Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 8. „Grzybica stóp i paznokci”
Według najnowszych danych nawet ¼ Polaków przeszła lub jest w trakcie zakażenia grzybiczego. To jedno z najczęstszych schorzeń podologicznych. Na szczęście jest ono w 100% wyleczalne. Ważne jest jednak szybkie rozpoczęcie terapii. W najnowszym odcinku oficjalnego podkastu Instytutu Podologii mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk opowiada o tym, jak wygląda leczenie grzybicy stóp i paznokci oraz kiedy zgłosić się do podologa. Zapraszamy do wysłuchania:
Jakie są przyczyny grzybicy stóp i paznokci?
Przyczyną grzybicy stóp i paznokci jest zakażenie grzybami chorobotwórczymi. Do zakażenia dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną powierzchnią. Pacjenci bardzo często zarażają się w miejscach, gdzie jest duża wilgotność i ciepło. Sauna, łaźnie, baseny, przebieralnie. Infekcja może być też skutkiem noszenia tych samych butów lub używania wspólnych przyborów do pielęgnacji.
Doświadczony podolog podczas konsultacji potrafi taką zmianę zdiagnozować na podstawie tego, co widzi. Ale zawsze proponujemy pacjentowi pobranie próbki do badania mykologicznego. Pobrany materiał jest hodowany na specjalnych podłożach, na których wzrasta patogen. To pozwala nam poznać rodzaj grzyba, który spowodował infekcję. Grzybicę stóp i paznokci powodują dermatofity, grzyby drożdżopodobne lub grzyby pleśniowe. Najczęściej są to dermatofity. Dzięki badaniu można dobrać najlepszą terapię podologiczną – mówi Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Kto jest najbardziej narażony na grzybicę stóp i paznokci? Są to pacjenci z obniżoną odpornością, chorujący na cukrzycę, w trakcie terapii onkologicznej, seniorzy. Warto jednak pamiętać, że choroba ta może przytrafić się każdemu!
Rodzaje grzybicy stóp
Wyróżniamy następujące rodzaje grzybicy skóry stóp:
- grzybica międzypalcowa – objawy: maceracja naskórka, świąd między palcami, pękanie skóry między 4. a 5. palcem lub 3. a 4. palcem, rany, dyskomfort, pieczenie;
- grzybica potnicowa – obejmuje śródstopie, objawy: żółty nalot, małe dziurki na podeszwie, duża nadpotliwość;
- grzybica złuszczająca – objawy: nadmierne złuszczanie naskórka, zaczerwienienie skóry, brzegi stóp są nabrzmiałe.
Gdy mamy grzybicę skóry lub płytki paznokciowej pojawia się także specyficzny, nieprzyjemny zapach – mówi Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Terapia podologiczna przy grzybicy stóp
Gdy pacjent trafia do gabinetu podologicznego, specjalista przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad. Pyta m.in.:
- od kiedy są zmiany na stopach;
- czym na początku charakteryzowały się zmiany na stopach (czy świądem, złuszczaniem się naskórka, a może zmianami na płytce paznokciowej).
Dzięki temu podolog może dojść do tego, jak ta osoba mogla się zarazić grzybicą – np. że źródłem infekcji jest ktoś z domowników i on także wymaga leczenia.
Terapia grzybicy stóp i paznokci u podologa jest dopasowywana indywidualnie do każdej osoby. Obejmuje m.in.:
- stosowanie preparatów dopasowanych do rodzaju grzyba;
- regularne szlifowanie paznokcia, aby wyczyścić płytkę paznokciową z patogenów;
- laseroterapię (laser Lunula).
Bardzo ważna jest współpraca pacjent-podolog. Konieczne jest także stosowanie się do zasad profilaktyki grzybicy.
Jak długo trwa terapia grzybicy stóp i paznokci?
Wiele zależy od tego, kiedy pacjent zgłasza się do podologa. Im szybciej, tym krótsza terapia. Jeżeli pacjent przez długi czas leczył się sam, wtedy leczenie może trwać nawet 2 lata.
Najszybciej leczy się grzybicę podeszwowa i międzypalcową. Jeżeli chodzi o grzybicę paznokcia, jest to długi proces. Zdrowy paznokieć odrasta 6 miesięcy, a przy zmiana chorobowych ten proces jest dłuższy – mówi Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.