
Rak płaskonabłonkowy paznokcia
Rak płaskonabłonkowy paznokcia to złośliwy nowotwór, który rozwija się w obrębie aparatu paznokciowego. Chociaż występuje stosunkowo rzadko, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jeżeli nie zostanie w porę zdiagnozowany i leczony. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy raka płaskonabłonkowego paznokcia oraz na czym polega terapia.
Czym jest rak płaskonabłonkowy paznokcia?
Rak płaskonabłonkowy to nowotwór wywodzący się z komórek nabłonka płaskiego. W przypadku paznokcia najczęściej atakuje łożysko, macierz lub wały paznokciowe.
Nowotwór ten jest jednym z podtypów raka płaskonabłonkowego skóry (SCC – squamous cell carcinoma). To nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego – zwykle częściowo zbudowany z komórek, które mogą ulegać rogowaceniu.
Jest drugim pod względem częstości (po raku podstawnokomórkowym) nowotworem skóry. Występuje głównie u rasy białej. Zlokalizowanie się raka płaskonabłonkowego w obrębie paznokcia jest stosunkowo rzadkie.
Jakie są przyczyny raka płaskonabłonkowego paznokcia?
Do rozwoju raka płaskonabłonkowego paznokcia przyczynia się wiele czynników. Wiele mówi się o tym, że ma związek z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczególnie predysponują do tego przewlekłe brodawki okołopaznokciowe.
Inne czynniki ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego to m.in.:
- uwarunkowania genetyczne,
- długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (zarówno naturalne, jak i sztuczne, np. w solariach)
- jasna karnacja skóry (fototyp I lub II),
- zaburzenia odporności (np. HIV/AIDS),
- rozległe blizny lub niegojące się rany,
- podeszły wiek.
Rak płaskonabłonkowy paznokcia może rozwinąć się na każdym palcu, jednak najczęściej dotyczy kciuka lub palucha. Ma to związek z największą ilością komórek, które mogą ulec mutacji nowotworowej.
Rak płaskonabłonkowy paznokcia – objawy
Objawy raka płaskonabłonkowego paznokcia mogą być różne, a w początkowym stadium często są mylone z innymi schorzeniami, takimi jak grzybica paznokci, kurzajki czy przewlekłe infekcje bakteryjne.
Objawy, na które należy zwrócić uwagę to:
- deformacja paznokcia,
- owrzodzenie,
- krwawienie,
- guzek pod płytką paznokciową lub w wałach okołopaznokciowych.
Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do czerniaka paznokcia, rak płaskonabłonkowy nie powoduje przebarwienia płytki paznokciowej.
Rozpoznanie i leczenie raka płaskonabłonkowego paznokcia
Pojawienie się jakichkolwiek zmian w obrębie płytki paznokciowej należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Podczas konsultacji podologicznej podolog przeprowadza badanie podologiczne, a w razie potrzeby może podjąć decyzję o konieczności wykonania dodatkowych testów (np. badania bakteriologicznego czy mykologicznego), aby potwierdzić lub wykluczyć inne przyczyny.
Dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Po rozpoznaniu wykonywane są również inne badania obrazowe, aby ocenić stan okolicznych węzłów chłonnych oraz potwierdzić lub wykluczyć przerzuty do innych narządów.
Leczenie raka płaskonabłonkowego paznokcia polega głównie na chirurgicznym wycięciu zmiany. Lekarz może zdecydować o wdrożeniu radioterapii lub innych metod terapii – w zależności od stadium nowotworu i ogólnego stanu chorego.