Usuwanie krwiaka podpaznokciowego
Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Najczęściej na skutek uderzenia, tarcia lub ucisku. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasami również kształt. Zdarza się, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Krwiak pod paznokciem bezwzględnie wymaga usunięcia krwi.
Duże, kilkunastodniowe krwiaki mogą być niebezpieczne
Może to prowadzić do bolesnego samoistnego zejścia płytki albo do chirurgicznego ściągnięcia paznokcia. Najlepiej pojawić się u podologa jak najszybciej! Mamy wtedy największą szansę na bezbolesne usunięcie krwiaka i szybki powrót do sprawnego funkcjonowania palca. Starsze stany krwiaków podpaznokciowych mogą być trudne do zdiagnozowania, bo przypominają np. czerniaka złośliwego.
Jeżeli zauważymy zmiany kolorystyczne pod paznokciem dłoni albo stopy, czym prędzej umówmy się na wizytę do podologa. Rozpozna on stan płytki oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Opis zabiegu:
Na czym polega usuwanie krwiaków podpaznokciowych?
Małe krwiaki wchłaniają się samoistnie, więc nie ma potrzeby ingerencji w płytkę paznokciową. Natomiast duże muszą być bezwzględnie usunięte, jeżeli chcemy sprawnie i zdrowo funkcjonować.
Przychodząc do podologa, unikniemy bólu, nie będzie też potrzeby chirurgicznego zdejmowania paznokcia. Podolog bowiem dysponuje odpowiednim sprzętem i narzędziami, które w szybki i prawie bezbolesny sposób pomagają usunąć krwiak podpaznokciowy.
Jak zapobiegać:
- Ochraniaj palce stóp przed nadmiernym uciskiem w obuwiu
- W pracy używaj odpowiedniego obuwia ochronnego
- Nigdy nie usuwaj krwiaka podpaznokciowego w warunkach domowych. Narażasz się wtedy na ogromne ryzyko zakażenia lub nawet utraty całej płytki paznokciowej.
U pacjenta został usunięty krwiak podpaznokciowy. Konieczne było także usunięcie paznokcia, ponieważ płytka paznokciowa zaczęła odchodzić. Ponadto zlecono stosowanie preparatów miejscowych: serum Arkada 2x dziennie, Onygen na noc. Każdego dnia zakładano tejpy, aby zapobiec powstaniu osteofitów.