Suchość skóry stóp. Jak sobie z nią poradzić?
Problem suchej skóry na stopach może dotyczyć każdego z nas. Powstaje na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, ale też niektórych chorób ogólnoustrojowych. Jest przyczyną nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, dlatego wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Zobacz, jak poradzić sobie z suchością skóry stóp.
Suchość skóry stóp – przyczyny
Skóra na stopach ma tendencję do przesuszania się. Jest to związane z jej specyficzną budową. Ma grubszy naskórek, cieńszą tkankę podskórną, dużą ilość gruczołów potowych i brakuje na niej gruczołów łojowych. Ostatnia cecha powoduje, że skóra na stopach może się nadmiernie przesuszać. Nie jest też odpowiednio chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Jedną z głównych przyczyn suchości skóry stóp jest nieodpowiednia pielęgnacja. Mowa tutaj o długotrwałym moczeniu stóp, stosowaniu skarpetek złuszczających i zrezygnowaniu z nakładania kremu nawilżającego. Innym powodem może być długotrwałe noszenie nieprzewiewnego obuwia.
Oczywiście suchość skóry stóp nie zawsze jest związana z brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Do innych przyczyn należą zaburzenia ogólnoustrojowe. Na przesuszenie skóry narażone są osoby z cukrzycą, AZS, niedoczynność tarczycy, miażdżycę. Niektórzy pacjenci mają wrodzoną skłonność do suchej skóry.
Suchość skóry stóp – objawy
Suchość skóry stóp jest przyczyną następujących objawów:
- nadmierne łuszczenie się naskórka,
- szorstkość skóry,
- pieczenie i świąd skóry,
- rogowacenie skóry,
- utrata elastyczności skóry.
Nieleczona suchość skóry stóp może prowadzić do poważnych powikłań. Jednym z nich jest pękanie skóry, przy którym w skrajnych przypadkach dochodzi do powstawania ran. Zwiększa się także ryzyko infekcji.
Zabiegi podologiczne na suchą skórę stóp
Osoby zmagające się z przesuszeniem skóry stóp powinny zgłosić się na konsultację podologiczną. Podolog przeprowadza wywiad chorobowy i badanie stóp, które pozwala określić przyczynę problemu, a tym samym wdrożyć działania terapeutyczne.
W gabinecie podologicznym:
- wykonywany jest pedicure podologiczny,
- usuwane są modzele, nagniotki i inne zmiany skórne,
- leczone są rany i oczyszczane pęknięcia skóry,
- aplikuje się preparaty odżywcze i nawilżające skórę,
- udzielane są wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji skóry stóp.
Jeżeli przyczyną suchości skóry stóp są zaburzenia hormonalne lub choroby ogólnoustrojowe, pacjent powinien współpracować ze swoim lekarzem w celu przywrócenia optymalnego stanu zdrowia. W przeciwnym razie problem nie zniknie.
Jak zapobiegać przesuszeniu skóry stóp?
Przesuszeniu skóry stóp można zapobiegać. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Jej podstawowe zasady to:
- unikanie długotrwałego moczenia stóp – stopy najlepiej jest myć pod bieżącą wodą,
- stosowanie delikatnych środków myjących,
- unikanie stosowania skarpet złuszczających,
- zrezygnowanie ze stosowania pumeksów i tarek,
- codzienne stosowanie kremów nawilżających do stóp, które zawierają naturalne składniki i mocznik.
Warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu. Nie może być ono zbyt ciasne. Buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ dzięki nim skóra oddycha. To samo dotyczy skarpetek.
Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane jest picie minimum 2 litrów wody dziennie – ilość tą należy zwiększyć w gorące dni, podczas pracy fizycznej lub przy uprawianiu sportu. Nie można zapomnieć o zdrowej i dobrze zbilansowanej diecie, która dostarcza witamin i minerałów niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.