Podologiczne Q&A cz. 2
Jak przygotować się do wizyty u podologa? Czy osoba z cukrzycą może mieć pedicure podologiczny? Czym wyróżnia się dobry podolog? Na te i inne pytania odpowiadamy w drugiej części Q&A podologicznego!
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u podologa?
Nie są wymagane specjalne przygotowania do pierwszej wizyty u podologa. Pacjenci, którzy przyjmują leki na stałe, powinni spisać na kartkę ich nazwy. Można zabrać ze sobą również wyniki ostatnio wykonanych badań (np. RTG stóp, badania mykologicznego, badania bakteriologicznego). Warto zastanowić się nad pytaniami, na które podolog odpowie podczas wizyty.
Przed wizytą u podologa należy zadbać o podstawową higienę stóp. Należy przyjść w butach używanych na co dzień. W przypadku chęci wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych konieczne jest zabranie obuwia, w których będą one stosowane.
Czy u podologa jest znieczulenie?
Niektóre zabiegi podologiczne są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, aby zapobiec bólowi, dyskomfortowi i nieprzyjemnym doznaniom. Pacjent jest przytomny i całkowicie świadomy, a czucie zniesione jest tylko w określonej okolicy ciała. Część metod terapii jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia.
Czy możliwe są wizyty u podologa online?
Konsultacje podologiczne online w Instytucie Podologii w Poznaniu prowadzimy wyłącznie w przypadku Pacjentów, którzy kwalifikują się do zabiegu podochirurgicznego (przewlekłe wrastanie paznokci, zatrzymanie wzrostu paznokcia oraz schorzenia zakłócające prawidłowy wzrost płytki paznokciowej). Podczas spotkania podolog zapoznaje się objawami, wynikami badań i historią chorobową Pacjenta.
Co podolog robi z wrastającym paznokciem?
Jest kilka metod terapii wrastającego paznokcia. Wiele zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Podolog może przyciąć płytkę paznokciową, założyć tamponadę, zastosować klamry ortonyksyjne lub zakwalifikować Pacjenta do zabiegu podochirurgicznego, jakim jest plastyka wałów okołopaznokciowych.
Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu nadmiaru tkanek, które otaczają płytkę paznokciową. W przeciwieństwie do resekcji klinowej, paznokieć pozostaje nienaruszony. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Ile trwa wizyta u podologa?
Czas trwania wizyty u podologa zależy od rodzaju problemu, z którym zmaga się Pacjent. Najczęściej jest to około 60 minut. Jednak zdarzają się zarówno krótsze, jak i dłuższe konsultacje.
Jak zostać podologiem?
Zawód podologa w Polsce mogą wykonywać osoby, które:
- ukończyły studia podyplomowe w specjalizacji podologia,
- ukończyły szkołę policealną w zawodzie podolog i uzyskały pozytywny wynik egzaminu państwowego przed Centralną Komisją Egzaminacyjną,
- ukończyły studia kosmetologiczne w specjalizacji podologia.
Warto pamiętać, że podolog jest zawodem, który wymaga regularnego rozszerzania i aktualizowania wiedzy. Jednym ze sposobów są kursy podologiczne.
Ile wizyt u podologa jest koniecznych?
To zależy od rodzaju problemu, z jakim zmaga się Pacjent. W niektórych przypadkach terapia podologiczna trwa nawet kilkanaście miesięcy i przez ten czas odbywają się regularne kontrole w gabinecie podologicznym. Ponadto sam zabieg jest często jedynie jednym z elementów leczenia i po jego wykonaniu konieczne są wizyty, podczas których podejmowane są działania zapobiegające nawrotowi problemu. Podolog zawsze informuje Pacjenta, jaki jest plan terapii i przewidywana liczba konsultacji.
Czy podolog obcina paznokcie?
Tak. Skracanie płytki paznokciowej jest jednym z podstawowych elementów pedicure podologicznego. Podolog obcina paznokcie, a dodatkowo opracowuje wały okołopaznokciowe i podeszwy stóp. Na zabieg mogą zgłosić się osoby, które:
- mają trudności z samodzielnym skracaniem płytki paznokciowej,
- zmagają się z chorobami paznokci,
- chcą zmniejszyć ryzyko wrastania paznokci,
- chcą zadbać o estetyczny wygląd stóp.
Czy osoby chorujące przewlekle mogą korzystać z usług podologa?
Tak. Podolog ma odpowiednią wiedzę i uprawnienia do pracy z Pacjentami, którzy zmagają się ze schorzeniami przewlekłymi skutkującymi zmianami w obrębie skóry stóp i paznokci (m.in. cukrzycą, nowotworami, łuszczycą), jak i innymi. Metody terapii są dopasowywane indywidualnie – po przeprowadzeniu wywiadu chorobowego i wykluczeniu przeciwwskazań do ich zastosowania. W Instytucie Podologii współpracujemy także z Pacjentami niepełnosprawnymi.
Czy podolog przyjmuje dzieci?
W Instytucie Podologii w Poznaniu konsultujemy również dzieci. Najczęstsze problemy podologiczne u najmłodszych Pacjentów to:
- wrastające paznokcie,
- paznokcie urazowe,
- brodawki wirusowe,
- krwiaki podpaznokciowe.
Konsultacja podologiczna u dziecka odbywa się w obecności rodzica lub opiekuna.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu podologicznego?
Przede wszystkim warto zapoznać się ze stroną internetową gabinetu podologicznego. Zwykle przedstawiona jest na niej oferta zabiegów, a także wizytówki specjalistów (zawierające dane dotyczące wykształcenia, zakresu specjalizacji, ukończonych kursów, doświadczenia) i zdjęcia wnętrz. Warto również wyszukać opinie osób, które skorzystały z usług danego podologa.
Podolog powinien stosować sprzęt wysterylizowany w autoklawie lub korzystać z narzędzi jednorazowego użytku. Ma to na celu bezpieczeństwo Pacjentów.
Osoby z niepełnosprawnością lub z ograniczeniami ruchowymi powinny zwrócić uwagę, czy gabinet podologiczny jest dostosowany do ich potrzeb. W Instytucie Podologii w Poznaniu dysponujemy także szerokimi drzwiami wejściowymi, wejściem z parteru i specjalnym podjazdem przed gabinetem. Pacjent ma swobodę ruchu oraz może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dodatkowo staramy się rozpoznać potrzeby danej osoby i szybko na nie reagować.