Wrastające paznokcie – jak wyleczyć bolący problem?
Leczenie wrastających paznokci powinno być przeprowadzone w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Specjalista po zbadaniu stóp dobiera indywidualny plan terapii. Udziela także wskazówek, jak uniknąć tego nieprzyjemnego problemu w przyszłości. Podpowiadamy, jakie są sposoby leczenia wrastających paznokci.
Jak wyglądają wrastające paznokcie?
Istotną kwestią jest to, jak rozpoznać wrastające paznokcie. Problem ten najczęściej objawia się poprzez:
- ból podczas ucisku na palec,
- ból w okolicy paznokcia podczas chodzenia,
- zaczerwienienie skóry wokół paznokcia,
- stan zapalny tkanek wokół paznokcia,
- gromadzenie się płynu pod skórą wokół paznokcia.
Można także zaobserwować, że krawędź paznokcia chowa się pod skórą lub wpija się w nią.
Wrastające paznokcie – dlaczego pojawia się ten problem?
Dwie najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:
- nieprawidłowe obcinanie paznokci (zbyt krótko, z pozostawieniem ostrych krawędzi),
- noszenie niedopasowanego obuwia (ciasnego, z wąskimi czubkami).
Wrastające paznokcie mogą być spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Taką przyczynę należy podejrzewać, gdy członkowie najbliższej rodziny również zmagają się z tym problemem. Do czynników ryzyka zalicza się także: grzybicę stóp, nadmierną potliwość stóp, uraz mechaniczny palca.
Jak wyleczyć wrastające paznokcie?
Metody leczenia wrastających paznokci są dopasowywane indywidualnie do każdej osoby.
Może być to:
- klamra ortonyksyjna
nakłada się ją na paznokieć, dzięki czemu zachowany zostaje jego prawidłowy tor wzrostu oraz kształt. Metoda ta jest mało inwazyjna oraz całkowicie bezpieczna. - plastyka wałów okołopaznokciowych
jest zabiegiem z zakresu podochirurgii, który polega na wycięciu nadmiaru skóry wokół paznokcia i przerośniętej tkanki podskórnej. Plastyka wałów okołopaznokciowych jest przeprowadzana w znieczuleniu. Rekonwalescencja trwa ok. 14 dni. - laser EVRL
jest stosowany do łagodzenia dolegliwości bólowych i stanu zapalnego, który często towarzyszy wrastającym paznokciom. Terapia laserem EVRL jest bezpieczna i bezbolesna.
Przed rozpoczęciem właściwej terapii wrastających paznokci konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Domowe sposoby na wrastające paznokcie nie powinny być stosowane. Leczenie powinno odbywać się w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Stosowanie różnych metod na własną rękę, może skutkować pogorszeniem się problemu oraz pojawieniem się powikłań.
W domu należy jedynie zadbać o prawidłową pielęgnację stóp. Warto pamiętać o tym, że nie należy ich nadmiernie moczyć, ponieważ sprzyja to rozmiękaniu skóry. Konieczne jest dokładne osuszanie po kąpieli i stosowanie preparatów nawilżających (przeznaczonych wyłącznie do stóp). Kluczem do uniknięcia wrastających paznokci jest ich prawidłowe skracanie i noszenie dobrze dopasowanego obuwia. Zalecane są także regularne wizyty u podologa w celu monitorowania stanu stóp i przeprowadzania zabiegu pedicure podologicznego.