Rekonstrukcja paznokcia
Zdarza się, że w paznokciach pojawiają się ubytki. Mogą one mieć różne przyczyny. Do najczęstszych z nich należą urazy mechaniczne oraz stany chorobowe. W takiej sytuacji konieczna jest odbudowa płytki paznokciowej, czyli rekonstrukcja paznokcia. Tego typu zabieg wykonuje podolog.
Kiedy konieczna jest rekonstrukcja paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest, gdy pojawiają się ubytki płytce paznokciowej. Z problemem tym najczęściej zmagają się osoby, które doznały urazu mechanicznego. Wskazania do jego wykonania to także:
- onycholiza,
- łamliwe i rozdwajające się paznokcie,
- stan po chirurgicznym usunięciu płytki paznokciowej,
- krwiaki podpaznokciowe,
- wrastające płytki paznokciowe,
- powikłania po infekcjach grzybiczych.
Osoba, która zaobserwuje ubytki w płytce paznokcia, powinna niezwłocznie udać się do podologa. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym mniejsze ryzyko powikłań. Specjalista po dokładnym obejrzeniu stóp zaproponuje najbardziej skuteczną formę leczenia. Niekiedy wykona także badanie mykologiczne.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia polega na nałożeniu specjalnej masy żelowej, która po zastygnięciu przypomina naturalny paznokieć. Dzięki wypełnieniu łożysko i płytka paznokciowa zostają uszczelnione. Zapobiega to namnażaniu się tam drobnoustrojów, które mogą wywołać trudne w leczeniu infekcje. Same materiały, które są stosowane w rekonstrukcji paznokci mają właściwości przeciwgrzybicze.
Rekonstrukcja paznokcia nie jest skomplikowanym zabiegiem. Trzeba jednak pamiętać, że powinien wykonywać ją doświadczony podolog. Na początek konieczne jest oszlifowanie specjalnym frezem uszkodzonej płytki paznokciowej. Następnie konieczne jest uaktywnienie łożyska, a w niektórych sytuacjach założenie opatrunku hydrożelowego. Właściwa rekonstrukcja paznokcia polega na nałożeniu na paznokieć żelu, któremu po utwardzeniu nadaje się odpowiedni kształt.
Podolog najczęściej decyduje się na użycie masy żelowej ze względu na jej właściwości. Jest ona nie tylko najbardziej zbliżona do naturalnej płytki paznokciowej, ale jest także elastyczna i wytrzymała, co ma ogromne znaczenie podczas chodzenia, uprawiania sportów itp.