Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 7. „Podochirurgia. Grzybica czy osteofit?”
Nie wszystkie problemy w obrębie stóp można rozwiązać terapią podologiczną. Jednym z nich jest przerost guzowatości paliczka dystalnego, czyli osteofit. W kolejnym odcinku oficjalnego podkastu Instytutu Podologii rozmawiamy o tym, jak leczyć chirurgicznie schorzenia palca. Zapraszamy do wysłuchania:
Grzybica czy osteofit?
Osteofit to wyrośl kostna, która blokuje wzrost płytki paznokciowej.
Pacjenci bardzo często myślą, że jest to zmiana grzybicza. Wzrost paznokcia jest zahamowany, paznokieć przyrasta na grubość, płytka paznokciowa się przebarwia. Osoby, które widzą takie objawy, najczęściej zaczynają leczenie na własną rękę. Kupują w aptece preparaty przeciwgrzybicze. Ale w pewnym momencie zauważają, że ich stosowanie nie przynosi efektu. Taki pacjent trafia ostatecznie do gabinetu podologicznego. Patrząc jak wygląda opuszek palca, podolog od razu widzi, że ma do czynienia z przerostem guzowatości paliczka dystalnego, czyli z osteofitem – wyjaśnia podolog Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk
Paznokieć robi się gruby, krótki, czasami rośnie do tyłu. W tym momencie podolog nie jest w stanie poradzić sobie bez pomocy chirurga. Póki nie usuniemy przeszkody, paznokieć nie zacznie prawidłowo rosnąć – dodaje chirurg Maciej Hess.
Jakie są przyczyny osteofitu?
Do głównych przyczyn należą:
- uraz mechaniczny – wystarczy pojedynczy uraz nawet kilka miesięcy lub lat wcześniej,
- przeciążenie palucha (np. przez częste noszenie butów na obcasie),
- utrata paznokcia.
Paznokieć jest mechaniczną ochroną paliczka dystalnego. Organizm chcąc sobie poradzić z jego brakiem, zaczyna nadbudowywać. Tworzy się osteofit, a paznokieć nie ma jak rosnąć – wyjaśnia chirurg Maciej Hess.
Plastyka opuszka palca – zabieg podochirurgiczny
Podolog rozpoznaje osteofit podczas konsultacji podologicznej. Pacjent zostaje skierowany na 2 badania dodatkowe:
- RTG palca – potwierdzenie diagnozy,
- badanie mykologiczne – wykluczenie grzybicy.
Plastyka opuszka palca jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje cięcie od przodu opuszka. Dzięki temu praktycznie nie widać śladu. Lekarz następnie dochodzi do wyrośli kostnej, którą wycina. Zabieg plastyki opuszka palca kończy się założeniem szwów.
Proces rekonwalescencji jest nieco dłuższy niż przy plastyce wałów okołopaznokciowych. Konieczny jest czas na odrost paznokcia. Wymagana jest przerwa jeśli chodzi o sport, 3–4 miesiące, a nawet pół roku. Ale plastyka opuszka palca nie wyklucza codziennego, normalnego funkcjonowania. Po ściągnięciu szwów pacjent może chodzić, ale musi unikać nadwyrężania stopy – wyjaśnia chirurg Maciej Hess.
Ważne, żeby pacjent miał świadomość, że zabieg plastyki opuszka palca to tylko 50% sukcesu. Po zabiegu konieczna jest dalsza terapia podologiczna, która zaczyna się 14 dni po zdjęciu szwów – wyjaśnia podolog Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Terapia podologiczna po plastyce opuszka palca jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Obejmuje m.in. oszlifowywanie paznokcia z grubości, stosowanie preparatów podologicznych, pobudzanie wzrostu płytki paznokciowej, wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.