Pacjent z onychopapilloma w gabinecie podologicznym
Do gabinetu podologicznego zgłaszają się nie tylko pacjenci zmagający się z grzybicą paznokci, wrastającymi paznokciami czy kurzajkami. Sporą grupę stanowią osoby, które zaobserwowały narośl w obrębie płytki paznokciowej. Jedną z nich jest łagodny guz aparatu paznokciowego wywodzący się z macierzy i łożyska – onychopapilloma. Dowiedz się, co to jest i jak wygląda terapia.
Łagodny guz aparatu paznokciowego – onychopapilloma
Onychopapilloma jest łagodną zmianą rozrostową w obrębie dystalnej części macierzy i łożyska. Zwykle występuje pojedynczo, zajmując tylko jeden paznokieć. Schorzenie występuje rzadko, a jego przyczyna nie została dokładnie poznana. Prawdopodobnie jest ono skutkiem częstych i powtarzających się mikrourazów palca. Onychopapilloma po raz pierwszy została opisana dopiero w 1995 roku, a jej nazwę zaproponowano w 2000 roku.
Onychopapilloma nie daje specyficznego obrazu klinicznego. Guz charakteryzuje się podpłytkową hiperkeratozą w dystalnej części. Jego masa jest stożkowata, twarda i dobrze odgraniczona. Wśród objawów wyróżnia się:
- czerwone przebarwienie płytki paznokciowej (erytronychia) lub rzadziej bielactwo paznokci (leukonychia),
- onycholizę,
- krwiaki wrzecionowate,
- zniekształcenie płytki paznokciowej w kształt litery V,
- podłużna ciemna smuga na powierzchni paznokcia.
Onychopapilloma – rozpoznanie
Osoby obserwujące objawy wskazujące na onychopapilloma powinny udać się na konsultację podologiczną. Podolog zbiera wywiad i wykonuje badanie przedmiotowe. Następnie kwalifikuje pacjenta do zabiegu chirurgicznego.
Przy diagnostyce onychopapillomy konieczne jest wykluczenie innych schorzeń aparatu paznokciowego, które mogą dawać podobne objawy. Są to m.in. łagodne lub złośliwe zmiany nowotworowe, liszaj płaski, choroba Bowena. Dlatego zawsze konieczne jest poddanie wyciętej zmiany dalszym badaniom.
Terapia onychopapilloma w gabinecie podologicznym
Jedynym sposobem leczenia onychopapillomy jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jest on wykonywany przez chirurga w asyście podologa. Lekarz wycina zmianę przy użyciu małoinwazyjnych metod. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie wycinek przekazywany jest do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia niezłośliwego charakteru zmiany.
Zabieg chirurgiczny nie kończy leczenia onychopapillomy. Konieczne jest rozpoczęcie terapii podologicznej, która ma na celu prawidłowy odrost paznokcia. Działania terapeutyczne dopasowywane są indywidualnie do każdej osoby.