
Onycholiza paznokci – laser Lunula
Onycholiza może być skutkiem urazu mechanicznego, ucisku, stosowania preparatów szkodliwych dla płytki paznokciowej czy niewłaściwie wykonanego manicure. Zdarza się, że powodują ją czynniki chorobowe – zarówno te ograniczone do paznokcia, jak i ogólnoustrojowe. Są to m.in. grzybica paznokci, łuszczyca, anemia. Odpowiednia terapia podologiczna umożliwia poprawę kondycji płytki paznokciowej. Jedną z metod jest laser Lunula. Dowiedz się, jak laseroterapia może pomóc przy onycholizie.
Czym jest onycholiza paznokci?
Onycholiza to schorzenie, które polega na oddzieleniu się płytki paznokciowej od łożyska. Może wystąpić zarówno na paznokciach rąk, jak i stóp. Najczęściej jest bezbolesna, ale w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do bólu i stanów zapalnych. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie terapii podologicznej, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom paznokcia i pogorszeniu jego kondycji.
Przyczyn onycholizy może być wiele – od mechanicznych uszkodzeń paznokcia, przez infekcje grzybicze, aż po choroby dermatologiczne czy ogólnoustrojowe, takie jak łuszczyca lub zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach może być ona także wynikiem częstego stosowania lakierów hybrydowych czy kontaktu z agresywnymi substancjami chemicznymi.
Jak rozpoznać onycholizę paznokci? Objawy
Do charakterystycznych objawów onycholizy należą:
- oddzielenie płytki paznokcia od łożyska,
- zmiana koloru paznokcia – od białego, przez żółty, aż po brązowy,
- zwiększona łamliwość i osłabienie paznokci,
- podatność na uszkodzenia mechaniczne i łatwiejsze rozwarstwianie się paznokcia.
Onycholiza – kiedy udać się do podologa?
Konsultacja podologiczna jest wskazana niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów onycholizy. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym mniejsze ryzyko powikłań.
Podolog przeprowadza badanie podologiczne, aby ocenić stan płytki paznokciowej i postawić właściwą diagnozę. Konieczne może być wykonanie badania mykologicznego lub bakteriologicznego, aby wykluczyć infekcję grzybiczą lub bakteryjną, która może być przyczyną lub współistnieć z onycholizą.
Terapia podologiczna onycholizy obejmuje:
- usunięcie fragmentu płytki paznokciowej,
- oczyszczenie łożyska,
- pobudzenie łożyska do regeneracji,
- zastosowanie opatrunku hydrokoloidowego lub hydrożelowego,
- stosowanie preparatów o działaniu miejscowym,
- naświetlanie laserem Lunula.
Bardzo ważne jest wyeliminowanie czynników, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia płytki paznokciowej (np. zaprzestanie stosowania lakierów hybrydowych).
Laser Lunula w terapii onycholizy paznokci
Laser Lunula to bezbolesna metoda terapii problemów w obrębie paznokci – w tym onycholizy. Jest to laser niskiej mocy (zimny laser), który działa w sposób nieinwazyjny i bezpieczny. Wykorzystuje dwie długości fal świetlnych – czerwoną i niebieską – które wspomagają regenerację paznokci oraz eliminują drobnoustroje.
Terapia laserem Lunula działa w następujących mechanizmach:
- Pobudzenie mikrokrążenia w obrębie paznokcia i łożyska – poprawia to transport składników odżywczych niezbędnych do odbudowy paznokcia.
- Stymulacja wzrostu zdrowej płytki paznokciowej – laser wspiera regenerację komórek, co pozwala na odrost prawidłowej płytki paznokciowej.
- Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze – laser wspiera eliminację drobnoustrojów.
Onycholiza – ile zabiegów laserem Lunula jest potrzebnych?
Standardowa terapia laserem Lunula obejmuje 4–6 zabiegów, wykonywanych co tydzień lub co dwa tygodnie. W zależności od stopnia zaawansowania onycholizy podolog może zalecić dodatkowe sesje. Każdy zabieg trwa około 12 minut na każdą stopę lub dłoń.
Jak dbać o paznokcie po zabiegu laserem Lunula?
Aby wesprzeć terapię i zapobiec dalszym uszkodzeniem płytki paznokciowej, warto wdrożyć kilka zasad codziennej pielęgnacji. Należy:
- unikać agresywnych kosmetyków (m.in. zmywacze z acetonem czy lakiery hybrydowe),
- stosować odpowiednie preparaty nawilżające i odżywcze, które wzmacniają płytkę paznokcia,
- nosić przewiewne obuwie i skarpety z naturalnych materiałów,
- regularnie obcinać paznokcie, unikając ich nadmiernego skracania,
- stosować rękawice ochronne przy kontakcie z silnymi detergentami,
- regularnie monitorować ogólny stan zdrowia oraz stosować się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia choroby podstawowej mogącej być przyczyną onycholizy.
Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy onycholizy, nie zwlekaj – skonsultuj się z podologiem i dowiedz się, czy laser Lunula może być rozwiązaniem dla Ciebie. Stan i kondycja paznokci to nie tylko kwestia estetyki, ale także ogólnego stanu zdrowia.