Pacjent uczulony na lidokainę a zabieg podochirurgiczny
Do Instytutu Podologii w Poznaniu zgłosił się Pacjent w celu wykonania zabiegu podochirurgicznego. W tym przypadku istotnym wyzwaniem okazało się uczulenie na lidokainę – środek znieczulający.
Z powodu uczulenia na lidokainę Pacjent otrzymał odmowę wykonania plastyki wałów okołopaznokciowych w innych ośrodkach specjalizujących się w podochirurgii ze względu na wysokie ryzyko powikłań. Podczas konsultacji podologicznej z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk faktycznie zostały stwierdzone wskazania do przeprowadzenia zabiegu w celu wyleczenia przewlekłego wrastania paznokci. W wywiadzie Pacjent zgłosił uczulenie na lidokainę z zatrzymaniem krążenia po jej zastosowaniu.
Zabieg podochirurgiczny przy uczuleniu na lidokainę
Podolog po konsultacji z chirurgiem przeprowadzającym zabieg podjęli decyzję o przeprowadzeniu plastyki wałów okołopaznokciowych. Ponieważ w danym przypadku lidokaina nie mogła być zastosowana, do znieczulenia wybrano preparat zawierający bupiwakainę.
Bupiwakaina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy amidów, który stosuje się do znieczulenia miejscowego. Działa silniej na włókna czuciowe niż ruchowe. Po jej zastosowaniu dochodzi do zniesienia czucia bólu, temperatury, dotyku i czucia głębokiego.
Podczas zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych Pacjent pozostawał po kontrolą EKG. Dokonywany był także pomiar ciśnienia tętniczego. Zespół podochirurgiczny był gotowy do udzielenia natychmiastowej pomocy w razie powikłań.
Zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych u Pacjenta z uczuleniem na lidokainę zakończył się pomyślnie. Stan osoby operowanej przez cały czas pozostawał stabilny. Nie odnotowano powikłań pozabiegowych.