Onycholiza
Onycholiza paznokci jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w obrębie płytki paznokciowej, z którym styka się podolog. Schorzenie to może mieć różne podłoże wrodzone lub nabyte. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest ustalenie przyczyny. Leczenie onycholizy składa się z kilku etapów.
Czym jest onycholiza paznokci?
Onycholiza jest odklejeniem się płytki paznokciowej od łożyska. W przestrzeni między nimi tworzą się pęcherzyki powietrza. Rozpoznać ją można po białym zabarwieniu paznokcia w jego bocznej części, które postępuje w głąb. Niekiedy może dojść do infekcji. Wówczas paznokieć przyjmuję szare, żółte, a nawet brązowe zabarwienie.
Jakie są przyczyny onycholizy paznokci?
Przyczyny onycholizy mogą być różne. U części osób za pojawienie się zmian na paznokciach odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Chodzi o różnego rodzaju zaburzenia anatomiczne palców, które wpływają na przyleganie płytki paznokciowej do łożyska. Onycholiza może też towarzyszyć różnym schorzeniom przewlekłych. Obserwuje się ją w: łuszczycy, liszaju płaskim, łysieniu plackowatym, atopowym zapaleniu skóry, cukrzycy, nadczynności tarczycy i innych chorobach autoimmunologicznych. Czynnikiem ryzyka jest także niedobór witamin.
Onycholiza może być również skutkiem:
- urazu mechanicznego,
- kontaktu ze środkami chemicznymi,
- długotrwałego i częstego moczenia,
- stosowania lakierów i zmywaczy do paznokci,
- noszenia niedopasowanego obuwia.
Leczenie onycholizy paznokci
Osoba, która zauważy u siebie objawy onycholizy, powinna udać się do podologa. Specjalista zbierze wywiad chorobowy i wykona niezbędne badania. Konieczne jest wykluczenie infekcji bakteryjnej i grzybiczej (u osób z onycholizą istnieje duże ryzyko jej wystąpienia) oraz ustalenie przyczyny schorzenia. Podolog dopasowuje terapię i czas jej trwania indywidualnie do każdego pacjenta.
Leczenie onycholizy składa się z kilku etapów. Są to:
- Zminimalizowanie czynników, które przyczyniają się do uszkodzenia płytki paznokciowej (np. zrezygnowanie z malowania paznokci, zakup odpowiednio dopasowanego obuwia).
- Całkowite usunięcie fragmentu płytki paznokciowej w miejscu, w którym odkleiła się ona od łożyska.
- Oczyszczenie łożyska przy pomocy frezu.
- Pobudzenie łożyska do regeneracji.
- Założenie opatrunku hydrożelowego lub hydrokoloidowego.
W razie konieczności stosuje się także antybiotykoterapię. Leki na onycholizę dobiera się zwykle takie, które działają miejscowo.
Pobudzanie łożyska do regeneracji oraz zmiana opatrunku muszą odbywać się codziennie. Dozwolone jest, aby pacjent robił to samodzielnie w domu. Jednak powinien zgłaszać się na kontrolę do podologa przynajmniej raz w tygodniu. Efekty leczenia onycholizy w dużej mierze zależą od samodyscypliny pacjenta i stosowaniu się do zaleceń podologa.