Onychopapilloma, czyli guz paznokcia
Łagodne zmiany nowotworowe mogą występować w różnych miejscach na ciele – również w obrębie aparatu paznokciowego. Jednym z nich jest onychopapilloma. Pacjenci często w pierwszej kolejności trafiają do gabinetu podologicznego. Ważne jest postawienie odpowiedniego rozpoznania i rozpoczęcie terapii. Zobacz, co to jest onychopapilloma i jakie są jego objawy.
Co to jest onychopapilloma?
Onychopapilloma jest łagodnym guzem aparatu paznokciowego. Wywodzi się z macierzy i łożyska. Zwykle obejmuje tylko jeden paznokieć. Onychopapilloma należy do rzadkich guzów. Występuje u obu płci oraz wszystkich ras i grup etnicznych. Najwięcej przypadków odnotowano u osób w średnim i starszym wieku.
Onychopapilloma – jakie są przyczyny guza aparatu paznokciowego?
Przyczyny guza onychopapilloma nie zostały do tej pory poznane. Uważa się, że jego pojawienie się może być związane z mikrourazami paznokcia. Zwykle jednak jego objawy są zauważane po czasie, dlatego pacjenci nie potrafią połączyć ich z żadnym konkretnym zdarzeniem.
Onychopapilloma – objawy
Objawy onychopapilloma nie są specyficzne. Najczęściej obserwuje podłużną erytronychię. Jest to czerwone przebarwienia płytki paznokciowej. Rzadziej pojawia się leukonychia, czyli bielactwo paznokci lub melanonychia, czyli ciemne prążki na paznokciu. Dodatkowo:
- płytka paznokciowa ulega zniekształceniu w kształt litery V w brzegu dystalnym,
- obecna jest onycholiza spowodowana podpłytkową lokalizacją guza,
- pojawiają się krwiaki wrzecionowate,
- pojawia się podpłytkowa hiperkeratoza,
- obecny jest podłużny rowek na paznokciu.
Pod brzegiem płytki paznokciowej pojawiają się twarde, stożkowate struktury guza.
Jak wygląda diagnostyka guza onychopapilloma?
Onychopapilloma najczęściej jest rozpoznawana na podstawie objawów klinicznych. Jednak zwykle wykonywane jest badanie histopatologiczne, aby wykluczyć inne rodzaje guza i inne schorzenia aparatu paznokciowego.
Diagnostyka różnicowa obejmuje:
- inne łagodne zmiany nowotworowe,
- zmiany złośliwe,
- chorobę Bowena,
- chorobę Dariera,
- liszaj płaski.
Onychopapilloma – terapia
Onychopapilloma jest guzem, który wymaga chirurgicznego leczenia. Po zdjęciu płytki paznokciowej zmiana jest wycinana przez chirurga. Następnie jest ona przekazywana do badania histopatologicznego.
Po chirurgicznym leczeniu onychopapilloma konieczne jest rozpoczęcie terapii podologicznej. Ma ona na celu prawidłowy odrost płytki paznokciowej. Podolog opracowuje plan postępowania dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta. Może on obejmować m.in. stosowanie preparatów o działaniu miejscowym, masaż łożyska, oszlifowywanie płytki paznokciowej z grubości.