Zanokcica – przyczyny, objawy i leczenie
Zanokcica jest bardzo bolesnym schorzeniem w obrębie palców dłoni lub stóp. Jej powikłaniem są zmiany w płytce paznokciowej, a nawet całkowite zniszczenie paznokcia. Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii – najlepiej od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Sprawdź, czym jest zanokcica i jak wygląda jej leczenie.
Co to jest zanokcica?
Zanokcica to ropne zapalenie wałów okołopaznokciowych. Niekiedy obejmuje także płytkę paznokciową. Schorzenie to jest dość powszechne. Może pojawić się w różnym wieku – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wyróżnia się zanokcicę ostrą, przewlekłą i nawracającą.
Zanokcica jest najczęściej związana z zakażeniem bakteryjnym. Patogeny odpowiedzialne za rozwój schorzenia to głównie paciorkowce i gronkowiec złocisty. Zdarzają się również infekcje pałeczką ropy błękitnej oraz bakteriami beztlenowymi (dotyczy to głównie zanokcicy palców u dłoni).
Przyczyną infekcji jest uraz mechaniczny naskórka. Dochodzi do niego na skutek m.in.:
- nieprawidłowego obcinania paznokci,
- obgryzania paznokci,
- wycinania skórek wokół paznokci,
- zakłucia,
- wrastania paznokci.
Zanokcica może rozwinąć się również pod wpływem różnego rodzaju czynników drażniących. Dotyczy to szczególnie tych osób, które często moczą palce lub ich dłonie mają kontakt ze środkami chemicznymi.
Objawy zanokcicy
Objawy zanokcicy są dość charakterystyczne. Zalicza się do nich:
- ból palca o charakterze pulsującym (dolegliwości nasilają się po opuszczeniu palca),
- zaczerwienienie skóry wokół paznokcia,
- pogrubienie skóry wokół paznokcia,
- obrzęk wału paznokciowego,
- zebranie się treści ropnej wokół paznokcia,
- wyciek treści ropnej.
Powikłania zanokcicy to: ropnie podpaznokciowe, zgrubienie płytki paznokciowej, zmiana zabarwienia płytki paznokciowej lub zniszczenie paznokcia. Aby ich uniknąć oraz złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, konieczne jest podjęcie się odpowiedniego leczenia.
Jak wygląda leczenie zanokcicy?
Leczenie zanokcicy zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania schorzenia. W terapii stosuje się miejscowe środki antyseptyczne, a także antybiotykoterapię. Niekiedy konieczne jest chirurgiczne nacięcie wału paznokciowego i drenaż treści ropnej. Nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji.
Jeżeli przyczyną zanokcicy są wrastające paznokcie, ważne jest przeprowadzenie terapii podologicznej, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu schorzenia. Jedną z metod jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Rolą podologa jest także edukacja pacjenta dotycząca codziennej pielęgnacji stóp, prawidłowego skracania płytki paznokciowej, doboru odpowiedniego obuwia.
Zanokcica – domowe sposoby
Domowe leczenie zanokcicy opiera się głównie na odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, aby utrzymywać zmienione chorobowo miejsce w czystości. Wskazane jest przemywanie ich ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Należy unikać długotrwałego moczenia palców. Na skórę należy nakładać krem o działaniu nawilżającym i regenerującym.
Nie jest wskazane korzystanie ze sposobów polecanych na forach internetowych. Wsadzanie palca do wrzątku i inne tego typu metody mogą być niebezpieczne i prowadzić do nasilenia problemu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z podologiem lub lekarzem.
Zanokcicy można zapobiegać. Konieczne jest zaprzestanie obgryzania paznokci i wycinania skórek. Należy również stosować rękawice ochronne przy pracach fizycznych, które stwarzają ryzyko uszkodzenia naskórka. Trzeba także nauczyć się prawidłowego skracania płytki paznokciowej lub regularnie korzystać z pedicure podologicznego.