Plastyka opuszka palca – czy warto?
Zabiegi podochirurgiczne – w tym plastyka opuszka palca – to zabiegowa część podologii i inwazyjna metoda leczenia niektórych schorzeń podologicznych. Często są jedynym rozwiązaniem tam, gdzie podstawowa terapia podologiczna nie przynosi oczekiwanych efektów. Są przeprowadzane przez doświadczony zespół składający się z chirurga i podologa. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na plastykę opuszka palca.
Kto kwalifikuje się do plastyki opuszka palca?
Plastyka opuszka palca jest zabiegiem wykonywanym u osób ze zdiagnozowanym przerostem guzowatości paliczka dystalnego. Schorzenie to charakteryzuje się:
- zahamowaniem wzrostu paznokcia,
- deformacją palucha,
- deformacją paznokcia,
- onycholizą,
- wykruszaniem się płytki paznokciowej.
Diagnozę przerostu guzowatości paliczka dystalnego stawia podolog podczas konsultacji. Do jej potwierdzenia może być konieczne wykonanie dodatkowych badań – m.in. RTG lub badania mykologicznego w celu wykluczenia grzybicy.
Czy warto wykonać plastykę opuszka palca?
Plastyka opuszka palca jest jedynym sposobem całkowitego wyleczenia przerostu guzowatości paliczka. Zabieg przywraca prawidłowy kształt palca, tworzy przestrzeń do wzrostu płytki paznokciowej oraz umożliwia zregenerowanie łożyska, a tym samym odrost paznokcia. Biorąc pod uwagę powyższe, warto zdecydować się na tę metodę terapii.
Warto mieć na uwadzę również to, że techniki chirurgiczne stosowane przy plastyce opuszka palca są zgodne z najnowszą wiedzą medyczną i należą do chirurgii małoinwazyjnej. Ingerencja w tkanki jest minimalna. Sprzyja to krótkiej rekonwalescencji, niskiemu ryzyku powikłań oraz nie wymaga unieruchomienia.
Należy pamiętać, że plastyka opuszka palca jest jedynie jednym z etapów leczenia. Po zabiegu konieczne jest kontynuowanie terapii podologicznej do momentu odrostu płytki paznokciowej. Zwykle trwa to kilka miesięcy.
Plastyka opuszka palca – przebieg zabiegu
Plastyka opuszka palca trwa około 45–60 minut. Zabieg polega na nacięciu opuszka palca i odpreparowaniu tkanek, aby dostać się do kości. Następnie lekarz wycina narośl kostną i wygładza kość specjalnym frezem. Ostatnim etapem jest założenie szwów i opatrunku. Plastyka opuszka palca jest przeprowadzana z wykorzystaniem małoinwazyjnych metod chirurgicznych.
Zabieg wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien rozpocząć antybiotykoterapię oraz wymoczyć stopy w roztworze nadmanganianu potasu. Konieczne jest także dostarczenie aktualnych wyników badań krwi (w przypadku osób chorych na cukrzycę) oraz wyleczenie ewentualnych infekcji w miejscu zabiegowym.
Zalecenia po plastyce opuszka palca
Po zabiegu plastyki opuszka palca należy ściśle stosować się do zaleceń podologa. Dzięki nim miejsce zabiegowe goi się w prawidłowy sposób oraz zostaje zminimalizowane ryzyko powikłań pozabiegowych i nawrotu dolegliwości.
Zalecenia po plastyce opuszka palca obejmują:
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego,
- unikanie moczenia stóp,
- noszenie dobrze dopasowanego obuwia (bez obcasów i zwężanych nosków),
- unikanie wędrówek górskich,
- zgłaszanie się na kontrole podologiczne,
- kontynuowanie terapii podologicznej,
- samodzielne zmiany opatrunków,
- stosowanie zaleconych preparatów podologicznych.
Rekonwalescencja po plastyce opuszka palca wynosi około 14 dni. Nie jest konieczne korzystanie z kul ortopedycznych ani innych pomocy.
Czy plastyka opuszka palca boli?
Plastyka opuszka palca wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Środkiem znieczulającym jest preparat z lidokainą. Dzięki temu Pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu podczas zabiegu.
Ból pojawia się po kilku godzinach od plastyki opuszka palca i jest obecny przez kilka dni. W celu jego złagodzenia można przyjmować środki przeciwbólowe zlecone przez lekarza oraz stosować zimne okłady.
Plastyka opuszka palca na NFZ
Plastyka opuszka palca nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Oznacza to, że Pacjenci, którzy go wymagają, muszą wykonać go prywatnie. Aktualne ceny zabiegów podochirurgicznych dostępne są w naszym cenniku.