Powikłania bostonki w gabinecie podologicznym
Powikłania bostonki mogą wymagać interwencji podologicznej. Niektóre infekcje wirusowe prowadzą do pogorszenia się stanu skóry i paznokci. Co ważne – ich objawy pojawiają się nawet kilka tygodni po wyzdrowieniu. Dowiedz się, jakie są powikłania bostonki i kiedy skonsultować się z podologiem.
Bostonka – kto jest narażony na zachorowanie?
Bostonka to potoczne określenie na chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej. Jej przyczyną jest zakażenie wirus Coxsackie. Patogen przenosi się drogą kropelkową i fekalno-oralną. Źródło infekcji stanowią także pęcherze na skórze będące jednym z objawów bostonki.
Do zachorowania na bostonkę dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Najwięcej przypadków dotyczy dzieci do 10. roku życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dorośli również mogą zarazić się wirusem Coxsackie. Na chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej narażone są osoby chorujące przewlekle oraz mające obniżoną odporność.
Objawy bostonki
Pierwsze objawy bostonki pojawiają się około 3–5 dni od momentu zakażenia. Choroba najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki z dreszczami oraz bólem mięśni i stawów. Osoba chora czuje się słaba, zmęczona i nie ma apetytu.
Głównym objawem bostonki jest wysypka grudkowo-plamista. Na wewnętrznej powierzchni dłoni, na podeszwach stóp, na śluzówce jamy ustnej pojawiają się czerwone plamy, które po kilku dniach przekształcają się w pęcherze. Jest ona przyczyną bólu i dużego dyskomfortu. Objawy bostonki utrzymują się około 10 dni.
Podologiczne powikłania bostonki
Powikłania bostonki pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Niepokojące objawy można zaobserwować nawet po 1,5 miesiąca od wyzdrowienia. Należą do nich:
- pofałdowania poprzeczne i białe bruzdy na płytce paznokciowej,
- ogólne pogorszenie stanu paznokci i skóry,
- nadmierne łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach,
- onychomadeza.
Onychomadeza to spełzanie płytek paznokciowych. Stan ten prowadzi do utraty paznokcia. Jest on spowodowany nagłym zatrzymaniem wzrostu komórek w obrębie macierzy paznokcia. W efekcie rozwija się onycholiza, a płytka paznokciowa oddziela się od macierzy. Stan ten jest odwracalny, a utracony paznokieć odrasta.
Powikłania bostonki – kiedy do podologa?
Do podologa należy udać się niezwłocznie, gdy zostaną zaobserwowane objawy powikłań bostonki. Konsultacja podologiczna składa się z wywiadu medycznego oraz badania, podczas którego specjalista ocenia stan skóry i paznokci. Na tej podstawie planuje indywidualną terapię, która ma na celu złagodzenie lub wyeliminowanie skutków choroby wirusowej.
Terapia podologiczna przy powikłaniach bostonki może obejmować m.in.:
- laseroterapię tzw. zimnym laserem, który ma działanie stymulujące i regenerujące;
- stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych;
- mechaniczną stymulację łożyska do regeneracji.
Terapia podologiczna powikłań bostonki obejmuje zabiegi przeprowadzane przez podologa, jak i pielęgnację domową. Czas jej trwania jest indywidualny i zależy w głównej mierze od stopnia nasilenia powikłań. Zwykle trwa od kilku tygodni do nawet roku.