
Podolog radzi: jaki zabieg wykonać przy deformacji opuszka palca?
Deformacja opuszka palca jest problemem, który prowadzi do zatrzymania wzrostu płytki paznokciowej. Aby przywrócić jej prawidłowy kształt i zapewnić odpowiednie warunki do odrośnięcia paznokcia, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej terapii. Jej elementem jest zabieg podochirurgiczny – plastyka opuszka palca. Dowiedz się, na czym polega, ile trwa rekonwalescencja i jakie są jego efekty.
Deformacja opuszka palca
Deformacja opuszka palca jest skutkiem przerostu guzowatości paliczka dystalnego. W jej przebiegu dochodzi do przerostu najdalszej części palucha. W efekcie dochodzi do zmiany jego kształtu, a płytka paznokciowa przestaje rosnąć. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny – nieleczony prowadzi do powikłań i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Do deformacji opuszka palca dochodzi na skutek:
- noszenia ciasnego obuwia,
- urazów mechanicznych palca,
- zabiegów chirurgicznych w obrębie palucha,
- długotrwałych infekcji grzybiczych,
- długotrwałego braku paznokcia.
Przy deformacji opuszka palca płytka paznokciowa nie tylko przestaje rosnąć, ale także zmienia się jej wygląd. Paznokieć ulega pogrubieniu. Staje się kruchy i zmienia się jego zabarwienie. Często pojawia się też onycholiza.
Rozpoznanie deformacji opuszka palca odbywa się na podstawie objawów klinicznych. Ostatecznym potwierdzeniem jest zdjęcie rentgenowskie (RTG).
Deformacja opuszka palca – zabieg podochirurgiczny
Korekta przyczyny deformacji opuszki palca jest możliwa dzięki zabiegowi podochirurgicznemu, jakim jest plastyka opuszka palca. Jest on wykonywany przez chirurga, któremu asystuje podolog. Wykorzystywane są przy tym metody małoinwazyjne, co przekłada się na krótszy czas rekonwalescencji i mniejsze ryzyko powikłań. Plastyka opuszka palca jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest świadomy, ale nie czuje bólu w obrębie operowanego palca.
Plastyka opuszka palca polega na usunięciu wyniosłości kostnej oraz dokładnym oczyszczeniu kości paliczka dystalnego. Dzięki temu tworzy się przestrzeń do prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej, a palec zyskuje prawidłowy wygląd.
Pacjent zakwalifikowany do plastyki opuszka palca powinien odpowiednio przygotować się do zabiegu. Konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii zleconej przez lekarza na dzień przed operacją. Przyjmowanie leku należy kontynuować jeszcze przez kolejne dni. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dostarczyć aktualny wynik badań glukozy.
Plastyka opuszka palca trwa około 45 minut. Zabieg kończy się założeniem szwów, które usuwane są po 14 dniach. Lekarz wykonuje także opatrunek, który należy zmieniać samodzielnie w domu według instrukcji. Rekonwalescencja po plastyce opuszka palca jest krótka – pacjent nie wymaga poruszania się o kulach, ale powinien oszczędzać nogę przez kolejne kilka tygodni.
Deformacja opuszka palca – terapia podologiczna
Po ściągnięciu szwów i zagojeniu się rany powinna rozpocząć się terapia podologiczna. Plastyka opuszka palca usuwa przyczynę deformacji, ale konieczne jest także zadbanie o prawidłowy odrost płytki paznokciowej. Podolog dopasowuje działania indywidualnie do każdego pacjenta. Obejmują one m.in. tejpowanie palca, stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych, masaż łożyska.
Czas trwania terapii podologicznej po plastyce opuszka palca różni się pomiędzy pacjentami. Zdarza się, że trwa nawet rok – do pełnego odrostu paznokcia.