Rodzaje odcisków na stopach
Odciski na stopach to jeden z najczęstszych problemów spotykanych w Instytucie Podologii w Poznaniu. O ich powstanie nie trudno – są one skutkiem długotrwałego i nawracającego ucisku na tkanki. Jesteśmy na nie narażeni m.in. gdy nosimy ciasne obuwie, mamy deformacje w obrębie stop i palców, przebywamy przez długi czas w pozycji stojącej lub uprawiamy intensywną aktywność fizyczną. Dowiedz się, jakie są rodzaje odcisków na stopach i jak sobie z nimi poradzić.
Odciski na stopach – co to jest?
Odciski to rodzaj hiperkeratozy. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Powstają w punktach stopy, które są najbardziej narażone na ucisk lub drażnienie. Mogą pojawić się w każdym miejscu, ale najczęściej obserwuje się je na podeszwie, na małym palcu lub między palcami.
Odciski na stopach są okrągłe i kopulaste. Wgniatanie komórek w skórę powoduje powstanie zwartego czopa rogowego. Uciska on na struktury nerwowe, co może powodować ból podczas ucisku (np. podczas chodzenia). Odciski przyjmują różną wielkość – nawet od 1 milimetra do 2 centymetrów.
Jakie są rodzaje odcisków na stopach?
W podologii wyróżnia się kilka rodzajów odcisków na stopach:
- odciski twarde – ich struktura jest twarda i jednorodna, występują na całej powierzchni stóp, jest to najczęstszy typ odcisku;
- odciski miękkie – ich struktura jest miękka i gąbczasta, występują głównie między palcami;
- odciski mnogie – mają postać punktowych zrogowaceń, występują w przesuszonych obszarach stopy (często w okolicy pięty);
- odciski kapilarne – na powierzchni zrogowacenia widoczne są naczynia kapilarne, są bardzo bolesne, a ich usuwanie zwykle trudne i związane z ryzykiem wystąpienia krwawienia;
- odciski nerwowo-naczyniowe – zawierają naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, są bardzo bolesne i trudne do usunięcia, występują na opuszkach palców, pod głowami kości śródstopia i na grzbietach stawowych;
- odciski nerwowo-włókniste – występują pod głowami kości śródstopia, zawierają włókna nerwowe, naczynia włosowate i tkankę łączną, są bardzo bolesne i trudne do usunięcia.
Jak usunąć odciski na stopach?
Osoby, które zaobserwowały odciski na stopach, powinny udać się na konsultację podologiczną. Podolog zbierze wywiad chorobowy i zbada stopy, a następnie dobierze odpowiednią terapię.
Manualne i mechaniczne usuwanie odcisków
Podolog może zdecydować o manualnym lub mechanicznym usunięciu odcisków. Wykorzystuje do tego narzędzia podologiczne, takie jak dłuto, skalpel, cążki lub specjalne frezy diamentowe i kapturki ścierne.
Usuwanie odcisków laserem
Jedną z metod jest także usuwanie odcisków laserem CO2. Urządzenie emituje promieniowanie podczerwone, które jest pochłaniane przez cząsteczki wody w naświetlanych tkankach. Zmiana chorobowa ulega podgrzaniu i wyparowaniu. Jednocześnie tkanki są stymulowane do intensywnej regeneracji. Przy krótkotrwałych odciskach zwykle wystarcza jeden zabieg. Jego powtórzenie jest konieczne przy odciskach wieloletnich.
Preparaty zmiękczające i odciążenia
W terapii odcisków na stopach podolog może zastosować również specjalistyczne preparaty zmiękczające i nawilżające. Zawierają one m.in. mocznik oraz witaminy A i E. Są one przeznaczone do samodzielnego stosowania przez Pacjenta w domu.
Odciążenia to różnego rodzaju zabezpieczenia, które minimalizują ucisk na tkanki. Należą do nich m.in. rurki piankowe, ortezy silikonowe, ortezy indywidualne, kółka filcowe.
Aby zapobiegać powstawaniu odcisków w przyszłości, podolog może zdecydować o konieczności zastosowania indywidualnych wkładek ortopedycznych. Ich wykonanie poprzedzone jest komputerowym badaniem stóp skanerem 3D.