Pielęgnacja stóp u małych dzieci
Prawidłowa pielęgnacja stóp u małego dziecka pozwala zapobiegać różnego rodzaju schorzeniom oraz zapewnia ich prawidłowy rozwój. Warto pamiętać, że zaniedbania wpływają negatywnie na cały układ ruchu i mogą ujawnić się dopiero w dorosłym życiu. Do codziennych działań zalicza się nie tylko mycie, ale także nawilżanie, umiejętne obcinanie paznokci i dobór właściwego obuwia. Podpowiadamy, jak dbać o stopy dziecka.
Czym różni się stopa dziecka od stopy dorosłego?
Stopa dziecka bardzo różni się od stopy dorosłego. Przede wszystkim jej szkielet jest jeszcze miękki ze względu na chrząstki, które kostnieją dopiero ok. 4. roku życia. Dlatego jest ona podatna na deformacje. Można także zaobserwować, że są one płaskie – nie oznacza to jednak płaskostopia. Podeszwa stóp dziecka zawiera podściółkę tłuszczową, która powoduje brak “dorosłego” wyprofilowania. Jej zadaniem jest ochrona delikatnych struktur.
Stopy dziecka są delikatne i wrażliwe. Zdarza się jednak, że skaleczenie lub nadmierny ucisk nie zostaną przez malucha zarejestrowane. Dzieje się tak, ponieważ układ nerwowy nadal się rozwija.
Stopy małego dziecka są narażone na:
- grzybicę paznokci,
- brodawki wirusowe,
- wrastające paznokcie,
- deformacje (m.in. stopa końsko-szpotawa, stopa koślawa, palce młotkowate).
Codzienna pielęgnacja stóp dziecka
Stopy dziecka należy myć wodą z delikatnym środkiem myjącym. Należy uważać na ich zbyt długie moczenie. Prowadzi ono do nadmiernego rozpulchnienia skóry, która w ten sposób staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Nie można zapomnieć o dokładnym wytarciu stóp po kąpieli. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na przestrzenie między palcami. Skórę należy osuszać delikatnie, bez nadmiernego pocierania, ponieważ takie działanie prowadzi do jej uszkodzenia.
Obcinanie paznokci u stóp u dziecka
Bardzo ważną kwestią jest obcinanie paznokci u stóp dziecka. Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej jest jedną z najczęstszych przyczyn wrastania paznokci. To z kolei skutkuje obrzękiem i dolegliwościami bólowymi, a niekiedy także utrudnia chodzenie.
Paznokcie małego dziecka należy obcinać:
- niezbyt krótko,
- na prosto (bez zaokrąglania czubków),
- dokładnie (pozostawione elementy paznokcia mogą wrzynać się w skórę).
Do obcinania paznokci u dziecka nie można używać ostrych narzędzi, ponieważ można nimi skaleczyć skórę wokół paznokcia. Dobrym pomysłem jest wygładzenie paznokcia pilniczkiem, jednak nie każdy maluch na to pozwala.
Jak dopasować odpowiednie obuwie dla dziecka?
Pierwsze buty dla dziecka należy kupić, gdy potrafi już ono samodzielnie chodzić. Wcześniejsze zakładanie butów ze sztywną podeszwą może źle wpłynąć na rozwój stóp. Należy pamiętać, że stawianie pierwszych kroków na boso ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim maluch ma kontakt z różnego rodzaju bodźcami, co z kolei dobrze wpływa na zmysły.
Jakie powinny być buty dla dziecka? Obuwie musi spełniać kilka warunków:
- mieć elastyczną podeszwę,
- mieć szeroki czubek,
- być wykonane z naturalnego i oddychającego materiału,
- mieć usztywniony zapiętek (ale nie całkowicie sztywny),
- być lekkie i miękkie,
- mieć cholewkę nie wyższą niż do kostki,
- mieć dobrze dopasowany rozmiar.
Warto pamiętać, że buty dla dzieci nie mogą być dopasowane tylko na długość. Pod uwagę należy wziąć także szerokość stopy. Dlatego dobrze jest zabrać malucha ze sobą do sklepu obuwniczego. Jeżeli jest to niemożliwe, dobrze jest wyciąć z kartonu obrys stopy dziecka (z marginesem wynoszącym 8–10 milimetrów z przodu. Wybrać trzeba buty, do których taka “wkładka” zmieści się bez problemu.