Podologia Nauka XXI Wieku – Podcast
Podologia to bez wątpienia nauka XXI wieku. Właśnie w podcaście o takim przekazie wzięła udział mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytut Podologicznego w Poznaniu. Podolog z wieloletnim doświadczeniem opowiada o tym, czym jest podologia, jakie są najczęstsze schorzenia dotyczące stóp i sposoby ich leczenia. Zapraszamy do przesłuchania rozmowy, którą poprowadził Borys Kozielski:
Co to jest podologia?
Podologia jest dziedziną medycyny i nauką, która wciąż się rozwija. W obrębie jej zainteresowań jest zdrowie stóp. Podolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób stóp.
Podolog praktykujący powinien mieć wiedzę również z dziedziny dermatologii, diabetologii, ortopedii. Powinien patrzeć na stopy całościowo i wiedzieć, jak zadbać o prawidłową biomechanikę, jak leczyć rany, jak stosować opatrunki specjalistyczne – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Podolog zaczyna wizytę od rozmowy z pacjentem, w czasie której poruszane są kwestie zdrowotne – nie tylko obecne objawy, ale też ogólny stan zdrowia. Następnie ogląda stopy. Może się również posłużyć dodatkowymi testami z użyciem monofilamentu lub podoskopu, wykonać badanie mykologiczne lub skierować pacjenta na bardziej specjalistyczną diagnostykę. W czasie obserwacji może również ocenić ogólną postawę i ustawienie sylwetki (m.in. ułożenie bioder, pośladków, ścięgna Achillesa).
Pierwsza wizyta to przede wszystkim konsultacja. Oczywiście, jeżeli trafia do nas pacjent już z jakimś stanem zapalnym lub ciałem obcym – przechodzimy od razu do działania. Jednak zawsze pierwszym krokiem jest konsultacja, rozpoznanie problemu i szczegółowe omówienie planu terapii – krok po kroku: przygotowania, badania, zalecenia pielęgnacyjne – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Wizyta u podologa obejmuje też wykonanie zabiegów. Dostosowuje się je do rodzaju schorzenia. Jest to m.in. mechaniczne czyszczenie zmian chorobowych, laseroterapia, założenie opatrunku, dopasowanie wkładek ortopedycznych. Ale też bardziej zabiegi podochirurgiczne, które są przeprowadzane wraz z lekarzem.
Z jakimi problemami pacjenci zgłaszają się do podologa?
Najczęściej do Instytutu Podologii w Poznaniu zgłaszają się pacjenci z:
- wrastającymi paznokciami,
- grzybicą skóry stóp i paznokci,
- krwiakiem podpaznokciowym,
- nieprawidłowym układem stopy,
- odciskami,
- brodawkami wirusowymi (kurzajkami),
- stopą cukrzycową.
Jednak zajmujemy się wszystkimi problemami w obrębie stóp. W razie potrzeby konsultujemy się z lekarzami, którzy współpracują z naszym Instytutem Podologii. Podologia wymaga holistycznego spojrzenia – wyjaśnia mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Kto może zgłosić się do podologa?
Do gabinetu podologicznego powinny zgłosić się osoby, które zaobserwują u siebie objawy chorobowe – np. ból, zmiany skórne, nieprawidłowy wygląd paznokcia. Nie należy zwlekać z konsultacją, ponieważ im szybciej rozpocznie się terapia, tym krótszy czas jej trwania i mniejsze ryzyko powikłań.
Na choroby stóp jesteśmy narażeni wszyscy. Szczególnie jednak są to osoby chorujące na cukrzycę i z obniżoną odpornością, ale też sportowcy lub osoby wykonujące specyficzne zawody, np stewardessy:
Z moich osobistych obserwacji wynika, że częstymi pacjentami gabinetu podologicznego są panie, które w pracy noszą obuwie na obcasie lub ze zwężanymi noskami. U nich zwykle występuje problem z wrastającymi paznokciami, powstawaniem haluksów, obniżeniem kości śródstopia – podkreśla mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Warto pamiętać, że do podologa można zgłosić się nie tylko z problemem, ale również w celach profilaktycznych – np. na specjalistyczną pielęgnację, czyli pedicure podologiczny.
________
Kontakt z autorem: Borys Kozielski boryskozielski@gmail.com
Jedyny słuszny RSS: http://feeds.feedburner.com/nauka-xxi-wieku
Odcinek dostępny na licencji CC-BY 3.0 pl dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/