Przerost guzowatości paliczka dystalnego – jak leczyć?
Przerost guzowatości paliczka dystalnego jest schorzeniem, które kwalifikuje się do zabiegu plastyki opuszka palca. Niezwłocznie do podologa powinny zgłosić się osoby, u których doszło do zahamowania wzrostu płytki paznokciowej. Schorzeniu zwykle towarzyszą też inne objawy – m.in. zgrubienie i deformacje paznokcia. Dowiedz się, co to jest przerost guzowatości paliczka i co z nim zrobić.
Co to jest przerost guzowatości paliczka dystalnego i jakie są jego przyczyny?
Przerost guzowatości paliczka dystalnego jest chorobą aparatu paznokciowego stopy. Charakteryzuje się przerostem dystalnej części palca, co prowadzi do jego deformacji i zahamowania przyrostu płytki paznokciowej na długość.
Przyczyny przerostu guzowatości paliczka dystalnego to:
- urazy mechaniczne palca,
- infekcje grzybicze,
- choroby tkanki łącznej,
- interwencje chirurgiczne w obrębie palca.
Główną przyczyną przerostu guzowatości paliczka dystalnego jest utrata właściwości biomechanicznych paznokcia. Powstawaniu schorzenia sprzyja noszenie ciasnego obuwia i uprawianie sportu.
Przerost guzowatości paliczka dystalnego – objawy
Objawy przerostu guzowatości paliczka dystalnego to:
- zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej,
- deformacja płytki paznokiowej,
- deformacja wału dystalnego,
- onycholiza,
- zapadnięcie się łożyska,
- zmiana zabarwienia paznokcia,
- kruszenie się płytki paznokciowej.
Diagnostyka przerostu guzowatości paliczka dystalnego wymaga wprawnego oka doświadczonego podologa. Schorzenie to często bywa mylone z grzybicą paznokcia, co często skutkuje prowadzeniem długotrwałej i niepotrzebnej terapii przeciwgrzybiczej. Tym samym opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia i odrost płytki paznokciowej.
Guzowatość paliczka dystalnego – leczenie u podologa
Objawy przerostu guzowatości paliczka dystalnego wymagają niezwłocznej konsultacji podologicznej. Schorzenie to leczy się przy pomocy zabiegu z zakresu podochirurgii. W Instytucie Podologii jest on przeprowadzany przez doświadczony zespół chirurg-podolog. Przerost guzowatości paliczka kwalifikuje się do plastyki opuszka palca.
Zabieg chirurgiczny przy przeroście guzowatości paliczka dystalnego polega na usunięciu nadmiaru tkanki, która blokuje wzrost płytki paznokciowej.
Plastyka opuszka palca przy przeroście guzowatości paliczka dystalnego przywraca wzrost paznokcia, jego prawidłowy kształt i umożliwia zregenerowanie łożyska. Po zabiegu prowadzona jest dalsza terapia pod okiem podologa – do momentu odrośnięcia płytki paznokciowej. Może ona obejmować m.in. noszenie klamer ortonyksyjnych, wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz współpracę z fizjoterapeutą.
Plastyka opuszka palca przy guzowatości paliczka dystalnego jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około godzinę. W ramach przygotowań pacjent powinien przyjmować antybiotyk oraz moczyć stopy w roztworze nadmanganianu potasu. Kierowany jest także na badanie RTG stopy.
Rekonwalescencja po plastyce opuszka palca nie jest długotrwała, ponieważ jest to zabieg małoinwazyjny. Wskazane jest oszczędzanie stopy, samodzielna zmiana opatrunków oraz zgłaszanie się na wyznaczone kontrole w gabinecie podologicznym. Szwy ściągane są po 14 dniach. Decyzja o konieczności przeprowadzenia plastyki opuszka palca i kwalifikacja do zabiegu należą do podologa.