Pielęgnacja ran po zabiegach podochirurgicznych
Zabiegi podochirurgiczne wymagają przerwania ciągłości tkanek. Tym samym powstaje rana, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko proces gojenia się przebiega prawidłowo, ale także istotnie zmniejsza się ryzyko infekcji i innych powikłań. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja ran po zabiegach podochirurgicznych.
Proces gojenia się ran
Każda rana goi się etapami. Zaburzenia mogą pojawić się na każdym z nich. Dlatego pacjent powinien zdawać sobie sprawę, jak pielęgnować tkanki uszkodzone w czasie zabiegu chirurgicznego w obrębie stóp. Zwykle tkanki miękkie goją się do 14 dni. Zdarza się, że ma to miejsce szybciej – wiele zależy od indywidualnych cech organizmu.
Proces gojenia się ran przebiega w następujących etapach:
- faza zapalna – powstaje miejscowy stan zapalny, a w ranie gromadzą się komórki układu immunologicznego,
- faza proliferacji – następuje regeneracja tkanek poprzez zwiększenie aktywności fibroblastów; tworzą się nowe włókna kolagenowe i naczynia krwionośne,
- faza naskórkowania – rana pokrywa się nabłonkiem, a struktura nowych włókien kolagenowych zaczyna być regularna,
- faza remodelingu – proces tworzenia się nowych włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych dobiega końca,
- faza formowania się blizny – blizna ulega przemianom, zmienia się jej wygląd, a także wzrasta wytrzymałość. Ten etap może trwać nawet kilka lat.
Cały proces gojenia się ran jest zależny od kilku czynników. Zalicza się do nich m.in. lokalizację rany, rodzaj cięcia, zastosowanie się do zasad antyseptyki, prawidłowa pielęgnacja rany. Ważny jest też ogólny stan pacjenta (niektóre choroby przewlekłe utrudniają gojenie się ran), jego wiek oraz stosowanie się do zaleceń podologa.
Zalecenia w pierwszych dniach po zabiegu podochirurgicznym
Zabiegi podochirurgiczne kończą się założeniem szwów oraz opatrunku na powstałą ranę. Szwy są zdejmowane przez podologa po 14 dniach od zabiegu. W tym czasie pacjent powinien:
- unikać moczenia stopy w wodzie,
- zgłaszać się na wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym,
- nie obciążać kończyny, która była operowana.
Konieczne jest także obserwowanie swojego samopoczucia i ogólnego stanu. Wszystkie niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Silny ból, obrzęk, zaczerwienienie, wzrost temperatury ciała świadczą o tym, że mogło dojść do zakażenia rany.
Zmiana opatrunku po zabiegu podochirurgicznym
Każdy pacjent otrzymuje dokładne zalecenia i wskazówki dotyczące tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja rany po zabiegu podochirurgicznym. Jest to kluczowy element procesu gojenia się, który znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.
Pierwsza samodzielna zmiana opatrunku po zabiegu podochirurgicznym powinna mieć miejsce w 3. dniu po wizycie w gabinecie podologicznym. Cały proces musi przebiegać zgodnie z instrukcją udzieloną przez podologa. Składają się na nią następujące kroki:
- Umycie rąk.
- Ściągnięcie opatrunku. Jeżeli przylgnął on do rany, nie należy go zrywać na siłę. Zamiast tego można nasączyć go wodą utlenioną. Trzeba jednak pamiętać, że używanie tego środka na innych etapach pielęgnacji rany pooperacyjnej jest zabronione.
- Oczyszczenie rany. Ranę po zabiegu podochirurgicznym należy oczyścić poprzez polewanie jej solą fizjologiczną. Można wspomóc się jałowym gazikiem.
- Wykonanie nowego opatrunku. Do rany należy przyłożyć jałowy gazik nasączony Braunolem/Betadine. Są to środki antyseptyczne, które można kupić w aptece bez recepty. Mokry gazik trzeba przykryć suchym gazikiem i lekko zawinąć bandażem lub siatką Codofix.
Zmiana opatrunku po zabiegu podochirurgicznym powinna odbywać się codziennie. Czynność tą należy kontynuować jeszcze przez 3 dni po zdjęciu szwów (chyba że podolog zaleci inaczej). Następnie miejsce poddawane operacji trzeba smarować preparatem na blizny (np. Sutricon).
Pielęgnacja ran po zabiegu podochirurgicznym – jakich błędów nie popełniać?
Pielęgnacja ran po zabiegu podochirurgicznym nie jest trudna. Mogą jednak zdarzyć się drobne błędy, które zakłócają proces gojenia się. Mowa o:
- przystąpieniu do zmiany opatrunku bez wcześniejszego umycia rąk – na dłoniach można przenieść drobnoustroje,
- stosowaniu wody utlenionej do odkażania rany – środek ten wpływa negatywnie na proces gojenia się rany,
- stosowaniu gazików nasączonych octenidyną (Octenisept) – środek ten nie powinien być stosowany do przymoczek,
- zbyt ciasne wiązanie bandaża – ogranicza dopływ krwi do tkanek,
- noszenie ciasnego obuwia – zakłóca proces gojenia się rany.
W razie wątpliwości dotyczących tego, jak pielęgnować ranę, zawsze warto skonsultować się z podologiem niż przystąpić do działań, które mogą zaszkodzić.
Źródła:
- https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/rany-pooperacyjne-problem-lekarza-i-pacjenta