskim.
Jakie są przyczyny liszaja płaskiego?
Liszaj płaski jest chorobą o nieustalonej przyczynie. Zaobserwowano, że bardzo często występuje razem ze schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym. Uważa się, że układ odpornościowy może błędnie atakować własne komórki skóry i błon śluzowych, prowadząc do rozwoju zmian charakterystycznych dla liszaja płaskiego. Ponadto jego objawy zwykle nasilają się pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak stres, alergeny, niektóre leki.
Jak objawia się liszaj płaski?
Objawy liszaja płaskiego mogą różnić się w zależności od lokalizacji zmian, a także odmiany klinicznej.
Klasyczna postać liszaja płaskiego
Na skórze obecne są płaskowyniosłe grudki, które przyjmują barwę od różowej do ciemnofioletowej (lub ciemnobordowej). Zmiany są wielokształtne, przyjmują średnicę 1–3 mm, mają połyskującą powierzchnię. Są zlokalizowane symetrycznie, mogą skupiać się w większe grupy. Zmiany skórne w liszaju płaskim są silnie swędzące.
Odmiana przerosła
Obecne są przerosłe grudki, które mają hiperkeratotyczną powierzchnię. Najczęściej zlewają się w większe skupiska i są pokryte łuską. Obecny jest silny świąd.
Liszaj płaski dłoni i podeszew stóp
Obecne są skupiska hiperkeratotycznych grudek pokrytych warstwą rogową o żółtym zabarwieniu. Mogą towarzyszyć im nadżerki i owrzodzenia powodujące dolegliwości bólowe.
Natomiast liszaj płaski na paznokciach objawia się jako podłużne bruzdy o żółtawym zabarwieniu.
Terapia liszaja płaskiego
Leczenie liszaja płaskiego polega na stosowaniu miejscowych i ogólnych kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych lub retinoidów. Zastosowanie ma również fototerapia. Tego typu terapia jest prowadzona pod okiem lekarza. Leczenie nie usuwa przyczyny, ale łagodzi objawy liszaja płaskiego.Ponadto bardzo ważne są odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry. Podolog może doradzić, jakie produkty pielęgnacyjne stosować, aby zmniejszyć podrażnienia i zapobiegać wtórnym infekcjom.