Zapytaj podologa o: fibrokeratoma (fibroma)
Zdarza się, że u podstawy płytki paznokciowej pojawia się nieestetyczny guzek. Jest to fibroma. Zmiana rośnie powoli i nie powoduje dolegliwości bólowych. Może jednak przyczynić się do uszkodzenia płytki paznokciowej. O tym, co to jest fibroma, jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia rozmawiamy z podologiem z Instytutu Podologii w Poznaniu – mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk.
Co to jest fibroma?
Fibroma to łagodna zmiana nowotworowa, która rozwija się z tkanki łącznej. Pojawia się na skutek proliferacji (namnażania się) fibroblastów. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Fibroma jest zlokalizowana w okolicy paznokcia – najczęściej w jego proksymalnej części. Zdarza się, że guzek pojawia się pod płytką paznokciową.
Nie udało się ustalić, dlaczego powstaje fibroma. Wiele wskazuje na to, że nieprawidłowe podziały fibroblastów mają związek z powtarzającymi się mikrourazami. Fibroma może pojawić się u osób w każdym wieku.
Jak wygląda fibroma?
Fibroma ma postać guzka, który może przyjmować kształt kopuły lub pręcika. Zdarza się, że jest płaski lub rozgałęziony. Jest gładki i miękki. Ma kolor skóry lub nieco ciemniejszą barwę. Fibroma może się powiększać, jednak jest wzrost następuje powoli. Guzek nie jest bolesny. Tkliwość pojawia się, gdy dojdzie do jego uszkodzenia.
Czy fibroma jest groźna dla zdrowia?
Chociaż fibroma jest zmianą nowotworową, nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Nie ulega ona zezłośliwieniu, a więc nie powoduje przerzutów do innych narządów. Warto jednak zgłosić się do podologa, ponieważ fibroma jest problemem natury estetycznej, a także może powodować dyskomfort, ulegać urazom (np. poprzez zaczepienie o ubranie lub obuwie) lub doprowadzić do trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej.
Jak podolog może pomóc przy fibromie?
Terapia podologiczna przy fibromie polega na chirurgicznym wycięciu zmiany. Jest to zabieg z dziedziny podochirurgii. Nie jest on rozległy i skomplikowany, a tym samym nie wymaga długiej rekonwalescencji. W razie potrzeby wdrażamy terapię regeneracyjną w celu odbudowania płytki paznokciowej.
W Instytucie Podologii w Poznaniu usunięcie fibromy jest przeprowadzane przez doświadczonego chirurga i podologa. Zabieg jest bezpieczny i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań, ponieważ w jego trakcie stosowane są wszystkie zasady antyseptyki. Wycięcie fibromy odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aby całkowicie zredukować dyskomfort. Fibroma usuwana jest w całości, dlatego ryzyko nawrotu jest niskie.
Kiedy konieczne jest usunięcie fibromy?
Zalecamy usunięcie fibromy we wszystkich przypadkach ze względów estetycznych oraz dla poprawy komfortu. Guzek powiększa się. Tym samym może zaburzać wygląd płytki paznokciowej. Jednocześnie często ulega uszkodzeniu (co wiąże się w krwawieniem, ponieważ fibroma jest dobrze unaczyniona) podczas wykonywania codziennych czynności.