Zapytaj podologa o: terapia laserem CO2
Laser CO2 to jedna z najnowocześniejszych metod wykorzystywanych w podologii. Pacjenci kierowani na terapię przy jego użyciu zwykle mają dużo pytań i obaw. Dlatego magister Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk – specjalistka podolog z Instytutu Podologii w Poznaniu – porusza najważniejsze kwestie związane z terapią laserem CO2.
Czym jest laser CO2?
Laser CO2 jest urządzeniem, które emituje wiązkę światła o długości fali 10,6 mikrometra (zakres podczerwieni). Bazuje on na mieszance dwutlenku węgla. Jest ona aktywowana elektrycznie. Światło lasera CO2 wnika w tkanki na głębokość 2–3 milimetrów. Tam powoduje ich podgrzanie i wyparowanie wody (jest to tzw. ablacja). Urządzenie posiada rękojeść, którą można precyzyjnie nakierować na tkanki objęte procesem chorobowym. Terapia laserem CO2 jest bez bezkontaktowe, bezkrwawe i małoinwazyjne.
W jakich schorzeniach podologicznych ma zastosowanie laser CO2?
Leczenie laserem CO2 możemy zastosować w przypadku:
- bolesnych odcisków,
- brodawek wirusowych (tzw. kurzajek),
- modzeli.
Laser CO2 możemy wykorzystać w leczeniu różnych zmian skórnych w obrębie stóp. W Instytucie Podologii zawsze wybieramy metodę najkorzystniejszą dla pacjenta – zarówno pod kątem skuteczności, jak i efektów.
Czy terapia laserem CO2 jest bolesna?
Naświetlanie laserem CO2 nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Wiele zależy jednak od indywidualnych cech pacjenta i progu bólu (każda osoba ma inny). Jeżeli dana osoba wie, że jest bardziej wrażliwa na bodźce, możemy zastosować u niej znieczulenie miejscowe. Trwa ono krótko, jest bezpieczne i nie ma wpływu na przebieg leczenia laserem CO2.
Ile trwa rekonwalescencja po leczeniu laserem CO2?
Po naświetlaniu laserem CO2 w miejscu poddawanym terapii może wytworzyć się niewielka rana. Jest ona zaopatrywana opatrunkiem z antybiotykiem, dzięki czemu jej gojenie może przebiegać prawidłowo i bez ryzyka infekcji. Rana goi się szybko. Po zabiegu można wrócić do swoich aktywności, jednak należy unikać sportu przez 2 dni.
Jakie są efekty terapii laserem CO2 w podologii?
Efekty terapii laserem CO2 to przede wszystkim intensywna regeneracja tkanek w miejscu, które jest poddawane naświetlaniu. Ich podgrzanie wiązką światła laserowego powoduje niewielkie uszkodzenia, które stymulują komórki do odnowy. Tym samym dochodzi do zaniku chorobowych zmian skórnych.
Efekty lasera CO2 pojawiają się szybko. Liczba zabiegów zależy od rodzaju problemu i stopnia jego zaawansowania.
Czy wszyscy mogą skorzystać z leczenia laserem CO2?
Z leczenia laserem CO2 mogą skorzystać osoby, u których w trakcie wywiadu i badania, podolog nie stwierdził żadnych przeciwwskazań.