Podolog radzi: 8 nawyków dla zdrowia stóp
Często zapominamy, jak ważne są dla nas nasze stopy, dopóki nie zaczynają sprawiać problemów. Dla wielu osób ból stóp, pękające pięty czy wrastające paznokcie to codzienność. Nie musi tak być! Warto wdrożyć kilka prostych nawyków, które pomogą utrzymać stopy w doskonałej kondycji. Oto 8 najważniejszych zaleceń od podologa, które warto wdrożyć do codziennej rutyny.
Nie tylko mycie, ale też codzienne nawilżanie stóp
Codzienne mycie stóp to podstawa komfortu i zdrowia. Należy myć je ciepłą wodą i łagodnym środkiem myjącym, a następnie dokładnie osuszać – zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy. Jednak to nie wystarczy. Po każdym umyciu stopy trzeba nawilżyć.
Skóra stóp jest szczególnie narażona na przesuszenie, zwłaszcza w okolicach pięt. Codzienne nawilżanie kremem do stóp pomaga utrzymać ją miękką i elastyczną. Wybierając krem, warto zwrócić uwagę na jego skład – najlepiej, aby zawierał składniki takie jak mocznik i substancje pochodzenia naturalnego.
Prawidłowe przycinanie paznokci
Prawidłowe przycinanie paznokci zapobiega ich wrastaniu oraz gromadzeniu się pod nimi brudu i bakterii. Płytkę paznokciową trzeba przycinać prosto, unikając zaokrąglania brzegów. W tym celu należy używać ostrych, czystych nożyczek lub cążek, a w razie potrzeby pilnika do wygładzenia ostrych krawędzi.
Indywidualne wkładki ortopedyczne
Indywidualne wkładki ortopedyczne są elementem terapii i profilaktyki w przypadku pacjentów zmagających się z różnego rodzaju deformacjami w obrębie stóp. Jednak stosować je mogą wszystkie osoby. Wkładki stanowią dodatkowe wsparcie i amortyzację, co pomaga w równomiernym rozłożeniu nacisku na stopy. Ponadto poprawiają komfort chodzenia i zmniejszają ryzyko kontuzji.
Indywidualne wkładki ortopedyczne są wykonywane przez podologa po uprzednim zbadaniu stóp skanerem 3D. Na podstawie komputerowej analizy specjalista dobiera m.in. ich rozmiar, szerokość, stopień amortyzacji. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.
Regularne wizyty u podologa
Wskazane jest regularne zgłaszanie się do podologa w celu wykonania pedicure podologicznego. Zabieg pozwala na usunięcie zrogowaciałego naskórka, co zapobiega powstawaniu hiperkeratoz. Ponadto specjalista ocenia stan skóry i paznokci, co umożliwia wczesne wykrycie problemów podologicznych oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Regularna kontrola jest szczególnie ważna dla osób z cukrzycą, otyłością i chorujących przewlekle, ponieważ są one bardziej narażone na problemy ze stopami.
Ćwiczenia stóp
Regularne ćwiczenia wzmacniające stopy pomagają poprawić krążenie i zwiększyć ich elastyczność. Proste ćwiczenia, takie jak zginanie i prostowanie palców, podnoszenie małych przedmiotów stopami czy krążenie kostkami, dobrze jest wykonywać codziennie w domu.
Unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych
Chodzenie boso w miejscach publicznych, takich jak baseny, siłownie, szatnie czy przymierzalnie, zwiększa ryzyko zakażeń grzybiczych i wirusowych. Noszenie klapek lub butów ochronnych jest niezbędne, aby chronić stopy przed infekcjami – a zwłaszcza grzybicą stóp i paznokci oraz brodawkami wirusowymi.
Noszenie skarpetek z naturalnych materiałów
Należy wybierać skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i dobrze odprowadzają wilgoć. Wskazane jest unikanie skarpet syntetycznych, które sprzyjają nadmiernemu poceniu się stóp, a tym samym rozwojowi drobnoustrojów (m.in. grzybów chorobotwórczych). Skarpety powinny być zmieniane codziennie, a w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie.
Dla osób aktywnych fizycznie dobrym wyborem są skarpety sportowe, które często mają specjalne wzmocnienia i są zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie podczas treningu.
Regularna kontrola stanu stóp
Regularne kontrolowanie stanu stóp pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów, takich jak odciski, modzele, pęknięcia skóry czy zmiany w kolorze paznokci. Należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany, a w razie potrzeby skonsultować się z podologiem.