Wrastający paznokieć u dziecka
Wrastający paznokieć to sytuacja, w której płytka paznokciowa wbija się w otaczające ją tkanki miękkie. Problem ten często dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmłodsi Pacjenci również wymagają specjalistycznej terapii, która pozwala złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i przywrócić prawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Dowiedz się, jak podolog pomaga przy wrastających paznokciach u dzieci.
Dlaczego wrastające paznokcie u dzieci to częsty problem?
W większości przypadków przyczyną wrastania paznokci u dzieci jest nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Jeżeli jest ona przycinana na półokrągło, zaczyna rosnąć w bok i wbijać się w otaczające ją tkanki miękkie. To prowadzi do przerwania ich ciągłości i rozwoju stanu zapalnego.
Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Wrastanie paznokci często obserwuje się u tych dzieci, których rodzice również zmagają się z tym problemem. Jednym z czynników jest także kruchość i wiotkość płytki paznokciowej, przerost wałów okołopaznokciowych oraz deformacje w obrębie stóp i wady postawy.
Zdarza się, że wrastający paznokieć u dziecka jest wynikiem noszenia nieprawidłowego obuwia i/lub skarpetek. Ryzyko wzrasta, gdy są one zbyt ciasne, a przez to powodują długotrwały ucisk na palce stóp. Innym czynnikiem predysponującym do wrastania płytki paznokciowej w wały okołopaznokciowej są urazy mechaniczne palców u stóp.
Objawy wrastającego paznokcia u dziecka
Płytka paznokciowa może wrastać jednostronnie lub obustronnie. Objawy zależą od stopnia zaawansowania problemu. Zalicza się do nich:
- ból (głównie podczas uciskania lub chodzenia),
- zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych,
- obrzęk wałów okołopaznokciowych.
Zaawansowanemu wrastaniu paznokci u dzieci może towarzyszyć wysięk wysięk ropny i ziarnina. Objawy utrudniają codzienną aktywność – zwłaszcza chodzenie, bieganie, zabawę, a nawet zakładanie obuwia czy skarpetek.
Wrastający paznokieć u dziecka – terapia podologiczna
Zaobserwowanie objawów wrastającego paznokcia u dziecka jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Specjalista zbierze wywiad oraz obejrzy stopy, aby postawić diagnozę i zaplanować indywidualną terapię podologiczną. Postępowanie jest uzależnione od stopnia zaawansowania problemu.
Jednym z rozwiązań jest tamponada wrastającego paznokcia. Jest to specjalny opatrunek, który umieszcza się między płytką paznokciową a wałem okołopaznokciowym po stronie wrastania. Dzięki temu paznokieć nie drażni tkanek miękkich i rośnie w prawidłowym torze. Ponadto można zastosować preparaty specjalistyczne, przyciąć płytkę paznokciową lub założyć klamry ortonyksyjne.
Terapia podologiczna na wrastający paznokieć u dziecka przeprowadzana jest w sposób jak najbardziej komfortowy dla małego Pacjenta. Jeżeli problem nie jest zaawansowany, ulga w dolegliwościach pojawia się dość szybko.
Ważne jest, aby rodzice nie podejmowali prób leczenia wrastającego paznokcia u dziecka na własną rękę. Samodzielne przycinanie wrastającej płytki paznokciowej może skutkować powstaniem rany, która stanowi wrota zakażenia bakteryjnego. Ponadto nieprawidłowe działania skutkują nasileniem problemu.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u dziecka?
Bardzo ważna jest profilaktyka wrastania paznokci u dzieci. Obejmuje ona:
- prawidłowe skracanie płytki paznokciowej (na prosto z przypiłowaniem ostrych brzegów),
- kupowanie dziecku dobrze dopasowanych butów na długość i szerokość,
- dobranie odpowiednich butów do aktywności dziecka (pozwala to uniknąć urazów),
- korekcja deformacji i wad postawy.
Rodzice powinni także regularnie oglądać stopy dziecka i reagować od razu na niepokojące objawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo małych dzieci, które nie potrafią jeszcze komunikować werbalnie, że odczuwają ból lub dyskomfort.