Rozwój zawodowy podologa
Podolog ma szereg możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Są to przede wszystkim kursy podologiczne, ale także studia podyplomowe oraz różnego rodzaju konferencje, sympozja i kongresy. Pozwalają one stale poszerzać i aktualizować wiedzę. Jest to niezbędne, aby holistycznie pomagać Pacjentom. Poznaj rozwój zawodowy podologa.
Jak zostać podologiem?
Jest kilka ścieżek, aby móc wykonywać zawód podologa. Są to:
- ukończenie szkoły policealnej w zawodzie podolog i zdanie egzaminu państwowego przed Centralną Komisją Egzaminacyjną,
- ukończenie studiów kosmetologicznych ze specjalizacją podologia,
- ukończenie studiów podyplomowych w specjalizacji podologia.
Kursy podologiczne i szkolenia dla podologów
Podolog może rozwijać swoje kompetencje w zakresie prowadzenia terapii różnych schorzeń w obrębie stóp i paznokci podczas kursów podologicznych. Są one prowadzone przez uprawnionych do tego podologów (mających umiejętności, wiedzę i doświadczenie w danym zakresie) i lekarzy.
Przykładowe szkolenia i kursy podologiczne to:
Chirurgia palca
Jest to kurs chirurgii palca dający uprawnienia do wykonywania zabiegów podochirurgicznych przez zespół lekarz/podolog. Obejmuje zagadnienia dotyczące:
- kwalifikacji do zabiegu,
- przygotowania Pacjenta do zabiegu,
- przebiegu zabiegu plastyki opuszka palca i plastyki wałów okołopaznokciowych,
- prowadzenia pozabiegowego,
- prowadzenia dalszej terapii podologicznej.
Chirurgia palca w podologii
Kurs chirurgia palca w podologii przeznaczony jest dla podologów, którzy zamierzają pracować w asyście przy zabiegach podochirurigcznych. Obejmuje zagadnienia dotyczące kwalifikacji do zabiegu, prowadzenia dokumentacji medycznej oraz prowadzenia Pacjenta po zabiegu (w tym prowadzenia dalszej terapii podologicznej).
Szkolenie podologiczne
Jest to 5-dniowe szkolenie podologiczne przeznaczone dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu podstawowej jak i zaawansowanej podologii.
Kurs przygotowuje do wykonywania zabiegów, takich jak:
- pedicure podologiczny,
- praca dłutem i skalpelem,
- rekonstrukcja płytki paznokciowej,
- zakładanie klamer tytanowych,
- terapia brodawek wirusowych,
- kwalifikacja i prowadzenie pozabiegowe przy zabiegach podochirurgicznych.
Kurs pracy dłutem i skalpelem
Kurs pracy dłutem i skalpelem przygotowuje do samodzielnej pracy z tymi narzędziami. Szkolenie składa się z części praktycznej i teoretycznej.
Kurs pedicure podologiczny
W czasie kursu uczestnik nabywa wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności dotyczące wykonywania pedicure podologicznego, a także zbierania wywiadu medycznego, prowadzenia dokumentacji medycznej i stawiania prawidłowej diagnozy. Poruszone są także najważniejsze zagadnienia dotyczące najczęściej występujących dolegliwości w obrębie stóp i paznokci.
Kurs klamry tytanowe
Kurs klamry tytanowe pozwala poznać możliwości terapii paznokci wkręcających się lub wrastających. Uczestnicy poznają m.in. zastosowanie klamer, a także wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania, dobór odpowiednich parametrów oraz techniki aplikacji klamer.
Kurs terapii brodawek wirusowych
Kurs podologiczny obejmuje zagadnienia dotyczące możliwości terapii brodawek wirusowych. Uczestnicy szkolenia dowiadują się, jak prowadzić diagnostykę, a także poznają formy leczenia z zastosowaniem preparatów, technik manualnych, jonoforezy czy laseroterapii.
Konferencje dla podologów
Podolog może brać udział w różnego rodzaju konferencjach, sympozjach i kongresach branżowych. Jest to doskonała okazja do zaktualizowania wiedzy, ponieważ są na nich prezentowane najnowsze zalecenia, wytyczne, metody, wyniki badań i osiągnięcia medycyny. Prezentują je specjaliści z całej Polski, a także zza granicy. Poruszana jest tematyka m.in. leczenia ran, urazów i chorób ogólnoustrojowych wpływających na stan stóp, preparatów leczniczych, najczęstszych schorzeń podologicznych, trudnych przypadków czy profilaktyki.
Studia podyplomowe dla podologów
Podolog może również rozpocząć studia podyplomowe, aby rozszerzać swoje umiejętności i kompetencje w różnych kierunkach, które są przydatne w prowadzeniu gabinetu podologicznego lub w komunikacji z Pacjentem. Możliwe jest kształcenie się m.in. w kierunku menedżerskim, pedagogicznym, związanym lub zarządzaniem. Oferta jest szeroka, a zajęcia odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale również zdalnie. Studia podyplomowe podolog może rozpocząć, jeżeli ukończył studia I stopnia na jakimkolwiek kierunku.