Onychogryfoza a grzybica paznokci
Zdarza się, że objawy dwóch różnych schorzeń podologicznych są do siebie podobne. Tak jest w przypadku onychogryfozy i grzybicy paznokci. Pacjenci, którzy podejmą leczenie na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą i odpowiedniej diagnozy, mogą sobie poważnie zaszkodzić. Nieodpowiednia terapia nie tylko wydłuża czas powrotu do zdrowia, ale może też zwiększać ryzyko powikłań. Dowiedz się, czym różni się onychogryfoza od grzybicy paznokci.
Dlaczego onychoryfoza jest mylona z grzybicą paznokci?
Niektóre objawy onychogryfozy mogą przypominać te, które występują również w grzybicy paznokci. Dlatego bez konsultacji podologicznej i badania stóp nie jest możliwe postawienie prawidłowej diagnozy. Tym samym niemożliwe jest rozpoczęcie skutecznej terapii. Inny jest przebieg leczenia onychogryfozy, a inaczej wygląda ono przy grzybicy paznokci.
Objawy onychogryfozy, które występują także przy grzybicy paznokci to:
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej,
- pogrubienie płytki paznokciowej,
- oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska,
- zmatowienie paznokcia.
Warto wspomnieć, że zdarzają się przypadki onychogryfozy współwystępujące z grzybicą paznokci. Rozpoznanie takiego stanu jest bardzo ważne, ponieważ wówczas terapia podologiczna powinna być odpowiednio zmodyfikowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
Co to jest onychogryfoza?
Onychogryfoza to przerost paznokcia na skutek intensywnego namnażania się komórek płytki paznokciowej. Charakterystycznym objawem schorzenia jest zmiana kształtu paznokcia. Staje się on grubszy, twardszy i wykrzywia się w bok, do góry lub w kierunku podeszwowym.
Onychogryfoza dotyczy głównie dużych palców stóp, ale spotykana jest także na pozostałych palcach. Przypadki obejmujące dłonie są bardzo rzadkie.
Przyczyny onychogryfozy
Przyczyny onychogryfozy to:
- urazy mechaniczne (w tym powtarzające się mikrourazy),
- zaniedbania pielęgnacyjne (nieregularne skracanie paznokci),
- długotrwały i powtarzający się ucisk na płytkę paznokciową,
- deformacje w obrębie stóp,
- predyspozycje genetyczne.
Jedną z częstych przyczyn onychogryfozy jest noszenie ciasnego obuwia, które powoduje długotrwały i powtarzający się ucisk na płytkę paznokciową.
Onychogryfoza jest często obserwowana u osób starszych. Naturalne procesy starzenia się organizmu powodują, że łożysko nie jest zaopatrywane w dostateczną ilość krwi – a tym samym tlenu i substancji odżywczych. Z tego powodu dochodzi do hiperkeratozy płytki paznokciowej, co sprzyja jej pogrubieniu.
Onychogryfoza – terapia podologiczna
Terapia podologiczna przy onychogryfozie jest dopasowana indywidualnie do każdego Pacjenta. Głównym elementem jest mechaniczne opracowanie paznokci przy pomocy frezów oraz ich skrócenie. Zabieg powinien odbywać się regularnie, aby nie doprowadzić do ponownego przerostu płytki paznokciowej. Specjalista może zlecić także stosowanie preparatów podologicznych, które odżywiają łożysko i zmiękczają płytkę paznokciową.
Istotnym elementem terapii podologicznej jest ustalenie przyczyny onychogryfozy i wdrożenie działań zapobiegających jej ponownemu wystąpieniu. W tym celu podolog dopasowuje odpowiednie obuwie, wykonuje indywidualne wkładki do butów, udziela wskazówek pielęgnacyjnych, a także kieruje Pacjenta na konsultacje specjalistyczne (w zależności od potrzeb – do fizjoterapeuty, diabetologa, ortopedy).
Onychogryfoza a grzybica – dlaczego postawienie odpowiedniej diagnozy jest ważne?
Postawienie odpowiedniej diagnozy jest bardzo ważne dla powodzenia terapii. Błędne rozpoznanie opóźnia zastosowanie skutecznych metod leczenia, co zwiększa ryzyko powikłań.
Możliwe powikłania onychogryfozy to:
- dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie,
- wrastanie paznokci,
- zaburzenia biomechaniki chodu,
- nieprawidłowy tor wzrostu paznokcia,
- nieodwracalne zmiany w łożysku paznokcia,
- trudności z chodzeniem,
- trudności z codzienną pielęgnacją stóp.
Natomiast do najczęstszych powikłań grzybicy paznokci zalicza się:
- przeniesienie infekcji na inne palce lub drugą stopę,
- uszkodzenie płytki paznokciowej,
- zwiększone ryzyko innych infekcji,
- dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, że zarówno nieleczona grzybica paznokci, jak i onychogryfoza skutkuje nasileniem objawów i postępem choroby.
Kiedy udać się do podologa?
Konsultacja podologiczna jest wskazana niezwłocznie, gdy zostaną zaobserwowane jakiekolwiek zmiany w obrębie skóry stóp lub paznokci. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym szybciej ustąpią nieprzyjemne dolegliwości i poprawi się komfort życia. Zwlekanie z wizytą u specjalisty zwiększa ryzyko powikłań.