Zapomnij o pękających piętach!
Pękające pięty to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań, należy odpowiednio zadbać o skórę. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty. Zobacz, co na pękające pięty może poradzić podolog.
Pękające pięty
Pękające pięty łatwo rozpoznać. Jest to przypadłość, w przebiegu której skóra w tej części stóp staje się gruba, nadmiernie napięta, traci swoją elastyczność, jest sucha i przybiera biało-żółtą barwę. W najbardziej przesuszonych miejscach pojawiają się charakterystyczne pęknięcia. Z czasem mogą przeobrazić się w rozpadliny. Niekiedy pękaniu pięt towarzyszy świąd i pieczenie. Przy bardzo zaawansowanych zmianach obecne są też dolegliwości bólowe.
Skąd się biorą pękające pięty?
Na przyczyny pękających pięt składa się wiele czynników. Do najczęstszych można zaliczyć:
- uwarunkowania genetyczne,
- noszenie ciasnego obuwia i niedopasowanych skarpet (szkodliwe są sztuczne materiały, a także zbyt duży ucisk),
- zaburzenia hormonalne,
- otyłość,
- nieprawidłowa higiena i pielęgnacja (zwłaszcza częste usuwanie naskórka),
- przyjmowanie niektórych leków (np. rozrzedzających krew).
Pękające pięty są również problemem osób chorujących przewlekle (m.in. cukrzycę, łuszczycę lub reumatoidalne zapalenie stawów).
Leczenie pękających pięt u podologa
Leczenie pękających pięt podolog rozpoczyna od dokładnej oceny stanu skóry i stopnia zaawansowania problemu. Istotną rolę odgrywa także wywiad z pacjentem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie przyczyny. Wszystkie te informacje są potrzebne do zaplanowania odpowiedniej terapii – takiej, która przyniesie oczekiwany efekt.
Leczenie pękających pięt u podologa zwykle zaczyna się od zmiękczenia naskórka odpowiednio dopasowanymi preparatami. Następnie usuwany jest nadmiernie zrogowaciały naskórek. Używa się do tego frezu, specjalnego dłutka lub kapturka ściernego. Rodzaj narzędzia dopasowuje się do głębokości i szerokości pęknięć. Na koniec skóra zabezpieczana jest preparatem nawilżającym i ochronnym. W niektórych przypadkach wskazane jest założenie opatrunku, który wspiera regenerację skóry.
Domowa pielęgnacja przy pękających piętach
Przy pękających piętach bardzo ważna jest także domowa pielęgnacja. Podolog w czasie wizyty udziela wszystkich niezbędnych informacji dotyczących tego, jak postępować, aby problem nie nawracał. Podstawą jest stosowanie specjalistycznych kremów nawilżających, które zawierają mocznik w odpowiednim stężeniu. Należy pamiętać, że nie jest zalecane kupowanie preparatów dostępnych powszechnie w drogeriach. Nie zawsze są w nich obecne substancje dobre dla pękającej skóry.
Profilaktyka pękających pięt obejmuje także:
- noszenie dobrze dopasowanego obuwia (nie może być ono zbyt ciasne i wykonane ze sztucznych materiałów),
- noszenie bawełnianych skarpet,
- regularne poddawanie się pedicure podologicznemu.
Podolodzy przestrzegają także przed stosowaniem pumeksów, tarek oraz skarpet złuszczających. Mogą one prowadzić do nasilenia problemu. Nie jest zalecane również długotrwałe moczenie stóp w wodzie – zdrowy naskórek może ulec nadmiernemu rozmiękczeniu, a tym samym ulec uszkodzeniu.
U części osób konieczne jest wykonanie indywidualnych wkładek do butów. Pozwalają one równomiernie rozłożyć ciężar ciała, dzięki czemu żaden punkt na stopie (a zwłaszcza pięta) nie jest nadmiernie obciążony.
Dlaczego konieczne jest leczenie pękających pięt?
Leczenie pękających pięt u podologa jest przeprowadzane w celach estetycznych. W wyniku specjalistycznego zabiegu skóra odzyskuje swój dawny wygląd, kolor, miękkość i elastyczność. Dzięki temu znowu można z chęcią eksponować stopy w odkrytych butach lub na plaży, czy basenie.
Warto jednak pamiętać, że leczenie pękających pięt podolog przeprowadza nie tylko po to, aby poprawić wygląd stóp. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Przede wszystkim terapia pozwala złagodzić nieprzyjemne objawy, które towarzyszą pękaniu pięt (świąd, pieczenie, ból). Jest też sposobem na uniknięcie poważnych w skutkach powikłań. W powstających rozpadlinach rozwijają się bakterie. W efekcie dochodzi do infekcji, które są trudne w leczeniu i niosą za sobą kolejne dolegliwości i konsekwencje.
___
Źródła:
- M. Skalska, Pękające pięty! Hiperkeratozy stóp szczególnie dokuczające latem, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6, s. 369-371.