Podolog radzi: jak pielęgnować kruche paznokcie?
Kruche paznokcie to problem, z którym zmaga się wiele osób. Może mieć on wiele przyczyn – od nieodpowiedniej pielęgnacji po choroby ogólnoustrojowe. W celu poprawy wyglądu i kondycji płytki paznokciowej konieczne jest jej ustalenie oraz ścisła współpraca z podologiem. Dowiedz się, jak pielęgnować kruche paznokcie.
Jakie są przyczyny kruchych paznokci?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na stan płytki paznokciowej. Możliwe przyczyny kruchych paznokci to:
Niedobory witamin i minerałów
Do prawidłowego wzrostu i regeneracji paznokci niezbędne są witaminy i minerały, takie jak biotyna, witamina E, żelazo, cynk, wapń. Ich niedobór może prowadzić do osłabienia i kruszenia się płytki paznokciowej. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie te osoby, które stosują nieodpowiednio zbilansowaną dietę lub cierpią na zaburzenia wchłaniania.
Niewłaściwa pielęgnacja
Do wysuszenia i osłabienia płytki paznokciowej może doprowadzić nadmierne moczenie rąk w wodzie, używanie agresywnych detergentów, zaniechanie stosowania preparatów nawilżających czy zbyt częste korzystanie z lakierów do paznokci i zmywaczy zawierających aceton.
Czynniki zewnętrzne
Kruche paznokcie mogą być również skutkiem działania różnego rodzaju niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak chemikalia, zimne lub suche powietrze oraz częste urazy mechaniczne płytki paznokciowej.
Choroby ogólnoustrojowe
Niektóre choroby, takie jak łuszczyca, grzybica paznokci, niedoczynność tarczycy czy anemia, mogą manifestować się osłabieniem i kruszeniem paznokci.
Naturalne procesy starzenia
Kruszenie się paznokci może być również skutkiem naturalnych procesów starzenia. Z wiekiem płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Jest to spowodowane spowolnieniem metabolizmu i zmniejszoną produkcją keratyny.
Kruche paznokcie – objawy
Kruche paznokcie łatwo rozpoznać. Typowe objawy to:
- łatwe łamanie się i rozdwajanie płytki paznokciowej,
- nieregularna powierzchnia płytki paznokciowej,
- obecność białych plamek lub prążków na powierzchni paznokcia,
- obecność rowków i pęknięć.
Ponadto paznokcie stają się cienkie i przezroczyste. Może też dojść do zmiany ich zabarwienia.
Jak pielęgnować kruche paznokcie?
Aby poprawić stan płytki paznokciowej, konieczna jest prawidłowa pielęgnacja. Podczas codziennego mycia należy pamiętać o unikaniu długotrwałego moczenia paznokci w wodzie oraz stosowaniu łagodnych środków myjących. Obowiązkowe jest także dokładne osuszenie oraz nałożenie preparatu nawilżającego (np. w formie olejku).
Bardzo istotne jest regularne skracanie płytki paznokciowej przy pomocy cążek. Paznokcie należy obcinać na prosto, a ostre brzegi piłować pilniczkiem.
Konieczne jest zabezpieczenie paznokci przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Osoby, które mają kontakt z chemikaliami, powinny używać rękawic ochronnych. Natomiast sportowcy narażeni na częste urazy paznokci, powinni trenować w dobrze dobranym obuwiu.
Jak zapobiegać kruszeniu się paznokci?
Poza odpowiednią pielęgnacją należy do swojej codzienności wdrożyć działania, które zmniejszają ryzyko kruszenia się paznokci. Są to m.in.:
Dobrze zbilansowana dieta
Warto zwrócić uwagę na spożywanie produktów bogatych w:
- biotynę (m.in. jajka, migdały, słodkie ziemniaki),
- witaminę E (m.in. orzechy, nasiona, oleje roślinne),
- żelazo (m.in. czerwone mięso, szpinak, soczewica),
- cynk (m.in. owoce morza, ostrygi, pestki dyni, orzechy nerkowca),
- wapń (m.in. mleko, sery, jogurty).
Dieta powinna być dopasowana do potrzeb organizmu.
Suplementacja
Suplementacja jest konieczna, jeżeli w badaniach zostaną stwierdzone niedobory witamin i minerałów. Przyjmowanie preparatów powinno odbywać się pod okiem lekarza. Należy pamiętać, że suplementacja nie może zastąpić dobrze zbilansowanej diety.
Stosowanie odżywek do paznokci
Regularne stosowanie odżywek do paznokci, szczególnie tych zawierających keratynę i witaminy, może znacznie wzmocnić paznokcie i zapobiec ich kruszeniu.
Noszenie dobrze dopasowanego obuwia
Buty powinny być idealnie dobrane do rozmiaru stopy. Nie mogą uciskać w okolicy palców ani pięt. Ważne jest także, aby były dostosowane do konkretnej aktywności – inne obuwie jest potrzebne do biegania, a inne do codziennego noszenia. Dodatkowo, warto wybierać buty wykonane z naturalnych materiałów, które zapewniają odpowiednią wentylację dla stóp. To samo dotyczy skarpet – powinny być z naturalnych tkanin, które umożliwiają stopom oddychanie.
Kruche paznokcie – kiedy udać się do podologa?
Warto pamiętać, że zdrowe paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale również ogólnego zdrowia organizmu. Zaobserwowanie problemów z płytką paznokciową jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji podologicznej. Szczególnie, gdy kruszeniu się paznokci towarzyszą jeszcze inne niepokojące objawy (np. zaczerwienienie, obrzęk czy ból wokół paznokci).Podolog wykona badanie podologiczne, a następnie zaplanuje indywidualnie dopasowane działania terapeutyczne i pielęgnacyjne.
Terapia podologiczna obejmuje m.in. pedicure podologiczny, dopasowanie preparatów podologicznych do codziennej pielęgnacji, dobranie odpowiedniego obuwia i indywidualnych wkładek ortopedycznych. W razie potrzeby podolog pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty w celu rozszerzenia diagnostyki i leczenia.