Zapytaj podologa o: łagodne guzy aparatu paznokciowego
Schorzenia w obrębie paznokci związane są nie tylko z infekcjami, urazami czy nieprawidłową pielęgnacją. Do gabinetów podologicznych zgłaszają się również pacjenci, u których wystąpiły łagodne guzy aparatu paznokciowego. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje, przyczyny i możliwości terapii.
Łagodne guzy aparatu paznokciowego
Łagodne guzy aparatu paznokciowego to:
Onychopapilloma
Onychopapilloma wywodzi się z macierzy i łożyska. Zwykle obejmuje tylko jeden paznokieć. Dokładne przyczyny tego łagodnego guza aparatu paznokciowego nie zostały poznane, ale przypuszcza się, że zmiana ma związek z powtarzającymi się mikrourazami.
Onychopapilloma przyjmuje postać twardego i stożkowatego guzka, który jest dobrze odgraniczony od zdrowej tkanki. Często zmianie towarzyszą jeszcze inne objawy. Zalicza się do nich m.in. erytronychia, onycholiza, zniekształcenie płytki paznokciowej, krwiak wrzecionowaty.
Onychomatricoma
To włóknisto-nabłonkowy guz, który wywodzi się z macierzy paznokcia. Wyróżnia się:
- onychomatricoma proksymalnego fałdu paznokciowego,
- onychomatricoma macierzy brzusznej.
Onychomatricoma rośnie wewnątrz płytki paznokciowej. W efekcie nieprawidłowego rozrostu tkanki łącznej i nabłonka dochodzi do pogrubienia paznokcia. Obecne są także inne objawy:
- żółte zabarwienie paznokcia,
- poprzeczne skrzywienie paznokcia,
- prążki na płytce paznokciowej,
- wylewy,
- przestrzenie wypełnione powietrzem w płytce paznokciowej przypominające plaster miodu.
Powyższe objawy mogą obejmować cały paznokieć lub tylko jego część. Przyczyny onychomatricomy nie zostały dokładnie poznane, ale przypuszcza się, że guz może być skutkiem mikrourazów.
Ziarniniak naczyniowy
Ziarniniak naczyniowy jest guzem pochodzenia naczyniowego. Najczęściej występuje pod płytką paznokciową, ale może być obecny również w wałach okołopaznokciowych. Powstaje na skutek podrażnienia tkanek lub urazu mechanicznego.
Ziarniniak naczyniowy przybiera postać grudki lub guzka. Zmiana pojawia się nagle i bardzo szybko rośnie. Przyjmuje zabarwienie od czerwonego do fioletowego. Jej powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Ze względu na bardzo dobre unaczynienie ziarniniaka często dochodzi do krwawienia.
Kłębczak (guz splotowy)
Kłębczak wywodzi się z komórek kłębków nerwowych, które należą do przywspółczulnego układu nerwowego. Ma postać bolesnego guza podskórnego, który może występować w różnych miejscach na ciele, ale najczęstszą lokalizacją są opuszki palców lub aparat paznokciowy – w okolicach macierzy i łożyska.
Kłębczak ma postać małego guzka, który przyjmuje barwę niebiesko-fioletową. Towarzyszy mu duża bolesność (niekiedy promieniująca aż do ramienia) oraz dystrofia płytki paznokciowej.
Przyczyny kłębczaka nie zostały poznane. Przypuszcza się, że na skutek powtarzalnych mikrourazów dochodzi do przerostu kłębków nerwowych.
Fibroma
Fibroma to inaczej włókniak. Zmiana rozwija się z tkanki łącznej i jest skutkiem namnażania się fibroblastów. Objawia się gładkim i miękkim guzkiem, który przyjmuje kształt pręcika lub kopuły i ma kolor skóry. Najczęściej jest umiejscowiony w proksymalnej części płytki paznokciowej. Fibroma nie przekształca się w nowotwór złośliwy. Może jednak powodować dyskomfort i ulegać urazom.
Łagodne guzy aparatu paznokciowego – kiedy do podologa?
Do podologa należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Podczas konsultacji podologicznej specjalista zbierze wywiad oraz dokładnie obejrzy paznokcie. Na podstawie uzyskanych informacji zadecyduje o konieczności rozszerzenia diagnostyki oraz pokieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza.
Sposobem leczenia łagodnych guzów aparatu paznokciowego jest podochirurgia. Są to małoinwazyjne zabiegi wykonywane przez chirurga w asyście podologa. Usunięte zmiany przekazywane są do badania histopatologicznego w celu oceny charakteru procesu chorobowego.