Zapytaj podologa o: keratolizę dziobatą
Keratoliza dziobata jest chorobą skóry stóp. Jest ona łagodna, jednak może być bardzo uciążliwa dla pacjenta. Charakteryzuje się ubytkiem naskórka, czemu towarzyszą jeszcze inne dolegliwości – świąd, nieprzyjemny zapach, ból i pieczenie. W leczeniu pomóc może podolog. Na pytania dotyczące keratolizy dziobatej i terapii podologicznej odpowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Czym charakteryzuje się keratoliza dziobata?
Jest to choroba infekcyjna, która dotyczy skóry na stopach. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznego wyglądu zmienionego chorobowo naskórka. Można ją spotkać także pod innym określeniem – rogowiec pobrużdżony. W praktyce podologicznej obserwujemy to schorzenie dość często – szczególnie u osób pracujących fizycznie w zamkniętym obuwiu oraz u sportowców.
Skąd bierze się keratoliza dziobata?
Przyczyną keratolizy dziobatej jest infekcja bakteryjna. Odpowiadają za nią następujące szczepy bakterii:
- Corynebacterium,
- Micrococcus sedentarius (Kytococcus sedentarius),
- Dermatophilus congolensis,
- Actinomyces.
Drobnoustroje te mają właściwości keratolityczne. Oznacza to, że ich enzymy powodują trawienie keratyny z naskórka, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów.
Rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych na stopach sprzyja noszenie obuwia nieprzepuszczającego powietrza, skarpetek ze sztucznych materiałów oraz przebywanie w butach bez przerwy przez długi czas. Powoduje to wzmożone pocenie się stóp. Natomiast wilgoć tworzy doskonałe warunki do namnażania się patogenów.
Jakie są objawy i obraz kliniczny keratolizy dziobatej?
W przebiegu keratolizy dziobatej obserwuje się niewielkie (średnica 1–3 mm) zagłębienia w skórze stóp. Są one obecne na obszarach, które są najbardziej obciążone – śródstopie, pięta, opuszki palców i boczne powierzchnie stóp. Najczęściej pierwsze objawy keratolizy dziobatej pojawiają się na paluchu, a stamtąd rozprzestrzeniają się na całą stopę. Dolegliwości zwykle obserwuje się na obu kończynach jednocześnie.
Zmiany w przebiegu keratolizy przyjmują białą barwę. Zdarza się jednak, że wgłębienia ulegają przebarwieniu. Mogą się także zlewać w duże ogniska, czego skutkiem są nadżerki. Pacjenci często obserwują, że objawy keratolizy nasilają się po dłuższym kontakcie skóry stóp z wodą.
Pozostałe objawy keratolizy dziobatej to:
- świąd i pieczenie skóry,
- nadmierna potliwość stóp,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- ból,
- maceracja naskórka.
Keratoliza dziobata zwykle jest rozpoznawana na podstawie objawów klinicznych. Niekiedy dla wykluczenia zakażenia grzybiczego wykonywane jest badanie mykologiczne.
Jak podolog leczy keratolizę dziobatą?
Osoby, które obserwują u siebie objawy keratolizy dziobatej, mogą zgłosić się do gabinetu podologicznego. W terapii podolog stosuje preparaty specjalistyczne, które mają właściwości odkażające i osuszające. Do tego dołączane są środki pielęgnacyjne oparte na naturalnych składnikach.
Jednocześnie działania podologa przy keratolizie dziobatej koncentrują się na usunięciu przyczyny. Na wzmożoną potliwość proponujemy nie tylko specjalistyczne preparaty, ale także zabiegi podologiczne – np. jonoforezę. Zajmujemy się też edukacją pacjenta. Udzielamy wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji stóp w domu – drobne błędy mogą przyczyniać się do zwiększonego wydzielania potu i namnażania się bakterii. To, na co zwracamy szczególną uwagę, jest obuwie. Doradzamy, jak wybrać buty zdrowe dla stóp.
W czasie konsultacji podologicznej możemy również wychwycić inne zmiany chorobowe na stopach lub czynniki ryzyka, a tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie lub działania profilaktyczne.
Źródła:
Z. Lewicka-Potocka, A. Szczerkowska-Dobosz, Dziobata keratoliza – łagodna, często nierozpoznawana infekcyjna choroba skóry stóp, “Przegląd Dermatologiczny” 2016, nr 103, s. 124–126.